Google'ın akıllı telefonu Nexus 4 bir saatte tükendi
Mobil

Google'ın akıllı telefonu Nexus 4 bir saatte tükendi

Ekim ayında büyük bir atakla üç yeni akıllı cihaz birden pazara süreceğini açıklayan Google, ilk sınavdan başarıyla geçti. Şirketin kendi markasıyla piyasaya sürdüğü akıllı telefonu olan Nexus 4, satışa çıkmasının üzerinden bir saat bile geçmeden tükendi.

LG tarafından üretilen Nexus 4, ABD'deki Play Store aracılığıyla sabah saatlerinde satışa sunuldu. Yoğun talep gören Nexus 4 yok sattı ve bir saat içinde tükendi. Raflarda tükenen cihazın, mobil operatörlerin kontratlı kampanyalarıyla beraber satışının devam ettiğini de belirtelim.

Google'dan satış rakamlarıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmazken, Nexus 4'ün yeniden satışa sunulması durumda kullanıcıların e-postayla bilgilendirileceği açıklandı.

Bir iPhone 5'e iki Nexus 4 alınabiliyor

Kontratsız olarak satılan Nexus 4'ün 8 GB'lık modeli 299 dolar, 16 GB'lık modeliyse 349 dolarlık fiyat etiketine sahip. Akıllı telefon deyince ilk akla gelen cihaz iPhone 5 oluyor. Kontratsız olarak 699 dolara satılan bir iPhone 5 fiyatına neredeyse iki tane Nexus 4 almanın mümkün olduğunu da söyleyelim.

Google, Nexus 4'ü henüz Türkiye pazarına sunmuş durumda değil. Hangi tarihte Türkiye pazarına gireceği konusunda da elimizde herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Üst segmentte bir akıllı telefon olarak Nexus 4'ün, özellikle fiyatıyla Türkiye'deki kullanıcıların dikkatini çekecek bir cihaz olabilir. Türkiye'deki tüketici potansiyelini de düşündüğümüzde Google'ın Nexus serisini resmi olarak Türkiye'ye getirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yorumlar (10)
 1. Mevlana Mevlana

  nexus 4 için neden "orta segmentte bir akıllı telefon" dediğinizi anlamadım. bildiğin en üst düzey akıllı telefonlardan biri. fiyatının rekabetçi olması telefonu orta segment yapmaz.

 2. "Orta segmentte bir akıllı telefon olaran Nexus 4′ün"

  Razzinin gerçekten yeni çalışma arkadaşlarına ihtiyacı var. Size göre Nexus 4'ün bir üst segmentte olabilmesi için 8 çekirdek veya 16GB Ram'a mi sahip olması gerekiyor?

  1. Ferhat Besler Ferhat Besler

   Üst segment olarak değiştirilmiş. Söyleyecek çok şey var ama gereksiz.

  2. Webrazzi ne biliyor ki bunu doğru söylesin ?

   Microsoft 'a düzdüğü metiyeleri de göz önünde bulundurunca taraflı haber yaptıkları ortada.

 3. ilk yorum yapan mevlana ve yasin haklidir, 4 cekirdekli, super detayli bir ekrani olan ve onun yaninda piyasadaki en yeni isletim duzenegine sahip olan bir telefona ust segment yetmez, ust segmentinin en ustunde olan olarak konumlandirmalidir.

  evet, sinirli hafizasi eski olabilir, ama zaten photoraf ve musiclerin bulut isletim sisteminde depolamayi desteklemek icin yapilmamis mi? yinede 16gb alt limit olarak kalmalidir, (1080P videolar iyi yer kapliyor)

 4. Webmaster Webmaster

  Tekel piyasayı bozması lazım Google nin :)

 5. Saat & Saat Saat & Saat

  Google bu atağıyla apple'ı yerinden oynatacak gibi görünüyor.

 6. Nexus 4 gibi uygun fiyatla piyasada yerini alacak akilli telefonlarin daha fazla insanini mobilize olmasina katkisi olacak, bu da mobil sektorun gelecegi icin faydali.

  Ben Webrazzi'nin orta segment tanimlamasina katiliyorum, keske editor degistirmeseymis. Zira "segment" kavraminin belirlenmesinde hemen duz mantikla 4 cekirdek, xGB memory vs. gibi "hardware" karsilastirmasina girilmis. Kimse hedef kitleden, bu kitlenin gelir durumundan, kitlenin harcama egiliminden, hedeflenen pazar payindan bahsetmemis. Kusura bakmayin ama kanimca editoru elestirmeden once hardware forumu zihniyetini terketmek gerekiyor.

 7. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  O değilde bizim ülkemizde teknolojiyi kullanmak isteyen vatandaşın hali ne olacak?

  Bu telefon Türkiye'ye 2000 TL'den giriş yapar, o da 2-3 ay içinde ancak.

 8. Mhmtsoydam Mhmtsoydam

  Nexus 4'ün tasarımı çok hoşuma gitti yalnız. Tasarımda kendilerini aşmışlar. Çok iyi dizayne edilmiş. Donanım konusunda ise gayet üst segment bir telefon. Zaten içerik konusunda Google Play ciddi bir şekilde iyi. Bir de teknoloji severler için saf Google arayüzü olması önemli. Bu durumda en büyük problem 4G özelliğinin olmaması gibi görünüyor. Bu durumda iyi satacağını düşünüyorum. Böyle üst segment bir telefonun iPhone'un yarı fiyatı olması da çok rekabetçi olacağını gösteriyor. Türkiye konusunda ise 1700 gibi bir fiyattan gelir. Bu fiyatın düşmesi için tek şans ise Google Play'in Türkiye'de cihaz satmaya başlaması. Bu da Google Maps Street View gibi basit bir servisini bile Türkiye'ye getiremeyen Google Türkiye ile zor ama yine de ben umut ediyorum ki birgün Google Music, Maps, Books, Tv gibi ürünler bir gün Türkiye'ye gelecek:)