İTÜ'de tartışmalara yol açan Meydan24, Zuckerberg'in hikayesini anımsatıyor
Sosyal Ağlar

İTÜ'de tartışmalara yol açan Meydan24, Zuckerberg'in hikayesini anımsatıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) bir Meydan24.com tartışması aldı başını gidiyor. Harvard Üniversitesi'nin öğrenci kayıtlarını ele geçiren Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg misali İTÜ'nün herkese açık öğrenci kayıtlarını ele geçiren girişimciler, öğrencilerden rektöre kadar birçok kişiyi ayağa kaldırdı.

İlk olarak Meydan24.com'dan bahsedelim. Daha önce itu24.com ile bilinen Gökçe Sezgin tarafından kurulan Meydan24.com, İTÜ öğrencilerini bir araya getiren bir platform. Rehber.itu.edu.tr adresinden çekilen öğrenci bilgileri sözlük modeliyle Meydan24.com'da yer alıyor. Öğrencilerin adı, soyadı, bölümüne siteden ulaşılabiliyor.

Kapalı bir üyelik sistemine sahip olan siteye sadece İTÜ e-posta adresleriyle kayıt olunabiliyor. Öğrenci bilgilerinin İTÜ rehberinden direkt alındığı için ilgili kişilere sorulmadan Meydan24.com'da yer aldığını paylaşalım. Ancak isteyen öğrencilerin platformdan çıkabiliyor. Öğrenci isimlerine yorum yapabilmek için kaydın yanı sıra cep telefonu numarasıyla hesabın aktif edilmesi gerekiyor. Bu işlemler gerçekleştikten sonra İTÜ öğrencileri, Meydan24.com'da başlıklar altına yorum yapabiliyor. Sitede yer alan fotoğraflar öğrenciler tarafından yüklenebiliyor.

Öğrencilere yapılan yorumlar anonim olarak yayınlanıyor

Öğrenci başlıklarına yapılan yorumlar anonim olarak sitede yer alıyor. Bu yüzden kullanıcıları rahatsız eden yorumların sitede bulunması muhtemel görünüyor. Bunun için alınan önlem ise şikayet et düğmesi olduğunu belirtelim.

Meydan24.com Kurucusu Gökçe Sezgin'den aldığımız bilgilere göre yaklaşık 22 bin öğrecisi bulunan İTÜ'de, şu anda toplamda 12 bin tekil ziyaretçiye ulaşmış durumda. Şu ana kadar Meydan24.com'dan çıkmak isteyen öğrenci sayısı ise 250 civarında.

5 Nisan tarihinde açılan Meydan24.com ile beraber İTÜ öğrencileri ve yönetimi arasında tartışma başladığını belirtelim. Bazı öğrenciler Meydan24.com kullanmaktan oldukça memnun görünürken, bazı öğrenciler ise durumdan oldukça rahatsız. Örneğin; bir öğrenci "Biraz gelissin facebookumu kapatip burda takilcam cok net" yorumunu yapıyor. Konu hakkındaki Twitter'da paylaşılan öğrenci yorumlarını buradan takip edebilirsiniz.

meydan-24-ekran-goruntusu

İTÜ rektörü harekete geçti

Bunun yanı sıra Meydan24.com'dan şikayetçi olan öğrenciler karşı bir platform oluşturarak Antimeydan.com'u kurdu. Bu platformda tamamen Meydan24.com karşıtları bulunuyor. Şikayet dilekçesi ve #antimeydan24 başlığıyla Twitter'da tepki gösteren öğrencilerin sayısı oldukça fazla.

Öğrencilerin şikayetleri üzerine İTÜ yönetimi harekete geçti ve konuyla ilgili ilk açıklama İTÜ Rektörü Mehmet Karaca'dan geldi. 8 Nisan'da Twitter'dan bir açıklama yapan Mehmet Karaca,  Meydan24 için gereken araştırma ve hukuki sürecin başlatıldığını ve öğrencilerin süreçle ilgili bilgilendirileceğini söyledi.

