Fransa hükümeti Yahoo’nun 200 milyon dolarlık Dailymotion satın almasına engel oldu

Fransa hükümeti Yahoo’nun 200 milyon dolarlık Dailymotion satın almasına engel oldu

Online video her geçen gün daha da popüler hale gelirken bu pazarın aslan payı YouTube’un elinde. Fakat bu alandaki tek uluslararası oyuncu YouTube değil. Alternatifleri arasında öne çıkanlardan özellikle bir tanesi bir süredir Yahoo’nun ilgisini çekiyor. Birkaç haftadır Yahoo’nun Dailymotion’ın çoğunluk hisselerini 200 milyon dolara satın almak üzere olduğu konuşuluyordu.

Fransızlıların son dönemde internet sektöründe uluslararası başarı yakalayabilen ender girişimlerinden biri olan Dailymotion için 200 milyon dolar hiç de fena bir satış rakamı değil. Diğer yandan Yahoo için online video konusunda elini güçlendirmek adına Dailymotion son derece uygun bir seçenek gibi görünüyor.

Fakat son gelen haberlere göre bu satın almada Yahoo’nun karşısına hiç beklemediği bir engel çıktı; Fransız hükümeti…

Marissa Mayer’ın yönetimini kendisine yeni bir rota çizmeye başlayan ve çıkış yakalayan Yahoo, özellikle ABD dışındaki gücünü artırmak için Dailymotion’ın çoğunluk hisselerini satın almak konusunda oldukça kararlı görünüyordu. 200 milyon dolar Mayer’ın başa geldiğinden beri en büyük harcaması olacaktı.

Orange ve France Telecom’a ait olan Dailymotion açısından duruma bakıldığında bu teklifin maddi değerinin dışında faydaları olduğu da görülebiliyor. Dailymotion bir süredir küresel büyüme planları yapıyor ve bunun için kendisine ABD’li bir partner arıyordu. Her ne kadar bu konuda pek çok talip olsa da, hem çapı hem de hedefleri açısından Yahoo bu iş için son derece uygun alternatiflerden biri.

"Yabancıya gitmesin"

Fakat Fransız hükümeti son anda bu anlaşmaya onay vermediklerini söylediler ve haftalardır devam eden görüşmeler bir anda sona erdi. Hükümet, Dailymotion’ın Fransız teknoloji sektörünün önemli sembollerinden biri olduğunu ve yönetiminin bir ABD firmasına geçmesini istemediğini açıkladı.

Fransız hükümetinin açısından olaya baktığımızda ülkeye ait bir değeri yurtdışına satmak istemiyor olmaları belki anlaşılabilir bir yaklaşım. Fakat bu karar Dailymotion’ın YouTube ile aynı ligde yarışma ihtimalini de ortadan kaldırıyor olabilir. Eğer Fransızlar Dailymotion’ın gerçekten de YouTube ile başa baş rekabet edebilmesini istiyorlarsa bunun için ihtiyaç duyacağı finansmanı sağlayabilmeleri gerekiyor. Bu durumda Dailymotion ya Fransız bir firmaya satılabilir ya da hükümet elini cebine atıp finansmanı kendi sağlayabilir. Fakat etkileri henüz tamamen geçmemiş olan küresel ekonomik krizi hesaba katınca ikinci ihtimalin biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz…

Söz sizde: sizce Fransız hükümeti doğru kararı mı verdi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.