Doğan Grubu'nun idefix satın alması tamamlandı - Şirket artık D&R'ın! [Son Dakika]
E-Ticaret

Doğan Grubu'nun idefix satın alması tamamlandı - Şirket artık D&R'ın! [Son Dakika]

Doğan Online'ın idefix'i satın alacağına dair Aralık 2012'de aldığımız duyumlar aldığımız yeni bir duyumla doğrulandı ancak tek bir farkla. idefix, Doğan Online değil Doğan Medya Grubu'nun sahibi olduğu D&R tarafından satın alındı.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklamaya rastlamadık, ancak şirketlere yakın kaynaklarımız satın alma ile ilgili anlaşmaların imzalandığını ve kısa süre içinde ilgili resmi birimlere açıklamaların yapılacağını söylediler.

Satın alma rakamı ile ilgili de henüz kesin bir bilgimiz bulunmuyor. Ancak Doğan Medyan Grubu'na bağlı D&R tarafından gerçekleşen bir satın alma olduğu için önümüzdeki günlerde resmi kanallarda satın alma rakamının izlerine rastlayacağımızı tahmin ediyorum.

GÜNCELLEME: Satın alma ile ilgili Borsa İstanbul'a yapılan açıklama ile toplam değerlemenin 11.5 milyon TL olduğunu öğrendik. Konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirime buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME 2: KAP'a yapılan açıklamada satın alma anlaşmasının bünyesinde Idefix'in yanı sıra Prefix, Sabitfikir ve geçen haftalarda açılan HesapKitap.com'un bulunduğu tüm EBİ markalarını kapsadığını görüyoruz.

Konuyla ilgili gelişmeler olması durumunda haberimizi güncelleyeceğiz.

 

 

Yorumlar (23)
 1. Daha geçenlerde idefix ziyaretinde şirket operasyonlarının devam edeceğini izlememiş miydik? Ben mi yanlış hatırlıyorum.

  Özellikle e-kitap olayını düşündüğümde tekelleşmeye gidildiğini hissetmeye başladım maalesef. Tüm dünyanın aksine basılı kopyasıyla yakın fiyatlara satılan e-kitaplarda yakın zamanda bir değişiklik beklememek gerektiğini görüyoruz.

 2. Franchising Haberleri Franchising Haberleri

  bu tip satın almalar hangi sektörde olursa olsun rekabeti öldürüyor ve bir nevi tekelleşmeye sebep oluyor.

 3. D&R gibi müşteri memnuniyetinden habersiz bir markanın, oturmuş adam gibi çalışan idefix'i alması beni baya üzdü. Umarım D&R raflara ürün yığmaktan farklı birşeyler öğrenir.

  1. dork bundan dolayımıdır ki müşterilerin cazibe merkezi D&R ??? bir kaç kişiden saygısızlık görmüş olabilirsin ama bunu D&R'ın tüm personellerine yıkman bu senın saygısızlığını gösterir..

 4. Serkan Serkan

  Türkiye'de büyüme potansiyeli olan idefix.com'un 11.5 Milyon dolara satmaları bana pek inandırıcı gelmedi.

  1. 15 yıllık şirkette büyüme hala "potansiyel" olarak nitelendirilebiliyorsa belki de o potansiyelden bahsetmemek lazım.

   oturmuş bir şirket olduğu için değerlendirme oturmuş ciro, ebitda çarpanlarıyla yapılmıştır, o yüzden çıkan rakama şaşmamak lazım.

  2. Birşeye de inanın be arkadaşım, ne haber çıkarsa bana inandırıcı gelmedi yorumu görüyorum, sıkıldım artık yorumları okuyasım gelmiyor. İster inanın ister inanmayın oluyor bunlar.

   Bu arada Mehmet beye tebrikler.

  3. Enver Gökmen Enver Gökmen

   :D adam devlet linki paylaşmış daha nasıl indırıcı gelsin.

  4. Şakir Şakir

   arkadaşım satın alınma 11.5 milyon lira olduğunu söylemiyor bu şirketin kağıt üzerindeki değeri :) en az 30 milyon lira vermişlerdir..

 5. Bulent Bulent

  Ticaret ticarettir ama bence de fiyat konusu biraz düşük görünüyor. Uzun yıllarda oluşmuş müşteri kitlesini bile dikkate aldığımızda bu fiyatlara bir işlem olmamalı diye düşünebiliriz.

 6. Metin P Metin P

  D&R zaten kitap işini oldukça sıkı tutmaya başlamıştı özellikle internet sitelerinde kampanyalar ile oldukça iyi miktarlar sattıklarını tahmin ediyorum, burada ki pazarı görmüş olmalılar.

  Bunun yanı sıra idefix fiyat olarak biraz pahalı kalıyordu, bakalım doğan medya fiyat olarak biraz daha altlara inerek ciroyu arttırabilecek mi.

 7. İdefix gibi sevilen bir markaya ve piyasadaki rekabete yazık oldu.