"Kullandığımız öğrenci bilgileri herkese açık"

Rektör ve öğrenci gruplarının tepkileri hakkında konuşan Gökçe Sezgin, hiçbir şekilde kişisel bilgileri ele geçirmediklerini söylüyor. Sezgin, "Herkese açık olan İTÜ rehberinde bulunan öğrenci bilgileriyle Meydan24.com'u kurduk. İnsanlar öğrenci bilgilerini elimize geçirdiğini düşünüyor. Ancak böyle bir durum yok. İTÜ rektörü şikayetler üzerine doğal olarak bir araştırma gerçekleştiriyor. Araştırma sonucunda öğrenci bilgilerini ele geçirmediğimiz anlaşılacak" diye konuştu.

Meydan24.com tartışmalı bir şekilde açıldı. Sitenin kurucusu öğrenci bilgilerini ele geçirmediklerini iddia ederken diğer taraftan rektör ve bazı öğrenciler buna karşı bir tutum sergiliyor. Ortaya atılan iddialar da olduğu gibi bilgi ele geçirme söz konusu ise birkaç maddeden bilişim suçu işlenmiş olacak. Rektörlüğün araştırma sonucuna göre Meydan24.com konusundaki gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Yorumlar (52)
 1. ITU de yillardir olan bir durum bu daha once ayni formatta itu rehber diye bir site vardi onlarda aynisini yapmislardi.

  O zamanlar yonetim haberdar bile olmuyordu boyle seylerden simdi donem degismis hemen rektor aciklama yapiyor...

  1. Vatandaşın hakkını aramayı öğrenmesi sevindirici...

   1. Itülüyüm Itülüyüm

    katılıyorum, eskiden böyle birşey olmuşsa ve buna itiraz edilmediyse bize ne! iyi mi olmuş sanki!!! hakkımızı aramalıyız!!!!

 2. Site ilk açıldığında tüm yorumlar dışarıdan bir kullanıcı tarafından görülebiliyordu. Yazılan herhangi bir yorumun herhangi bir etik gözetilmeksizin kontrolsüzce internet ortamına salındığını, bu vesileyle bir sürü adın ilginç ithamlara maruz kaldığını bizzat gördüm. Kişi kendisiyle ilgili yazılanları engellemek için üye olmak zorunda yani, ve üstelik sonra bir de üyelik kapattıracak, ki buna uygun bir sistem de yok üstelik. Savunulacak bir yanı yok bunun. Özentilikle yapılmış, kişilik haklarına saygısız bir girişim-cik olmaya çalışan eylem..

  1. Celal Akar Celal Akar

   Sayfaların kapatılmasını için buton olduğunu bilmeden ve ayrıca yorumlar herkese açıkken üye olmadan da mesajların şikayet edilebildiği bilmeden yapılmış bir yorum

   1. İlla herkes bugün hakkımda biri meydan24'e içerik girmiş diye kontrol etmek zorunda mı yani kendiyle ilgili içerik girilmesin veya saçma ithamları anında görüp şikayet edebilsin diye.. Sayfaların kapatılması için buton site ilk açıldığında yoktu, hatta bu konuda site kurucularıyla iletişime geçen kişilerden edindiğim bilgilere göre de bu yorumlar hiç kaale alınmamış bile.. Bu konu gündeme daha çok geldikten sonra bu şekilde bir geri adım atıldı. Lütfen çocuk kandırmaya çalışmayın!

 3. İtülü İtülü

  Arkadaşlar resmi İTÜ'den bir açığı kullanarak çekmişler. İsim ve bölüm bilgilerini başka serverda barındırmaları bile suç. Bunun farkına varıp resimleri kaldırdılar zaten.

  İlk başta isim kaldırılamaz diyorlardı, ve insanları karşı dava açmakla tehdit ediyorlardı. Şimdi olay büyüyünce geri vitese taktılar...

