Sizce mobil oyunlar oyun konsollarının sonunu mu getirecek? Bence hayır!
Mobil

Sizce mobil oyunlar oyun konsollarının sonunu mu getirecek? Bence hayır!

Bundan sadece 5 yıl önce, oyun geliştiricilerinin oyunculara ulaşabileceği ekranlar televizyonlar ve bilgisayarlar ile sınırlıydı. Akıllı telefonların ve tabletlerin hızlı yayılımı ile bu yıl toplamda 500 milyondan fazla mobil oyunseverin, taşınabilir cihazları üzerinden oyun geliştiricilere 8 milyar dolar kazandıracakları tahmin ediliyor. Gelecek yıl ise bu rakamın %40 civarı bir artış göstererek 11 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Öncellikle mobil oyunların yükselişini oyun konsollarının popülaritesini yitirmesi iddiası ile mukayese etmeden önce, aşağıda sizler için hazırladığım videoda birkaçını severek oynadığınızı tahmin ettiğim bazı mobil oyunların gelir, geliştirme ve bütçelendirme süreçlerine ait detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Hazırladığım bu video ile hep beraber mobil oyun pazarındaki fırsatları daha yakından görebilme şansına sahip olabileceğiz.

21 Ocak 2013 günü uluslararası haber servislerine dünya oyun endüstrisi için çok önemli bir haber düştü. Geçtiğimiz yıl 40. yaşını kutlayan Atari’nin iflas başvurusunda bulunduğunu iddia eden bu haber ile oyun konsollarının geleceğini konuşmaya başlamış olduk.

atari

Şirketin halihazırda birkaç yıldır dijital ve mobil oyunlara olan ilgisi, birçok teknoloji sitesinin bu iflası mobil oyunların popülaritesi ile eşleştirmesi için yeterli bir materyal oldu.

Gelin bugün hep birlikte sıklıkla duyduğumuz bu varsayımı, ulaşabildiğimiz çeşitli veriler üzerinden doğrulamaya ve yorumlamaya çalışalım.

Mobil oyunlar ile konsol oyunlarının geleceği arasında bir bağ kurulabilir mi?

Araştırmamıza oyun konsollarının son 5 yıla ait satış rakamlar üzerinden bir inceleme ile başlayalım. Aynı zamanda varsayımımızı destekleyebilmesi için 10 Temmuz 2008 yılında yayına başlayan App Store’un bugüne kadar oyun geliştiricileri açısından ürettiği katma değeri de aynı periyot içerisinde gözlemlemeye çalışalım.

istatistik

Yukarıda sizler için dünyada 2008 yılından bu yana satılmış toplam oyun konsolları sayısını dönemsel periyotlar ile paylaşmak istiyorum.

2008 yılında toplam satılan oyun konsolu sayısı 84 milyon 460 bin, 2009 yılında 81 milyon 430 bin, 2010 yılında 74 milyon 330 bin, 2011 yılında 55 milyon 660 bin iken 2012 yılında ise 33 milyon 940 bin oyun konsolu satışı gerçekleştiğini görüyoruz.

mobil

Aynı zaman periyodunda, mobil oyun geliştiricilerinin 2009 ve 2014 (tahmini) yıllarında elde ettikleri/edecekleri toplam gelirleri incelediğimizde, mobil oyun geliştiricilerinin, toplam gelirlerinin 2014 yılında 2009 yılına nazaran en az %100 artış göstereceğini söyleyebilmekteyiz.

Hipotez -1-: Oyun konsollarının toplam satışı 2008 yılına göre 2012 yılında yaklaşık %60 azalmıştır. Yıllık toplam oyun konsolu satışları ve bu konsollar için geliştirilen oyunların toplam gelirleri göz önüne alındığında mobil oyun pazarının oyun konsolları endüstrisine olan etkisi negatif eğilimlidir.

Peki oyuncu deneyimleri ve davranışları açısından referans noktalarımız neler olmalı?

