Peak Games yeni oyunu War Of Mercenaries ile orta seviye oyunlara geçiş yapıyor
Oyun

Peak Games yeni oyunu War Of Mercenaries ile orta seviye oyunlara geçiş yapıyor

Ülkemizden çıkmış en önemli oyun şirketlerinin başında gelen Peak Games, yeni oyunu War Of Mercenaries'i yayına aldı. Uzun bir süredir üzerinde çalışılan ve geçtiğimiz haftalarda açık beta yayınına başlamış olan oyun şimdiden 350 bin oyuncuya ulaşmayı başarmış.

Metricsmonk'un verilerine göre 346 bin aylık, 56 bin günlük aktif kullanıcıya sahip olan War Of Mercenaries'i, Peak Games gelişmiş bir kule savunma (tower defence) oyunu olarak tanımlıyor. Ancak oyun, içerisinde barındırdığı strateji öğeleriyle daha çok bir savaş stratejisi oyunu.

Bir süredir benim de oynadığım oyunun mücadeleyi ve rekabeti seven oyuncular için kısa sürede bağımlılık yarattığını aktarmış olayım :)

wom-ekran-goruntusu

Bu tip oyunların genel yapısına uygun olarak, başlangıçta bir köy merkezi ve 2 işçiyle başladığınız oyunda kaynak toplayıp gelişmiş savaşçılarla ordular kurup rakip köyleri yağmalıyorsunuz. Şu anda sadece Facebook üzerinde oynanabilen WOM, güçlü strateji yönüyle MMO severlere de hitap edebilecek bir oyun.

Oyun içi satın alma tarafının da çok güçlü olduğunu düşündüğüm WOM'un bana da para harcatmayı başardığını itiraf etmem gerekiyor. Yakın zamanda ödül yapısı, ittifak ve hızlı saldırı sistemleri de eklenecek olan WOM Türkçe dahil 7 dilde yayınlanmış.

wom-ekran-goruntusu-2

Geçtiğimiz hafta 770 milyon dolar değerlemeyle 130 milyon dolar yatırım alan Supercell'in oyunu Clash Of Clans'ın başarısının ardından, WOM gibi orta düzey oyunculara yönelik oyunların da önü açılmış oldu. Her ne kadar Clash Of Clans başarısını mobilde yakalamış olsa da, bu tip oyunların Facebook üzerindeki oynanışa da çok uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun dünyasındaki neredeyse tüm otoriteler artık klasik olarak anılabilecek sosyal-casual oyunların döneminin geride kaldığını kabul ediyor. Geleceğin ise mid-core olarak adlandırılan daha rekabetçi orta seviye oyunlarda olduğunu aktarıyor. Peak Games de bu gelişmeye ayak uydurarak önceki oyunlarından biraz daha farklı bir oyunla karşımıza çıkmış.

Şu anda Peak Games oyunları arasında en çok aylık aktif kullanıcısı bulunan 13. oyun olan WOM'un önümüzde dönemde listede çok daha yukarılara çıkacağını tahmin ediyorum.

Yorumlar (3)
 1. Mesut Bartın Mesut Bartın

  Ya Peak games orjinal bir oyun yapamayacak mı? Backyard monsterı almışler allamışlar pullamışlar güzelce bize sunmuşlar yazık valla. Hep kopya oyunlar. Lütfen sidar bey artık orjinal özgün çalışmalar bekliyoruz.

 2. Oyunu oynayayım dedim benim ufaklıkta başladı. Age of delisi olan biri olarak oyun tamamen altın tükettirmeye yönelik kurguda.Zevk alabileceğiniz bir nokta yok. Saldırı ve kaynak toplama gerçek dışı. Dediğim gibi işin ucu bir noktada altına geliyor. Yazık olmuş

 3. Tam ben yazıcaktım baktım arkadaşlar benden önce yazmış. Gerçekten de can sıkıcı olmaya başladı. Bu sefer de Supercell'in başarılı olduğu Clash of Clans oyununu kopyalamışlar.

  Piyasada Clash of Clans tarzında bir sürü oyun vardı fakat Supercell ne yaptı bunu kar getiren bir mobil oyuna dönüştürdü.

  Hemen onun üstüne benzerini yapmak fena kopyalamaya kaçıyor.

  Peak Games'in de yavaştan bize kendi fikirlerini göstermesi gerektiğini düşünüyorum.