  Sistemin şu anki hali de çok saçma sana birisi anonim istediğini yazacak. Ancak üye olmadan göremeyeceksin. Fitne fesat yuvası...

  Böyle bir servis en başta opt-out değil opt-in olsaydı desteklerdim ve gurur duyardım...

  1. İlker İlker

   webrazzi keşke biraz tarafsız haber yapsaydı da, öğrencilerin fotoğraflarının bir güvenlik zaafiyetin faydalanarak toplandığını, ayrıca öğrenci numaralarının da meydan24'ün veritabanında bulunduğunu, ki bu bilgiler portal.itu.edu.tr'den sadece bir itü mensubunun ulaşabileceği bir bilgidir, insanların rızası haricinde insanlar için profil oluşturulduğundan bahsetseydi. ayrıca yorumları da dış dünyaya kapatarak insanları hem hesap açmaya zorluyorlar, hem de insanları mağdur ediyorlar. bir de yorum yapmak isteyen kullanıcalardan çok gereksiz bir şekilde (sms aktivasyonu diyorlar) talep ettikleri telefon numaraları da unutmamak gerek. sitenin hiçbir yerinde gizlilik sözleşmesi yok, reklam da yok. sadece zevk için yapmıyorlar herhalde değil mi? anlayın siz gerisini.

   portal ve rehber servislerinin de bu şekilde suistimal edilmesinden sonra, hala açık durmalarına karşıyım. son olarak, gelen büyük tepkiden sonra fotoğrafları kaldırdılar; fakat fotoğrafları kaldırınca suç geri alınmıyor maalesef.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Kimseye sormadan üye yapmak hiç etik değil. Ama burada taraf ITU değil kullanıcılar bence. Kayıtlar ele geçirilmemişse dahi mailiminle girip bütün bilgilerimi gösteren kayıt olmadığım (IP vb bilgileri de yok) özel hatta ticari faaliyet gösteren bir site hukuki açıdan suçlu bulunması çok muhtemeldir. Yani herkes heryerde bulduğu datayı üye yapma hakkına sahip mi? bu data illa kapalı bile olması gerkemiyor. Bırakın üye yapmayı mail atmak bile yasak. Yanlış işler facebook gibi olmayacağı da kesin.

 5. Bu siteye tepki yapmasının nedeni burada reklamı gibi yapılan haberden çok daha farklı. Öğrencilerin verileri ve fotoğrafları sistem üzerinden yasadışı yollarla çekilmiş ve yayınlanmıştır. Herkes herkesin altına anonim olarak yorum yapabilir şekilde yayına giren site şahısların isimlerinin kaldırılması taleplerinede ciddiyetsiz red cevapları vermiştir. Şuanda bu site nedeniyle ailesiyle ve çevresiyle birçok sorun yaşayanlar vardır. Sırları ifşa edilenler, ırkçı, cinsiyetçi ve namuslarına dair ithamlara mağruz kalanlar olmuştur. Olay burada reklam edildiğinden çok farklıdır.

  1. Anonim Anonim

   yok artık daha neler abartmayın

   1. İTÜ BİDB'yi arayıp abartı mı değil mi öğrenebilirsin.

 6. Itüogrencisi Itüogrencisi

  Sizin Zuckerberg'e benzettiğiniz yorum yerine Zuckerberg'cilik oynayan çocuklar diyebilirsiniz çünkü 10 sene öncesinden yapılmış ve ceza almış bir projeyi burada web girişimi gibi tartışmak yanlış olur.

  Kaç öğrenci ailesi ile problem yaşadı, kız arkadaşıyla, erkek arkadaşıyla problemler yaşayanlar oldu. Ve ilk rica ettiğimizde fotoğraflar kaldırılmadı, hesaplar silinmedi.

  Yazılan ve kaldırılamayan yorumlar yüzünden sosyal anlamda ciddi problemler yaşandı.

  Üyeliklerini kapatmayı henüz talep etmemiş olanların çoğunluğu rektörlüğe dilekçesini vermiş durumda.