Mobil oyun sektörünün oyun konsolları üzerindeki etkisi araştırmamızı sürdürebilmek için ulaştığımız verilerin kısıtlı olduğunu düşünürsek, karşıt bir bakış açısı yaratmak için oyuncu deneyimlerini ve davranışlarını incelememizin yararlı olabileceğini düşünüyorum.

oyun-konsollari

Hipotez -2-: Öncellikle herkesin yanlış bir bakış açısına sahip olduğunu varsayalım. Çünkü bu iki farklı mecrayı oluşturan oyuncuların, oyuncu tipleri segment olarak birbirinden çok ayrı davranışlara sahip. Mobil oyunların öğrenme sürelerinin konsol oyunlarına nazaran daha kısa ve ek olarak kurgusu ile daha önce oyunlarla çok ilgili olmayan oyuncuları hedeflediğini düşünürsek bu iki farklı kategorideki oyuncu tiplerini eşleştirmemizin çok mantıklı olmayacağı kanısındayım.

Unutmamamız gereken başka bir nokta ise akıllı mobil cihazların elde edinimindeki hızlı artışın oyun konsolları pazarında gerçekleşmesini beklememizin çok doğru olmayışı. Çünkü teknik olarak oyun konsollarının geçmişi akıllı mobil cihazların (iPhone, Samsung Galaxy) geçmişinden çok daha uzun bir süreyi kapsamakta ve her ne kadar günümüz şartlarında satın alma gücü açısından oyun konsolları daha erişilebilir olsalar dahi geçmişte bu konsollara sahip olmak isteyen oyuncuların ekonomik tarafta ciddi fedakarlık etmeleri gerekiyordu. (Sanırım hepimiz öğrencilik dönemlerimizde maddi olarak bir oyun konsolu satın alabilecek durumda olmadığımız için en az bir kere kiralama veya kafelerde oynama yolunu seçmişizdir.)

Evet, oyun konsolları şuan eskisi kadar hızlı satış ivmesine sahip olmayabilir. Çünkü mevcut oyun konsolu topluluğu zaten gerçekten uzun yıllar oyunlara gönül vermiş insanlardan oluşuyor. Ayrıca teknoloji göz önüne alındığında bugün akıllı mobil cihazların yeni versiyonlarına ulaşım hızımızın oyun konsolları ile eş sürede gerçekleşebileceğini düşünmemizin çok doğru olmayacağını unutmamamız gerekiyor.

Elbette, akıllı mobil cihazlar şu an altın yıllarını yaşıyor, haliyle bu cihazlar üzerinden geliştirilebilecek her türlü iş modeli girişimciler için oldukça heyecanlı gözüküyor. Lakin bu hızlı yayılım sürecininde bir gün stabile erişeceğini düşünürsek oyun konsolları ile mobil oyunların geleceğini kıyaslamamızın çok doğru olmayacağı düşüncesindeyim.

Sonuç olarak ben iddia edilen görüşün aksine mobil oyunlarla birlikte, oyunlarla ilk kez tanışan potansiyel oyuncuların mevcut oyun konsollarının yeni sadık oyuncuları olabileceğine ve oyun konsolu pazarını daha da büyütebileceğine inanıyorum.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Mobil oyunlar, oyun konsollarının geleceği için bir tehlike oluşturabilir mi?

Hepinize iyi eğlenceler!

Yorumlar (25)
 1. Mobil oyun sektörü ile alakalı çok güzel bilgiler ve değerlendirmeler teşekkürler Özgür bey.

 2. Wintermute Wintermute

  kaybedenler mobil konsollardir yani PsP ve Nintendo'dur. bir balon olan Wii'yi bir kenara birakirsak, konunun ozu mobil oyunlarin mobil konsollari yerinden etmesidir.

  tabii ki mobil oyunlar, konsol ureticilerinin is planlarini kokunden degistirecektir. nongamerlar artik gamer ve onlar en buyuk pazar. konsol uretmeden de oyun pazarina girilebilecegini gorduler

  mobil oyun konsolu bitirir mi? cepten multiplayer CoD black Ops2 oynadigimiz gun ya da mobil oyunlarindaki icerik God of War'daki zenginlige ulastigi gun evet.

