Fransa hükümeti Yahoo’nun 200 milyon dolarlık Dailymotion satın almasına engel oldu
Video

Fransa hükümeti Yahoo’nun 200 milyon dolarlık Dailymotion satın almasına engel oldu

Online video her geçen gün daha da popüler hale gelirken bu pazarın aslan payı YouTube’un elinde. Fakat bu alandaki tek uluslararası oyuncu YouTube değil. Alternatifleri arasında öne çıkanlardan özellikle bir tanesi bir süredir Yahoo’nun ilgisini çekiyor. Birkaç haftadır Yahoo’nun Dailymotion’ın çoğunluk hisselerini 200 milyon dolara satın almak üzere olduğu konuşuluyordu.

Fransızlıların son dönemde internet sektöründe uluslararası başarı yakalayabilen ender girişimlerinden biri olan Dailymotion için 200 milyon dolar hiç de fena bir satış rakamı değil. Diğer yandan Yahoo için online video konusunda elini güçlendirmek adına Dailymotion son derece uygun bir seçenek gibi görünüyor.

Fakat son gelen haberlere göre bu satın almada Yahoo’nun karşısına hiç beklemediği bir engel çıktı; Fransız hükümeti…

Marissa Mayer’ın yönetimini kendisine yeni bir rota çizmeye başlayan ve çıkış yakalayan Yahoo, özellikle ABD dışındaki gücünü artırmak için Dailymotion’ın çoğunluk hisselerini satın almak konusunda oldukça kararlı görünüyordu. 200 milyon dolar Mayer’ın başa geldiğinden beri en büyük harcaması olacaktı.

Orange ve France Telecom’a ait olan Dailymotion açısından duruma bakıldığında bu teklifin maddi değerinin dışında faydaları olduğu da görülebiliyor. Dailymotion bir süredir küresel büyüme planları yapıyor ve bunun için kendisine ABD’li bir partner arıyordu. Her ne kadar bu konuda pek çok talip olsa da, hem çapı hem de hedefleri açısından Yahoo bu iş için son derece uygun alternatiflerden biri.

"Yabancıya gitmesin"

Fakat Fransız hükümeti son anda bu anlaşmaya onay vermediklerini söylediler ve haftalardır devam eden görüşmeler bir anda sona erdi. Hükümet, Dailymotion’ın Fransız teknoloji sektörünün önemli sembollerinden biri olduğunu ve yönetiminin bir ABD firmasına geçmesini istemediğini açıkladı.

Fransız hükümetinin açısından olaya baktığımızda ülkeye ait bir değeri yurtdışına satmak istemiyor olmaları belki anlaşılabilir bir yaklaşım. Fakat bu karar Dailymotion’ın YouTube ile aynı ligde yarışma ihtimalini de ortadan kaldırıyor olabilir. Eğer Fransızlar Dailymotion’ın gerçekten de YouTube ile başa baş rekabet edebilmesini istiyorlarsa bunun için ihtiyaç duyacağı finansmanı sağlayabilmeleri gerekiyor. Bu durumda Dailymotion ya Fransız bir firmaya satılabilir ya da hükümet elini cebine atıp finansmanı kendi sağlayabilir. Fakat etkileri henüz tamamen geçmemiş olan küresel ekonomik krizi hesaba katınca ikinci ihtimalin biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz…

Söz sizde: sizce Fransız hükümeti doğru kararı mı verdi?

Yorumlar (10)
 1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  bu olaya milliyetçi duygularla bakarsak evet doğru bir karar, fakat Dailymotion küresel bir oyuncu, dünyanın bir çok ülkesinde milyonlarca kullanıcısı olan bir site. O yüzden milliyetçi duygularla bakmamak lazım. Sadece Fransa'ya hizmet veren bir site firma olsaydı, o zaman haklı olmaları için çok sebep vardı.

  Örneğin zamanında bizim olan ama artık içindeki Türk kelimesi dışında bize aitliği olmayan Türk Telekom satılırken keşke bunu devlet biraz daha düşünseydi. Keşke şu beğenmediğimiz Fransa Hükümetinin gösterdiği anlayışa sahip olsaydı. Bazen her şey para değildir. Fransa ama doğru yapıyor ama yanlış bunu zaman gösterecek.