  İnsanların anlamadığı ve Gökçe Sezgin'in özellikle üzerinde durduğu şey bilgilerin rehber.itu.edu.tr'den alınmış olmasıdır. Fakat altında anonim olarak silinmeyeck yorumların olması, profil kapatma hakkının verilmemesi gibi gibi problemlerin nelere yol açacağından haberdar olmayan kişilerden bahsediyoruz.

 7. Bu iş bence kötü sonuçlar doğuracak gibi. Şimdi bu siteye sadece İTÜ öğrencileri üye olabiliyor peki diyelim ki ilerde hemen hemen her ismin altına 15-20 yorum yazıldıktan sonra başka birisi sitenin içindeki tüm bilgileri ele geçirse ve bunu internette yayınlasa ne olur?

  Kimse bu durumun ileride yol açabilecek sonuçlarını düşünmüyor. Başlangıçta herkes için eğlenceli geliyor tabi.

  Buradaki öğrenciler mezun olduktan sonra iş arayacaklar. Peki başvurdukları şirket buradaki yorumları görürse ne olacak? Gökçe Sezgin Twitter'dan başlıkların altına hakaret olarak en çok egoist yazıldığını söylemiş. Bu tarz yorumları okuyacak olan bir şirket acaba bu kişiler hakkından ne kadar olumlu düşünür?

  Yorumların anonim olarak yazılması da başka bir konu. Dileyen istediği gibi yazar, yorumu gerçek mi değil mi bilemezsiniz.

  Ayrıca Zuckerberg'in hikayesinde sadece resimler yer alıyordu. Ancak bunda isim ve soyisim yer alıyor. Bir nevi kişiyi anonim yoldan fişleme olayı oluyor. Şimdilik bir sorun teşkil etmese de ilerleyen zamanlarda ilginç olayların yaşanmasına şahit olabiliriz. Site kurucusunun da bu olaylardan sonra Zuckerberg gibi basit bi okuldan uzaklaştırma cezasıyla kurtulabileceğini pek sanmıyorum.

 8. sosyal ağ filmini çok izlemiş bu gençler. gençler the next big thing böyle olmaz. özenti olmayın derim

  1. İşte anlatmak istediğim buydu. Yine 10 sene geriden geliyoruz. Daha orjinal olmanızı öneririm. Yoksa itü bilişim fakültesinde bu kodu yazacak yüzlerce insan bulunur.

   1. Beni düsündüren , o kadar kaliteli üniversiteler ve kaliteli , kalifiyeli akıllı üniversite gençlerinden neden dünya capınnda ses getirecek bir proje cıkmıyor anlamıs degilim.

 9. Mehmet Mehmet

  Bu yazıyı Gökçe Sezgin kendi elleriyle hazırlamış sanırım. Reklam yazısı olmuş haber değil.

  Bilgiler rehberden çekilmedi, rehberde kimsenin fotoğrafı bulunmaz. Kayıt sırasında okula verdiğimiz fotoğraflar kendini kurnaz sanan birileri tarafından çalınmış. Ki bu da muhtemelen kendini zuckerberg sanan bazı aklı evveller tarafından yazılım marifetiyle değil okulda çalışan bir öğrenci yada memurdan alınmış.

  Siteye üye olabilmek için itü mail adresinizi kullanmanız gerekiyor, bu da herkesin mail adreslerinin de ele geçirildiğini açıkca gösteriyor. İtü öğrencilerinin mail adresleri de kesinlikle 'herkese açık bilgi' değil.

  Hesap silme özelliği tepkiler üzerine yeni eklendi, ama geçen süre içerisinde bir suç işlendiği gerçeğini değiştirmez. Site ilk açıldığında herkesin fotoğrafı yayınlandı ve siteye üye olmadan da insanlara yapılan yorumları okumak mümkündü.

  Site sahipleri site üzerinde yaptıkları değişikliklerin yanı sıra kendi twitter hesaplarında yazdıkları mesajları bile silmeye başladılar, bu da ne kadar korktuklarının açık bir göstergesi.

