Eric Schmidt: 2020'de herkes internete bağlanmış olacak

Eric Schmidt: 2020'de herkes internete bağlanmış olacak

Eric SchmidtGoogle'ın eski CEO'su Eric Schmidt internetin geleceğine dair önemli bir açıklama yaptı. Schmidt'e göre 2020'de tüm insanlık internete bağlanmış olacak.

2010 yılının Ağustos ayında "Her iki günde bir uygarlığın başlangıcından 2003′e kadar yaratılan bilgiyi üretiyoruz.” gibi önemli bir gerçeği paylaşan Eric Schmidt, bu kez içinde bulunduğumuz 10 yıllık dönemin sonunda tüm insanlığa internetin ulaşacağını söyledi. Schmidt, günümüzde internete bağlanan her 1 kişiye karşılık 2 kişinin internet dışında kaldığını da sözlerine ekliyor.

Aralık ayından bu yana attığı 2. Twitter iletisiyle bir tartışma başlatan Eric Schmidt'in pozisyonu gereği bu tahmini yapması ve beklemesi gayet doğal. Ancak bunu da yeterli görmeyenler için Eric Schmidt'in Jared Cohen ile yazdığı The New Digital Age (Yeni Dijital Çağ) adlı bir kitabın yakında yayınlanacağını paylaşalım.

Herkese bir Android?

Diğer yandan Moore yasası ve internet devlerinin tasarıları her ne kadar hızlı işlerse işlesin şu anda yeryüzünde 1 milyar civarında insan temiz içme suyuna ulaşamıyor. Bir o kadar da yetersiz beslenme ve açlık sıkıntısı çeken insan olduğunu düşünürsek Eric Schmidt'in söylemini "internet dünyanın her köşesine ulaşabilecek" şeklinde yorumlayabiliriz.

Bunu da Androidli telefonların Afrika'nın ücra köşelerine dahi ulaşacağına yorabiliriz. Zira Afrika'nın bazı ülkelerinde mobil ödeme gayet yaygın ve dünyada mobil abonelik sayısı 2012 Temmuz'unda 6 milyara yaklaşmıştı. Google'ın Afrikada bedava Androidli telefon dağıtacağını bile düşünebiliriz.

Su, ekmek, internet

Şu anda 1 milyar kişinin Facebook üyesi olduğunu ve 2 milyarı aşkın insanın internete eriştiğini, dünya nüfusunun ise 7 milyarı geçtiğini biliyoruz. Eric Schmidt internete bağlanacak 5 milyar yeni kişinin ne kadar heyecan verici olduğunu dile getiriyor ama bu hayalin beni o kadar da heyecanlandırmadığımı itiraf etmeliyim.

Eric Schmidt'in 2020'de haklı çıkıp çıkmayacağını da görmeyi ve bu yazıya atıfta bulunmayı diliyorum. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.