 2. Ahmet Karlı Ahmet Karlı

  Dailymotion kuruluş ve gelişme aşamasında ciddi devlet desteği aldıysa devletin müdahale etmeye hakkı var. Ama devlet desteği olmadan bu noktaya gelmişse büyük gaddarlık.

  Kendinizi kurucunun yerine koyun. Binbir emekle siteyi büyütmüşsünüz ve tam hakettiğiniz güzel bir değerlemeyle satacakken bir devlet memuru çıkıyor ve diyor ki "yassah hemşerim!".

 3. Devlet elinin serbest(!) ekonomiye karismasi cok uzucu ve yanlis. Devlet kendi hissesi olmadigi sirketlere bu sekilde karismamali.

 4. Selahattin Selahattin

  Aşırı duygusal davranılarak alımmış bir karar olarak görüyorum. Lakin bir yerde doğru. Sonuçta youtube'a rakip olabilecek düzeyde bir servisin kontrolünü yabancılara vermek yanlış olabilrdi.

  Onun yerine Sayın Ümit Öncel'in dediği gibi bir fransız firmasına bırakılıp güçlendirilmesi sağlanabilir. Yahut yine dediği gibi "pamuk eller cebe" yaparak biraz kol kanat gericek yerli servisine :)

 5. The Gaste The Gaste

  bu tip dünya çapında rağbet gören oluşumların bu tip dar düşüncelerle önün kesilmesini anlamıyorum yahoo isterse bir Fransız fiması aracılığıyla dolaylı yollardan da dailymotion'u satın alıp istediği şekilde yönlendirebilir.

 6. İbrahim İbrahim

  Haklı bir gerekçesi Daily motion un kuruluş döneminde bir kısmı devlete ait olan France Telekom tarafından desteklenmesi olabilir. bunu anlayabiliriz. Danone CArrefour Fransızlarındır fransız kalacaktır mantığıyla Fransa bir yere varamaz. Zaten tek çıkan teknoloji şirketlerinin de bence ölüm fermanını imzalamaış bulunuyorlar. bu şekilde ABD ile yarışa bile kalkışamazlar. Milliyetçilik özelllikle teknoloji konusunda anlamsız bir tanımdır.

 7. Mustafa Kabak Mustafa Kabak

  Cok yerinde bir karar.Amrika disinda bir sirket ciksin ben facabook, twitter, google yada microsoft'u satin alacagim desin. Kesinlikle sattirmaz amerikan hukumeti. isterse iflas etsin yineden sattirmaz. Global is yapan sirketler asla sadece kendi islerini yapmazlar! bunun yanidan ana gorevinden daha onemli olan isler yaparlar. fransiz hukumeti bunu dusunerek satisi engelledi.Bizler internet girisimi olarak bakiyoruz olaya.Ama bu islerin gorunmeyen bir yuzude mutlaka vardir. Sunu unutmamak lazim para bir kagittir. Ama Dailymotion muazzam bilgi tecrube ve teknoloji barindiran bir platform

  1. Murat Bişkin Murat Bişkin

   Lenovo IBM'in PC bölümünü almadı mı?Şimdilerde sunucu biriminide Lenovo'nun alacağı haberleri var.

   Fransa bu kafayla giderse Dailymotion'u da kendileri gibi batırırlar.Paraları yok ki koysunlar, sürekli kesinti yapıp duruyorlar.

 8. Mazlum Y. Mazlum Y.

  Dailymotion'u kendi yağında kavurup durdurmaya niyetliler gibi..

 9. Tesis Yöneticisi Tesis Yöneticisi

  Herkes Yahoo!nun satınalma sonrası Dailymotion'u kesin havalara uçuracak youtuba rakip yapacak gigi peşin hükümlü görüşe sahip gibi...

  Ama yahoo'nun google gibi başarıları ile birlikte başarısız batık projeler çöplüğü olduğunu çabuk unutmuşlar.