  1. Gökçe beyle konuştuğumuz zaten yazıda belirtiliyor. Ayrıca yazıda bilgilerin rehberden çekildiği fotoğrafların kişilerin kendi eklediği bilgisi paylaşılıyor. Ancak bu iki bilginin de kaynağı da Gökçe bey olduğu doğrudur.

   Eğer haber hazırlanma sürecini merak ediyorsanız, biz haberi bitirmek üzereyken Gökçe beyi aradık ve aldığımız bilgileri yazıya dahil ederek yazıyı sonlandırdık. Açıkcası yazı fikrine ilk başlarken sitenin sahibini tanımıyorduk.

   1. İtülü Bir Kadın İtülü Bir Kadın

    6 Nisanda benim resmim ben siteye üye olmadan nasıl oradaydı ? Ali bey fotoğrafları kişilerden aldıklarına inanıp nasıl böyle bir haber yapıyorsunuz ?

    İsmimin altında yazılan cinsel yorumlar da cabası ?

    1. Sitenin desteklenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Biz en basit anlamda olayı açıkladık, kurucudan da bilgi alarak destekledik.

   2. Geç Bunları Geç Bunları

    Pek muhterem gökçe bey ile konuştunuz; iyi çok güzel de hiç aklınıza karşı taraftan biri ile konuşmak gelmedi mi? Sırf bu bile yazının yanlı olduğunu düşündürebilir.

    Kaldı ki "hukuksal açıdan sıkıntı yok" diyen bu adama bir telefon açın ve şunları da sorun bakalım:

    1) Fotoğraflar itürehber'den alınamaz. Onlara ulaşabilmenin tek yolu sisteme girmektir.

    2) Hesaplar silinmeyecek dendi, sonrasında benim de dahil olduğum bir grup avukatları ile görüşüp bunu gökçe denen şahısa bildirince "yasal olarak 48 saat içinde" silinecek dendi,(ki bu süre şahsen alınan kullanıcı adları vs için geçerlidir.), daha da sıkıştırınca 10 dakika içinde siliniverdiler.

    3)Hatta sitenin altına "Bu sen değilsin!",

    "Bu sayfadaki tüm kişiler ve olaylar tamamen hayal ürünüdür. Gerçek kişilerle ilgisi yoktur. İsim ve resim benzerliklerinden meydan24 sorumlu değildir." gibi ibareler koydular. Madem rehberden aldın bunları, madem herşeyin yasal (ki değil), neden böyle bir şey yazma gereği duyarsın?

    4) Site ilk açıldığında yorumlar siteye üye olmayanlar tarafından da görüntülenebiliyordu, ve bir çoğu hakaret içerikliydi, madem projeleri çok sağlamdı niye sürekli geri adımlar attılar?

    5) itürehber anonim değildir, kullanım şekilleri bellidir, amacı bireysel olarak arama yapıp kişiye ulaşmaktır. amacı dışında kullanmak suçtur. Günümüzde web siteleri ticari potansiyeli olan olgulardır ve kişisel bilgileri geçtim, İTÜ'nün yani KAMUNUN MALInı KAMUDAN İZİNSİZ kullanmaktadırlar.

    6) siz bir kitaptan komple bir üniteyi alıp tezinize yazabiliyor musunuz? bunu savunan arkadaşların tezlerini de incelemek gerekecek diye düşünüyorum.

    7) meydan24'ün coder'ı facebook'taki itü yazılım grubunda "benim bir bilgim yok ben bu projeye dahil değilim, sadece siteyi açık tutmaya yardım ediyorum" derken, twitter'da yazdıkları bunun tam tersini gösteriyor. bu ikiyüzlülüğün sebebi nedir?