 3. Çok güzel bir yazı olmuş.

 4. Konsol satışlarının gittikçe düşmesi gerçekten olası. Çünkü PS4'ün ne zaman çıkacağı spekülasyonları 3-4 yıl önce de konuşuluyordu. Bu yıl PS4'le beraber konsol satış rakamlarının yeniden tavan yapacağına inanıyorum.

  Oyun sektöründe bu tarz uzman görüşlerini Webrazzi aracılığıyla bizlere sunan Özgür Bayraktar'a teşekkürler. Bu Türk internet okur yazarlığının gerçek bir eksiğiydi.

 5. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Oyun konsollarının azalan bir satış grafiğinin olması çok doğal. Çünkü şu nesil konsolların en eskisi Xbox 360 7 sene, PS3 ise 6 sene önce çıktı. Siz 7 sene önce çıkan ve hala satmaya devam eden bir elektronik cihaz biliyor musunuz? Bu süre içinde kaç tane ipad çıktı? Telefonlarda nasıl bir değişiklik oldu? 2005 yılında bugün konuştuklarımızın hiçbirini konuşmuyorduk. Karşılaştırma yaptığınız konsollar işte daha tablet hayatımızda yokken satıyordu ve aradan 7 sene geçmiş olmasına rağmen hala satıyor. Siz şimdi 2005 model bir notebook alır mısınız? Ama konsol alıyorsunuz.

  Yani mobil oyun sektörü ile konsol sektörünü bu veriler ışığında değerlendirmek yanlış olur. Asıl değerlendirme yapmanız gereken cihaz satışı değil oyun satışıdır. Mobil oyunlar, konsol oyunlarının satışlarını etkilemiş mi ona bakılmalı.

  Şunu da belirtmek isterim. Atari bundan 30 sene önce çok önemli bir şirket olmasına rağmen son 10 - 15 yılda oyun sektörüne yön veremeyen sıradan bir firmadır.

  1. Orçun Açik Orçun Açik

   +1

 6. Gökhan S. Gökhan S.

  Video inanılmaz iyi olmuş, daha önce böyle bir içerik görmemiştim. Özgür Bey'in emeğine sağlık. Webrazzi'ye teşekkürler!

 7. Adana Elektronik Adana Elektronik

  Bence bu büyüme belli bir seviye ulaştıktan sonra hızlı bir düşüş yapacaktır.

 8. Ps4 çıksın, aradan 3 ay geçsin herşey belli olacak. Şu an için eski konsolları galaxy s3 gibi kıyaslamak yanlış. PSP yi ilk aldığımda en kaliteli mobil ekrana sahip cihaz diye nitelendirmiştim. S3 ün ekranı hemen hemen aynı boyda olmasına rağmen çok daha küçük ve kullanışlı. PSP gibi eski bir cihazın S3 ile rekabet etmesi mümkün değil. Bu yüzden de Sony Xperia Z yi çıkarttı. Sony tüm gücünü cep telefonuna kaydırıyor. Tv reklamlarından da bunu gözlemleyebilirsiniz. Benim görüşüm mobil konsollar bitmiştir. Ancak Ps4 tarzı güç makineleri bir dönem daha gidecektir. Bugun cepte 8 çekirdekli cihazlar günüdür. 5 sene sonra 40-50 çekirdekli 3 ghz cihazlar cebimizde olduğu zaman Ps5 in bile şansı az olacaktır. Sonuç olarak bugun mobil konsollar ölmüştür . Yarın da standart oyun konsolları bitecektir.

  Not: Tabletler geçiş formudur. Asıl olan cep telefonlarıdır. Laptopları sadece profesyoneller kullanacaktır. Temel tüketim cihazı cep telefonları olacaktır.

