Eventbrite, Tiger Global ve T.Rowe Price'dan 60 milyon dolar yatırım aldı
Etkinlikler

Eventbrite, Tiger Global ve T.Rowe Price'dan 60 milyon dolar yatırım aldı

Online bilet satışı tüm dünyada oldukça büyük bir sektör ve giderek büyüyeceği açık. Bu boş alanı erken değerlendiren şirketlerden biri olan Eventbrite, 60 milyon dolar yeni tur yatırım aldı.

Direkt bilet satışının ötesinde etkinlik yönetimi alanında da kullanılan şirket, şimdiye kadar 179 ülkede toplam 1.5 milyar dolar değerinde, 100 milyondan fazla bilet sattığını açıklamıştı.

Türkiye'deki yatırımlarıyla da bilinen Tiger Global'in yönettiği yeni turda T.Rowe Price'da yatırımcı olarak yer aldı. Aldığı bu son tur yatırımla 140 milyon dolar toplam yatırıma ulaşan Eventbrite, yeni yatırımı biletleme işinde yenilikleri hayata geçirmekte ve  mobil ile uluslararası büyümede kullanacağını açıkladı.

Bizim de etkinliklerimizi yönetmek için kullandığımız Almanya merkezli Amiando'nun en büyük rakibi olan Eventbrite, San Francisco merkezli bir şirket. IPO yapıp yapmayacağı tartışılan Eventbrite'ın bu aldığı son tur yatırımla birlikte Amiando'nun oyun alanı olan Avrupa'ya daha çok yöneleceğini tahmin etmek zor değil.

 

Yorumlar (3)
 1. Eventbrite 2011 yılından beri takip ettiğim bir bilet sitesi. Yapı olarak hem ücretsiz, hem de ücretli bilet satışı yapabiliyorsunuz.

  Sitedeki bilet oluşturma yapısı çok basit. 2 dakika içinde kendinize bir organizasyon bileti oluşturabiliyorsunuz. Üstelik sattığınız biletleri göndermenize bile gerek yok. Bileti alanların yazıcıdan çıktı alması veya telefonuna gelen karekodu organizasyon girişindeki görevliye göstermesi yeterli. Çünkü her bilet için ayrı bir karekod oluşturuyor ve bu karekod tek kullanımlık oluyor.

  Sitenin dünyada birçok rakibi var. Amerika'dan Ticketleap, Eventbee, Eventsbot, Mogotix, Eventwax; Avrupa'dan da Amiando.. Fakat aldıkları yatırımla uzak ara birinciliklerinin daha da arttıracaklar gibi görünüyor.

  Resmi biletlerin satıldığı Ticketmaster, 2. el biletlerin satıldığı StubHub gibi büyük ve yüzlerce küçük bilet sitesinin olduğu rekabetin çok yüksek olduğu Amerika pazarında kobiler ve bireylere özel bir bilet sitesinin bu başarısı gerçekten şapka çıkartılacak türden.

  Türkiye'de böyle bir projenin uzun bir süre yapıl(a)mamasının birkaç nedeni var aslında. Öncelikle Türkiye'deki eğlence sektörü Amerika ve Avrupa'ya göre çok küçük bir boyutta. Ayrıca sektörü domine eden Biletix'in zamanında kazanmış olduğu pazar payı o kadar büyükki, o yıllarda açılmış olan Mybilet uzun zaman sonra kendini sinema ve tiyatroya kaydırarak farklılaşma yaratarak güzel bir noktaya gelebildi. Yine o yılların ilk bilet sitelerinden olan TicketTurk ise bugün sadece yabancı ülkelerin biletlerini satan bir konumda.

  Fakat Türkiye'de de bugünlerde bazı gelişmeler yaşanıyor. interbilet.com ile Eventbrite'taki gibi kendi biletlerinizi oluşturabiliyorsunuz. Üstelik kendinize ait bir site oluşturarak bilet satışı yapabiliyorsunuz (ör: biletinial.com). Ayrıca yeni keşfettiğim viagogo.com.tr sitesi (ABD menşei) ile elinizdeki biletleri satabiliyorsunuz.

  Eticaret sitelerinin karlılıklarının sorgulandığı bugünlerde, hizmet ve aracılık hizmetlerindeki bu tarz sitelerin geleceği parlak görünüyor, tabii eğlence sektörünün büyümesi şartıyla..

  1. Etkinlik Fabrikam Etkinlik Fabrikam

   Merhaba,

   EtkinlikFabrikam.com ile bu biletleme modelini çok yakında Türkiye'de de sunacağız. Bu yaz yayın hayatına geçmeyi planlıyoruz. Youtube videolarımızı izleyip daha detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.youtube.com/user/EtkinlikFabrikam

 2. Araç Magazin Araç Magazin

  Gerçekten büyük bir başarı, taktir etmek gerekiyor.