    8) Bu sitede daha önceki yıllarda mezun olmuş kişilerin isimleri de vardır. Bu süper(?) sitenin kurallarına göre isimlerin altındaki yorumları görmenin tek yolu "İTÜMAİL"iniz ile kullanıcı oluşturup telefonunuzla aktive etmektir. Mezunların mail adresleri silindiğine göre, bu insanlar mağdur olup olmadıklarını nasıl anlayacaklar? Kaldı ki çoğu insanın bu gubidik siteden haberi bile yok.

    9) İTÜMAİL ile aktif etmek yetmemekte midir? Niye telefon numarası istenmektedir? Dünya üzerinde kaç tane web sitesi telefonla aktivasyon gerektirmektedir? NASA veritabanına mı ulaşmaya çalışıyoruz yoksa salak saçma 2 kod satırından oluşan, veri hırsızlığı ile kurulmuş bir dedikodu sitesine mi?

    10) Telefonla aktivasyonun temel sebebi, bu tip bilgilerin (isim, bölüm ve belki de çalınan başka tüm bilgiler) bir takım kişi veya kuruluşlara pazarlanması mıdır? Bunun olmamasını nasıl garanti ediyorlar?

    Yeter mi devam edeyim mi?

    1. Ben net olarak olayın nasıl gerçekleştiğini yazdım. İstediğiniz şekilde anlamakta serbestsiniz. Bizim ne Gökçe beyi ne de yapılan işi savunmak gibi bir amacımız yok.

   3. Geç Bunları Geç Bunları

    son olarak eklemem gerekecek: yerinizde olsam sıkı bir araştırmanın ardından revize ederdim.

    yapılması çok zor geliyorsa bu olayı bir de antimeydan24 tarafından dinleyip bir yazı daha eklerdim.

    kendinizi ancak bu sayede tarafsız adledebilirsiniz, aksi halde tüm itü'nün gözünde meydan24'ün şıracı arkadaşısınız.

   4. Mehmet Mehmet

    Bir 'haber' hazırlamaya çaılştıysanız, site sahibinin söylediği her şeyi doğru bilgi gibi insanlara yansıtamazsınız.

    Belki iki dakikanızı bile almayacak ufak bir araştırma ile gerçekleri öğrenip ona göre bir yazı hazırlayabilirdiniz, burada çok açık bir destek ve yalan haber söz konusu.

   5. Geç Bunları Geç Bunları

    @Mehmet:

    yok abi aslında saldıran biziz. biz olmasak dakikasında zuckerberg, steve jobs vs olmuşlardı da, biz önlerine daş goyduh

  2. Kesinlikle kart işlem merkezinin veritabanından almışlar. Buda bilgi işlemde çalışan bir öğrenci yardımıyla demektir ki kys sistemine bilgi işlemde çalışan herkes girebilir. Orada sizin tüm bilgileriniz isim, fotoğraf mevcuttur. Bunlarda onları çekip akıllarınca girişimcilik yapmışlar.

 10. Resimleri İTÜ'den çalıp onlar üzerinden "ticari faaliyet" yürütmek isteyen insanlardan her şey beklenir... Yasal kısmını geçtim olayın ETİK ve SOSYAL boyutunu hiç düşünmemiş arkadaşlar.

  Site yeni olmasına rağmen sevgilisine asılan "anonimler ve hayal ürünleri" olduğunu öğrenen deliye dönen sevgililer... Uzun dönemli ilişkileri olanların altına yazılan fantaziler... Bunları hep gördü meydan24.com sitesi... Bize böyle bir iğrençlik yaşattığınız için teşekkürler ITU24.com

  1. Geç Bunları Geç Bunları

   sadece etik değil malesef olayın hukuksal boyutu da mevcut. öyle her websitesinde gördüğün şeyi çalıp kullanabilseydin ohooo. yukarıda yazıyı yazan arkadaşa sorduğum soruların içinde biri mevcut: KAMU MALI'nı izinsiz ve ticari amaç için kullanmaya kadar götürebiliriz.