  1. Murat Sönmez Murat Sönmez

   Standart oyun konsollarından kastınız nedir bilemiyorum ama büyük ekran tv'ye bağlanıp bir kontrol cihazıyla oyun oynamaya müsait olan bir cihaz her zaman olacaktır. Ama bunu Sony yapar ama Microsoft yapar ama XXX çıkar o yapar fark etmez.

   Elde taşınmak üzere üretilen hiçbir cihaz sadece oyun oynamak için tasarlanmış bir ev konsolunun yerine geçemez. Konsolların burada dez avantajı Apple kitlesi gibi her sene aynı cihazın biraz gelişmiş bir modeline para vermek istememeleri. Bu yüzden konsolların ömürleri ister istemez çok daha uzun. Ve bu uzun yılların sonuna doğru evet diğer cihazlar onları yetişip geçebilir. Fakat buna sadece donanımsal açıdan bakmak da yanlış. Çünkü diğer tarafta değerlendirmede çok önemli bir girdi olan oyun kütüphanesi var.

 9. Genç Blogger Genç Blogger

  Oyun konsolları ne yazikki gelişen diğer yan oyun ürünlerine kadarşı koyamadılar. Ayrıca konsollar hiç bir zaman iyi bir oyun deneyimi yaşatmıyor.

 10. Oyun konsollari kendilerini yenilemediler, 2008'den bu yana hemen hemen konsollarin uzerinde herhangi bir degisiklik yapilmadi. 2008 yilinda ps3 sahibi olan bir kullanici sonraki 4 yil boyunca tekrar oyun konsolu satin almaya gerek duymadi. Yani doygunluga ulasildi. Dususun sebebi bence budur.

  Ayrica mobil ve konsol oyun gercekten farkli tecrubeler bir birlerini fazlaca etkileyeceklerini dusunmuyorum.

 11. Öncelikle videonun harika olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Başarılı bir çalışma olmuş.

  Konsollarla mobil oyunlar arasındaki bağlantının verilerle sunulması çok ilginç bir study aslında. Tabii PS4'ün çıkışıyla beraber yazıdaki hipotezleri değerlendirmemiz daha doğru olacak. Tespitler ve veriler için teşekkürler.

  A.

 12. Mesut Erkuş Mesut Erkuş

  Merhaba 20 senelik oyun ve konsol deneyimime dayanarak sezgilerimle Özgür bey fikrinize tamamen katılmaktayım oynanış ve verdiği haz farklı olduğu için bence de konsolların sonu gelmeyecektir ve yeri ayrıdır.Satış rakamlarının düşmesi uzun süredir mevcut konsolların satışta olmasıdan dolayıdır artık yeni konsolların beklenmesi muhakak etkilemiştir diye düşünmekteyim.Ülkemizde konsolların durumu daha vahimdir tüketicilerin satın alma gücü konsol ve orjinal oyun fiyatları satışları fazlası ile etkilemektedir.

  Özgür bey oyunlarla alakalı daha çok makale ve araştırma beklemekteyiz değerli yazınız için teşekkür ederiz.

 13. Tolga Kömürcü Tolga Kömürcü

  Kullanıcı kitlesi dolayısıyla oyun sektörünün bu kollarında, sektörün çizmek istediği yönden ziyade oyuncunun tüketim alışkanlıkları ve buna uygun araçlar ön plandadır. Gelişme de doğrudan bu yönde olmaktadır. Emek verilmiş bu güzel yazı için teşekkür ederim.

 14. Mehmet Mehmet

  Başarılı bir yazı ve güzel bir video olmuş. Mobil oyun geliştiricilerini kamçılayacak bir yazı.

 15. Fatih Acikalin Fatih Acikalin

  Tespitler çok güzel. Ben çok sıkı bir oyuncu olduğumu söyleyemem fakat konsol ile mobilin akıllı tv'lerde buluşacağını düşünüyorum. Mobil cihazların donanımsal olarak yeterli güce ulaşması çok zaman almayacaktır. Gerek konsol gerekse mobil cihazlar; bu oyunları ekrana yansıtacak birer cihaz ve gamepad görevi göreceklerdir. Sevgiler

 16. Barış Kabahor Barış Kabahor

  Verilere dayanan degerli bir yazi olmus. Mobil oyunlarin, ozellikle tabletlerin de birer oyun konsolu haline gelmesiyle oyun aliskanliklarini da degistigini dusunuyorum.

