1800 mağazaya ulaşan incir.com, dikey e-ticarete yöneliyor

1800 mağazaya ulaşan incir.com, dikey e-ticarete yöneliyor

incirOperasyonel yük altına girmeden bir e-ticaret mağazası sahibi olmanın yolunu açan incir.com, artan mağaza sayısı ve yenilikleriyle iş modelini ispatlamaya başladı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse incir.com; tüm operasyonel ve yazılım tabanlı iş yüklerinden arınmış şekilde çok kısa sürede e-ticaret mağazası açmanızı sağlayan bir platform. İncir'in alt bayiileri olarak çalıştığını kabul edeceğimiz bu sistemde size düşen kendinize ait bir alan adı seçmek ve sadece mağazanızın tanıtımını yapmak.

Kasım 2012'de İncir.com'u sizlere tanıttıktan sonra gösterdiğiniz yoğun ilgi İncir mağazalarının hızla hayata geçmesinine neden olmuş. Öğrendiğimiz kadarıyla şu an daha kararlı hale gelen sistem, davetiyesiz hesap açmaya başlamış ve mağaza sayısı 1800'e ulaşmış. Aktif olarak çalışan mağaza sayısı ise 700 olarak paylaşılıyor ve bir adet tanıtım videosu da yayınlanmış.

Aylık 100 TL satış yapan mağaza sahiplerinin aylık ücret ödemediği sistemde halen mağaza açmak ücretsiz ama aylık 10 bin TL'ler tutarında satış yapan mağazaların olduğunu da paylaşmadan geçmeyelim.

İçerik üreticileri kârlı dikey mağazalara yöneliyor

İncir'in şimdiye kadar platform iyileştirmelerinin yanında elektronik ürünlerine göre daha yüksek kâr bırakan anne-bebek, tekstil, ev ürünleri, hediyelik eşya, evcil hayvan ürünleri, kozmetik kişisel bakım gibi kategorileri yayına almış durumda. Üstelik İncir'in kendi tedarikçileriyle çalışmaya başlaması daha rekabetçi bir fiyatlamanın önünü açmaya başlamış.

anne marketi e-ticaret magazasi

Bu kategoriler arasında özellike hediyelik eşya ve anne-bebek kategorisinin karlılığına dikkat çeken Yusuf Yıldırım, önde gelen mağazalar için annemarket.com (anneysen.com'un), nefismarket.com (nefisyemektarifleri.com'un), tuzlukbiberlik.com (mutfaksirlari.com'un), bolbulamac.com ve kapidaode.com gibi örnekler veriyor.

Mağazaların tanıtım faaliyetleri için arama motoru optimizasyonu ve karşılaştırma platformlarına kayıt olma gibi konularda gerekli yönlendirmeleri yapan İncir, geçtiğimiz günlerde düzenlediği tanışma toplantısı ile de bir toplulk olmaya başladığını gösteriyor diyebiliriz.

İncir.com'u Yusuf Yıldırım'ın bir grup melek yatırımcıyla hayata geçirdiği bir proje olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Önümüzdeki dönemde açılacak ve büyüyecek İncir mağazaları başarılı bir geleceğin belirtisi olacağı gibi, bir kısım e-ticaret heveslisi girişimci adayını da muhtemel kötü senaryolardan korumuş olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.