 11. İtü'lü İtü'lü

  Bundan bir başarı hikayesi olarak bahsetmek Zuckerberg hikayesi demek yanlış olmuş. Burada yasal olmayan bir durum söz konusu sizin başarı diyeceğiniz şey benim onurumu zedelemediği sürece vardır benden izin alınarak yapıldığı sürece vardır. Kaldı ki kurulan site de hakaretten bol bir şey bulamazsınız bu da insanların birbirlerinin yüzlerine söyleyemediklerini arkalarından ifade etme biçimi ki yasallık bir yana gayri ahlaki bir durumdur.

 12. İtülü Bir Kadın İtülü Bir Kadın

  6 Nisan ve belki daha öncesinde resmimi o siteye ben koymadım, ve ismim ile açılmış başlığın altındaki yorumlar yine 6 Nisanda internette herkesin görebileceği şekilde açık duruyordu.

  Benim gibi bir çok itülü arkadaşın başlıklarının altında iğrenç yorumlar bulunduran bu site şuan nasıl desteklenir ? Lütfen arkadaşlar, sizi mantıklı düşünmeye davet ediyorum.

 13. yapmak istedikleri sadece isimlerini duyurmaktı sanırım.Zira kendileri de bu sitenin tutmayacakları , başlarına bela olacaklarını biliyor olmalılar. Ufukları oldukça geniş oldukları için direkt Palo Alto ya gitsin bunlar.

  1. İtülü İtülü

   Yapmak istedikleri resim, bölüm ve kayıtta istenen cep telefonu bilgisini bir araya getirip. Bunu şirketlere satmaktı bence. İTÜlüler bilgilerinin mal gibi alınıp satılmasına tepki göstermez zannettiler... :)

 14. İbrahim Gezmiş İbrahim Gezmiş

  İTÜ'de TeknikForum'da hocalara ne yorumlar yazılırken öğrencilere sıra gelince bu şiddet ve çemkirme nedir anlamıyorum. Meydan24'ü gün gelince hepiniz çok seveceksiniz çünkü işinizi düşecek yeni birileriyle tanışınca acaba meydan24 'te bu kişi hakkında neler söylenmiş diye merak edeceksiniz. Bu söylemlerin meydan24 'ü şiddetle sevmeyip dert yananlara. Seven arkadaşlarımız zaten müptelası oldular ve 7/24 meydan24'te takipteler...

  1. Hee Yav He Hee Yav He

   itü24 ve şakşakçıları olarak 7/24 siteye yazıp duruyorsunuz sonra da bir arkadaşım ekolünden reklam döktürüyorsunuz

   1. İbrahim Gezmiş İbrahim Gezmiş

    bu şakşakcı lafları hiç yakışık olmayan tabirler yazdıklarınıza dikkat ederseniz sevinirm. meydan24'te de sizin gibi ahlak kuralları dışında yazılar yazan olduğu sürece tabikii bu sistem sorun yaşar ancak meydan24 tamamen ahlaki olarak yorumlar yazılıp sosyalleşilmesi için yapılmış dünya üzerinde bir çok ülkede benzer örnekleri olup taktir edilen platformdur. Bu yazdıkların çok yanlış ve kınıyorum sizi. Ayrıca belirtmekte fayda var itü24 ve meydan24 birbirlerinden ayrı ve farklı bir yapıdadır. Lütfen karıştırmayalım! Saygılar...

  2. Hee Yav He Hee Yav He

   ayrıca antimeydan24.com'a saldırmayı bırakın, abileriniz köşeye sıkıştı bugün yarın bombaları patlayacak, yol yakınken başka abilere yancı olun :)

   1. Hımmm Hımmm

    O değil de, ben antimeydan24.com'un teklediğini görmedim ama dün akşam saat 1:00 civarında meydan24.com'da ağır bir tıkanma oldu. Aranızda bunun sebebini bilenler olacaktır sanıyorum. Ayrıca antimeydan24.com'da meydan24 sorumlularını dövmeyi teklif edenler, küfür ve hakaret edenler, "RedHack gibi biz de bunları hackleyelim." tarzı yorumlarla doluydu, bugün hepsini silip ilk gün girilmiş iki üç yoruma kaldınız, çok güzel gidiyorsunuz gerçekten, devam edin.

