Samsung'un en güçlü silahı Galaxy S4'ü test ettik

Samsung'un en güçlü silahı Galaxy S4'ü test ettik

Akıllı telefon pazarının en güçlü oyuncularından bir olan Samsung Galaxy S4, geçen haftasonu itibariyle satışa sunuldu. Özellikleri ve tasarım bakımından şu anda Samsung'un en iddialı cihazlarından biri olan Samsung Galaxy S4'ün kullanıcılar merakla bir telefon olduğunu söylemek mümkün. Samsung'un yeni akıllı telefonunu, satışa çıktıktan hemen sonra test etmek imkanı bulduk.

Samsung Galaxy S4'ün özelliklerini kısaca bir hatırlayalım. Cihazda 5 inçlik Full HD Super AMOLED ekran, Dört çekirdekli 1.9 Ghz işlemci, Android 4.2 işletim sistemi, 13 megapiksel kamera ve 2 GB ram gibi özellikler bulunuyor. Bunun yanı sıra 9 dil destekli S-Çevirmen, Akıllı hareket, Sesli fotoğraf ve Anı albümü gibi yazılım özellikleri Samsung Galaxy S4'te bulunanlar arasında.

Akıllı hareket özelliği dikkat çekiyor

Samsung Galaxy S4'ü elimize aldığımıza merak ettiğimiz ilk özellik 'akıllı hareket' oldu. Kullanıcıların yüz hareketlerini algılayarak e-posta ve tarayıcıdaki sayfaların gezilmesini sağlayan özellik, beklediğimizden daha hassas bir şekilde çalışıyor. Bu özelliği kullanmak için kritik noktalardan biri telefon ile uzaklık ve telefonun yüze olan açısı. Akıllı hareket özelliğine alışıldıktan sonra kullanıcıların rahatça bu özelliği kullanabileceğini söyleyelim. Akıllı hareketin yanı sıra akıllı duraklatma özelliğinin de başarılı bulduğumuzu belirtelim.

samsung-galaxy-s4-galaxy-note-2-iphone-5 Galaxy S4, Note II ve iPhone 5

S-Çevirmen özelliğiyle sesli çeviri yapıyor. S-Çevirmen özelliğiyle sesli çeviri yapıyor.

S-Çevirmen'i başarılı bulduk

Galaxy Note II'de bulunan Air View özelliği de Samsung Galaxy S4'te bulunan özellikler arasında. Kullanıcıların ekrana dokunmadan telefonu yönlendirmesini sağlayan özellik, 1 veya 2 cm mesafeden çalışıyor. Air View'in özellikle fotoğraf galerilerinde sık sık kullanılabileceğini paylaşalım.

Çeviri aracı olan S-Çevirmen ise Samsung'un Galaxy S4'te imza attığı en iyi işler arasında bulunuyor. Her ne kadar şu anda S-Çevirmen'de Türkçe dili olmasa da İngilizce bilen kullanıcılar için oldukça kullanılabilir durum. İngilizce'den İspanyolca'ya yaptığımız çeviriler, internet hızıyla bağlantılı olarak birkaç saniye içinde gerçekleşiyor. Ekranın sağında bulunan hoparlör işaretiyle çevirileri karşı tarafa dinletmek mümkün.

Malzeme kalitesi önceki modellere göre arttı

Galaxy S4'ün sıkça tartışılan boyutundan ve ergonomisinden bahsedelim. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 5 inçlik ekrana sahip olan cihaz, Galaxy SIII'ten yaklaşık 0.3 inç büyümüş durumda. Ancak akıllı telefonun kenarının oldukça inceldiğini paylaşmak gerekiyor. Bu yüzden Galaxy S3 ile Galaxy S4'ü yan yana tutunca neredeyse hiç bir farkın olmadığını gözlemledik.

Cihazın kenarlarının inceltilerek ekran boyutunun büyültmesi telefonu ergonomi açısından olumsuz etkilemiyor. Telefonun ekranına üst köşelerine rahatça ulaşılabiliyor. Buna rağmen 4 inç ekrana sahip olan akıllı telefonların ergonomisi kadar rahat olmadığını söylemek mümkün.

Galaxy S4, malzeme kalitesi bakımından Samsung'un en iyi cihazı olarak gösterilebilir. Cihazdaki plastik kalitesi Galaxy S3, Galaxy Note II'ye göre artarken, özellikle metal çerçeve telefona şık bir görünüm katıyor.

Galaxy S4 hem ekran kalitesi hem de donanım kalitesi bakımında beklentileri fazlasıyla karşılayacak cinsten. Cihazın, işlemcisi ve belleği kullanıcıların taleplerini fazlasıyla karşılarken özellikle ekran kalitesinin kullanıcıları memnun edebileceğini söyleyelim.

Samsung Galaxy S4 fiyatı: Türkiye'de 1999 TL'den satışa çıktı

Samsung Galaxy S4, donanımsal özelliklerinin ön planda olmasına rağmen yazılımsal özellikleri de pazardaki birçok akıllı telefonda daha iddialı olduğunu düşünüyoruz. Pazardaki diğer akıllı telefonların iki model arasındaki özellik farkına bakıldığında Samsung, Galaxy SIII ile Galaxy S4 arasında kayda değer değişiklikler yapmış durumda. Bu yüzden pazardaki diğer akıllı telefonların rekabet açısından önüne geçebileceği muhtemel görünüyor.

Samsung Galaxy S4'ün 16 GB'lık modeli 1999 TL ve 32 GB'lık modeliyse 2099 TL satış fiyatıyla Türkiye'deki kullanıcılarla buluştu. Bunun yanı sıra Avea, Vodafone ve Turkcell kontratlı paket seçenekleriyle Samsung Galaxy S4'ü kullanıcılara sunuyor.

Samsung Galaxy S4 özellikleri

 • 5 inçlik Full HD Super AMOLED ekran
 • Dört çekirdekli 1.9 Ghz işlemci
 • Android 4.2 işletim sistemi
 • 13 megapiksel kamera
 • 2 GB ram
 • 130 gram ağırlık ve 7.9 mm kalınlık
 • 4G LTE
 • 16 GB, 32 GB ve 64 GB hafıza seçenekleri
 • 9 dil destekli S Translator
 • Smart Scroll ve Smart Pause
 • Sesli fotoğraf özelliği
 • Adapt display
 • Story album
 • Home Sync
 • S Voice Drive
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.