App Store’dan saniyede 800 uygulama indiriliyor, iCloud 300 milyon kullanıcıya ulaştı

App Store’dan saniyede 800 uygulama indiriliyor, iCloud 300 milyon kullanıcıya ulaştı

Apple’ın yayınladığı ikinci çeyrek finansal raporu firmanın ulaştığı çapı çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. Bununla beraber biraz detaya indiğimizde uygulama ekosisteminin de inanılmaz bir hızla büyümeye devam ettiğini görüyoruz.

Toplamda 45 milyar indirme barajını geçmiş olan uygulamaların yanı sıra Apple’ın bulut depolama servisi iCloud’da 300 milyon kullanıcı sınırına ulaşmış durumda. iCloud; Dropbox, Amazon, Google Drive ve Microsoft SkyDrive gibi önemli rakiplere karşı pazar payını da ciddi oranda yükseltmiş.

İşte Apple’ın ikinci çeyrek raporundan uygulama ve bulut servislerle ilgili önemli başlıklar…

App Store'dan 45 milyar kez uygulama indirildi

Öncelikle Apple, şu anda sadece iPad için hazırlanmış uygulama sayısının 350 bine ulaştığını duyurdu. 2011’de bu sayı sadece 60 bin seviyesindeydi ve aradan geçen sürede iPad’e özel uygulamalar neredeyse 6 katına çıkmış durumda. Toplam iOS uygulama sayısı ise 850 bin.

Uygulamaların çeşitliliği, kullanıcılar için daha çok seçenek anlamına geliyor ve bu da indirme sayılarını doğrudan etkiliyor. Bundan sadece 4 ay önce Apple toplam indirme sayısının 40 milyar olduğunu söylemişti. Son açıklamada güncel rakamın 45 milyar olduğu duyuruldu. App Store’da her bir saniyede 800 uygulama indiriliyor.

Bugüne kadar uygulama geliştiricilere yapılan ödeme tutarı ise 9 milyar doları bulmuş. Tüm bu ödemelerin yarısı yani 4.5 milyar doları ise geçtiğimiz 4 çeyrekte gerçekleşmiş. Yani Apple şu anda her çeyrekte uygulama geliştiricilere yaklaşık 1 milyar dolarlık ödeme yapıyor.

iCloud 3 ayda yüzde 20 büyüdü

Bir önceki çeyrek raporunda Apple, iCloud kullanıcı sayısının 250 milyon olduğunu açıklamıştı. Aradan geçen sürede Apple, iCloud kullanıcılarını yüzde 20 oranında artırmayı başarmış ve toplam rakam 300 milyona ulaşmış durumda.

Geçtiğimiz haftalar içerisinde bir kaz kez serviste yoğunluk nedeniyle yaşanan bağlantı sorunlarına bakacak olursak, iCloud tarafındaki hızlı büyüme Apple’ı bile hazırlıksız yakalamış görünüyor. Nasıl bir büyümeden bahsettiğimizi çok kısa bir süre önce yayınlanan bir rapor oldukça net bir şekilde gösteriyor. Strategy Analytics'in raporuna göre iCloud, bulut veri depolama servisleri pazarında yüzde 27’lik pazar payına ulaşmış durumda.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.