  Umarım Amazon başka biriyle anlaşma yapmadan piyasaya girer de biraz rekabet olur, biz de Doğan'a mecbur kalmayız.

 8. Atıf Yildirim Atıf Yildirim

  İdefix eskiden sadece kitap, DVD satan bir yer değil, kapsamlı bir alışveriş sitesiydi. Açıkcası el değiştirdikten sonra yine eskisi gibi olmasını umuyorum.

 9. Barış Durgun Barış Durgun

  Satış bedeli 11.5 milyon Türk Lirası açıkçası bana çok az geldi. Doğan Grubu internet alanında hiç de fena olmayan satın almalar yapıyorlar. Umuyorum çok daha büyütebilirler bu pazarı. Fakat Türk insanı ne kadar çok kitap okuyor, pazar payı büyür mü, o da tartışılır...

  1. açıklanan bu satış rakamının noterdeki şirket sermayesi veya resmi gösterilmesi gereken rakam kadar olduğunu düşünüyorum , açıktan şirket sahiplerine gizli para verilmiş olabilir , 250 milyon dolara gittigidiyorun satıldığı bir piyasada ve hasan aslanobanın şirketlere yaptığı cömert yatırımlar göz önünde bulundurulduktan sonra , idefix ve bağlı şirketlerinin değerinin çok daha yüksek olacağı tartışmasız olsa gerek.

 10. Web sitelerine müşteri tarafından talep görükçe zaman içinde personelleri de çıkarabilirler

 11. İşte buna çok üzüldüm. D&R için müşterinin hiç önemi yok. Memnun olmasanız bile umurlarında değil. Alışveriş yaparsınız günlerce beklersiniz ki kargoya verilsin. Ama iderim öyle mi? :( umarım değişmezler.

  1. Berrin Berrin

   Lütfen haksızlık yapmayın! Her ikisinden de kitap alan biri olarak, ikisinden de memnundum.

   Hiç günlerce beklemedim, İdefix'in sanal fuar dönemleri hariç. Kaldı ki, D&R temin edemediği kitap varsa onu bir ya da iki gün sonra gönderiyor, siparişi bekletmemek için. Dün sipariş verip, bugün kitaplarım geldiğinde, 'Bu ne hız!.' diye mesaj atıp teşekkür etmişliğim vardır, her ikisinede... Ayrıca, bir kez yalnışlıkla gönderdiğim alt tarafı 3 lirayı dahi düzeltmiştir D&R.

 12. Bence idefix ayrı olarak devam etmek yerine D&R'ın online satış platformu olacak ve D&R ürünleriyle kategorileri arttırılacak.

  Açıkcası fiyat olarak az bulmadım çünkü burada bahsedilen şey sadece bir kitap sitesi, ülke olarak kitap ala ala ölmedik.

  Öte yandan Amazon'un Türkiye'ye girişi bana kalırsa artık çok zor, Doğan grubu Türkiye'nin iki önemli satış sitesine sahip olmuş oldu(idefix ve hb).

  Amazon girerse büyük yatırımla ve düzgün yapılanmayla girer, girmezse de sonu Best Buy gibi olur.

 13. D&R bir değişim sürecinde; websitesinden mobil uygulamalarına kadar. Bu yüzden bünyesine eklediği idefix ile yeni yapılanmasını daha da güçlendirebilir. Fakat değiştirmesi gereken çok şey var. Mesela kanalları arasında bir bağlantı yok. Online sipariş verdiğiniz ürünler, sorunlu çıkınca mağazadan değiştiremiyorsunuz. Tekrar kargolayıp onların incelemesini size para iadesi/yenisini göndermesini beklemek zorundasınız. Online gönderilen ürünler hep hasarlı geliyor. Onun haricinde kullanıma açtığı websitesinde çok büyük problemler var. Eski siparişlerinizin detayları yanlış gözüküyor. Böyle büyük bir kurumun bu tip güvenlik açıkları olmamalı. Umarım bu değişimini biraz daha müşteri odaklı yapar.

 14. Volkan Küçük Volkan Küçük

  kitapyurdunun adam akıllı tek rakibide gitti, d&r'nin sadece ticari zihniyeti ile rekabet etmek diğer kitapsevdalısı bir kaç sitenin işine gelecektir.

 15. Öğretim Görevlisi Öğretim Görevlisi

  Rekabetin kırılması acına üzücü bir durum. Tekelleşmenin önüne internet biraz geçmeye başladı derken burada ki dengeler de yine sahada ki gibi

 16. idefix gibi özel bir kitapçının bu şekilde el değiştirmesi kötü oldu. Çalışanlarının onca emeğine rağmen satıldıktan sonra haberi gazetelerden duymaları da onlara yapılmış ayrı bir saygısızlıktı. Zaten de iyi yönetilmiyordu fakat d&r'ın da iyi yönetmediği çok açık. Yazık oldu, uzun yıllar emek verilmiş güzelim idefix heba oldu, hepsi bu işte.