 17. Kimse çocukluğundan vazgeçmez. Nintendo dediğiniz de herkesin aklına hala orda oynanan Street Fighter ve Super Mario oyunları gelir. Mobil oyun ve oyun konsollarını karşılaştırırken yukarıda da bahsedildiği üzere farklı segmentlerdeki gruplardan bahsediyoruz.Buna modası geçmiş diyebiliriz ama bence kaybeden diyemeyiz. Eskiye özlem, vintage ve trendler oyun konsollarını çok daha farklı formlarda tekrar karşımıza çıkaracak. Aynı örneği Instagramla http://bit.ly/112hN8R)karşımıza çıkıyor. Socialmatic sanal dünyadan gerçek dünyaya bir köprü olarak değerlendirildiğinde, oyun konsolları ve mobil oyunların geleceğinin de benzer bir yeni yapı ile birbirinden kopamayacaklarını düşünüyorum. Güzel konu güzel yazı, teşekkürler Özgür Bayraktar..

 18. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  Oyun konsolları yok olmak istemiyorlarsa çözüm çok basit, diğer ürünlerde de olduğu gibi müşteriye eşsiz bir deneyim yaşatan her zaman yaşar.

  hazzı arttırmak, deneyimi eşsizleştirmek, bunları sağlayan konsol işi götürür.

 19. Franschise Franschise

  hayat ve teknoloji insanları da alışkanlıklarını da o kadar hızlı değiştiriyor ki

 20. Caner Güner Caner Güner

  Son 5 senenin konsol satışlarını kullanarak bu karşılaştırmayı yapmak biraz abes olmuş, zira diğer yorum yapan arkadaşların da belirttiği gibi üreticiler henüz yeni ürünlerini piyasaya sürmediler. Atari ise zaten uzun zamandır yanlış hamleler yaparak eski günlerine dönmeye çalışan bir firmaydı, son umut olarak mobili denediler fakat başarılı olamadılar. Bunun yanı sıra mobil oyunlar için gelir oluşturan kullanıcıları konsol kullanıcıları ile değil, sosyal oyunların kullanıcıları ile karşılaştırabiliriz ancak. Hiçbir mobil oyun bir konsol oyununun ikamesi olarak düşünülemez. Fakat tabii ki mobil oyunların oluşturduğu pazar, diğer pazarlar için yatırım yapan oyun firmalarının dikkatini çekmiş ve bu sektöre de yatırım yapmak için onları yönlendirmiştir. Kaldı ki teknolojinin bu derece hızla ilerlediği günümüzde bence asıl geleceğinin tartışılması gereken konsollar değil, akıllı telefonlardır. Konsollar her ne kadar evrim geçirseler de yaklaşık 70 yıldır hayatımızdalar ve daha uzun süre aramızda olacakları kanaatindeyim, fakat akıllı telefonlar hem esas kullanım alanının iletişim olması hem de oyun üreticilerinin evvelinde teknoloji firmalarının gelir kaynağı olması sebebiyle her an yerini farklı bir teknolojiye devredebilir. Özgür Bey güzel veriler sunmuş fakat yanlış ürünleri karşılaştırdığı için yanlış hipotezler kurmuş kanımca, yine de bilgiler için teşekkürler.

 21. Hakan Ali Tezel Hakan Ali Tezel

  Özgür Bey, lütfen daha çok yazın. Video da harika...

 22. Çok değerli bir yazı olmuş. Teşekkürler

 23. Hiç bir keyif oyunkonsoluyla oynanan oyunun zevkini vermiyor. Xbox bile. Ne zaman beyin okuyarak hareket ettirilen oyunlar çıkar ne konsol kalır ne mobil.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri