Android 2013'te iPad'i devirecek mi?
Teknoloji

Android 2013'te iPad'i devirecek mi?

IDC'nin Mart ayındaki, Gartner'ın Nisan ayındaki pazar tahminlerini hatırlayanlar halen çevresine iPad'in 2015'te veya 2016'da da pazara hakim olacağından bahsediyor olabilir. Elbette bu tahminlerin dayandığı güçlü noktaları var ama yeni bir tahmin iPad'in 2013'te liderlik koltuğunu devredeceğinden bahsediyor.

Gartner'ın verilerine göre 2010′da pazarın yüzde 83.9′una sahip olan iPad, 2011'de yüzde 68.7 pazar payına geriledi ve 2015′te ise iPad’in pazar payı yaklaşık yüzde 50'ye düşecekti. IDC ise Android'in 2016'da baskın çıkacağını paylaşmıştı.

Finvista Advisors'da satın alma birleşmelerden sorumlu analist Sameer Singh'e göre ise iPad'in liderlikten düşmesi için 8 aydan az bir zaman var.

Singh, iPad'in 2013'ün ilk yarısında pazar hakimiyetini Android'e kaptıracağını paylaşıyor. iPad Mini söylentilerinin diğer iPad satışlarına etkisini değerlendiren analist, iPad sevkiyatının 2012'deki sert düşüşüyle Android tabletlerle aynı seviyeye geldiğine dikkat çekiyor.

iPad Mini'nin 3 günde 3 milyonluk sayısına ulaştığını biliyoruz ama Singh biraz detaya iniyor. Samsung, Amazon ve Asus'un Android satışında yükselmesi Singh'in tahminine göre iPad'in 2013 ortalarında pazar lideri olacağını tahmin ediyor.

Önümüzdeki çeyrekler ne getirir bilmiyoruz ama rekabetin her geçen gün daha da kızıştığını açıkça görebiliyoruz. Sameer Singh düşük satışlar nedeniyle Windows 8'i hesaba katmasa da, bence Microsoft'un sürpriz şansı var.

Belki önümüzdeki dönemde almayı düşündüğünüz tableti paylaşırsanız biz de kabaca eğilimin hangi tarafa kaydığını bulunabiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  androidin pazarı ele geçireceği aşikar, ama zamanı var 2 yıl kadar kaliteli uygulama ve güvenlik sorunlarını çözdükçe daha da yaygınlaşacak. apple da jobs öldüğünden buyana bir değişme var gibi, ne kadar kullanışlı olursa olsun özgürlük istiyor kullanıcılar.

  MS yi unutmamak gerekir lakin hem surface hem win8 güzel iş çıkardı ki dünyanın ekserisi win kullanıyor.

  1. Dünyanın ekserisi masa üstünde mecburen win kullanıyor. Alternatifi buldukları anda ilk bıraktıklarıda win oluyor.

   Android 'in güvenlik açıklarından bahsetmişsiniz hangisi örneğin ?

   Microsoft 'un güvenlik açığı yokmu ? Milyonlarca bilgisayar etkilenmedimi bunlardan ?

   Android hangi güvenlik açığından etkilendi ?

   Haberiniz vardır belki MS 'in telefonlarında hint bir arkadaşımız kırdı. Öyle böyle bir açık bulmadı tüm telefona erişebiliyorsun.

 2. iPad - Android karsilastirmasini sahsen cok mantikli bulmuyorum. IOS - Android kullanim orani desek yine bir nebze; ancak elma ile armudu da biraz ayirmak lazim, $159'a satilan Android tableti $499' a satilan iPad ile satis sayisi bakimindan ayni sepete koyarsak pazar payindan soz etmek cok mantikli gorunmeyecektir. Artik tablet pazar payi degerlendirmelerini segmentlere gore yapmak daha faydali olacaktir.

  1. Apple Iphone ve Ipad ile pazar payı olarak android 'in hemen gerisinde ama pazardan elde ettiği gelir pazar payının çok üzerinde. Bence doğrusuda bu. PAzarın %45 'i senin olsun ama %80 geliride senin olsun.

   Ipad ile Android Tablet kıyaslaması demeleri daha doğru olabilir haklısınız ama segment olarak tabletleri ayırmak markalarla mümkün.

   Bugün SAmsung Galaxy tabletler ve Google Nexus tabletler segment ve kalite olarak Apple ile aynı segmentte. HTC ve diğerleride akıllı telefon pazarında Iphone 'nun üzerinde kaliteleri ile pazardaki yerlerini aldılar.

   Iphone dan kaliteli diyorum çünkü kalite bir cihazın sağlamlığı ilede ilgilidir ve bir Iphone yere düştüğüne yüksek ihtimal ekranın önündeki cam kırılırken diğer markalarda bunun olma olasılığı daha düşük.

   Apple bu işe bilere ve isteyerek bir çözüm bulmak istemiyor. Ben kırılganım dikkatli kullan diyor.