   2. İbrahim Gezmiş İbrahim Gezmiş

    antimeydan24.com bizim reklamımızı yapan desteklemiyor gibi görünüp bize en büyük desteği sağlayan bir kaç kişinin yapmış olduğu gülüp geçtiğimiz web sitesidir. Biz kesinlikle herhangi bir siteye saldırı yapmıyoruz, biz redhack vb. gibi bir kuruluş değiliz. Lütfen laflarınıza dikkat ediniz.

  3. Anonim Anonim

   İbrahim bey , tartışılan şey sevmek / sevmemek değil izinsiz bilgi kullanımı ve erisimidir.

   Dileyen girsin tabii ki fakat haberi olmayan ve istemeyen kişilerin bilgileri ne olacak siz de bunu duşunun lütfen

   1. İbrahim Gezmiş İbrahim Gezmiş

    Öncelikle diğer arkadaşlar gibi yapmayın saygılı bir yorum yapıp düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ediyorum. Ama meydan24 kesinlikle izinsiz bir bilgi kullanımı yapmamaktadır. Aksine herkesin tek tuşla ulaşabileceği bilgiyi meydan24.com url sini yazarak ulaşmasıdır. Artı yönü şudur gördüğünüz herşeye yorum yapabilmektesiniz. Facebook'ta herkese yorum yapılması gayet rahat ve kolayken meydan24'te neden yorum yapılmasın? Ayrıca teknikforum adlı web sitesinde yıllardır hocalara olumlu/olumsuz yorumlar yapılırken hocaların çıkıp tek laf etmemesine rağmen sıra öğrencilere geldiğinde niye bu kadar şiddetli ve hiddetli olduklarını anlayamıyorum.

    Saygılar. Dilerseniz kişisel bilgilerinizi meydan24 adresinden kolaylıkla kaldırabilirsiniz...

   2. Mehmet Mehmet

    Dilersek kolaylıkla kaldırabilirmişiz, sanki bir lütüfta bulunuyor. Emin ol burada yorum yapan insanlar zaten kaldırmıştır. Ben istemiyorsam sen zaten kaldırmak zorundasın. Bu kadar tepki olmasa, açılacak davaların korkusu sarmasa onu da yapmayacaktınız.

    Kimse sizin sitenize girip de benim adımı kaldır demek zorunda değil. En baştan isteyenlerin üye olacağı bir site halinde kurulması gerekirdi.

    'Bu sen değilsin','buradaki isimler hayalidir' gibi cümleler yazıp, sonra üye olurken itü mail adresiyle onay almak, o isimle eşleştirme yapmak komedi değil de nedir?

    Ağzınıza dolamışsınız herkesin ulaşabileceği bilgiler vs. Hangi iki tıkla itüdeki herkesin fotosu ve mail adreslerine ulaşabiliyoruz açıklayın da öğrenelim?

    Bırak itüdeki fotoğrafımı, benim facebook sayfamda kendi isteğimle yayınladığım profil fotografımı bile alıp kendi sitene benden izinsiz koyamazsın.

    İki kod yazmayı öğrenip boyunuzdan büyük işlere kalkışıyorsunuz. Bir de utanmadan sitenin reklamını yapmaya çalışıyor yok işte birisiyle tanışırken lazım olurmuş falan filan. Tam bir ergen kafası.

  4. İbrahim bey siz bence onu bunu boşverin de daha az metro ile daha çok yol nasıl gidilir onu araştırın.

   1. evet çünkü milletimize yarım kilo metro ile 10 metre yol alan motorlar, itü24 gibi rüzgar nereye eserse o yöne bakan haber ve meydan24 gibi dedikodu siteleri lazım. bunlar çok önemli.

 15. Dilekçe vermek yerine direk dava açın site sahiplerine hapse girsinler.

 16. Aynı Zuckerberg hikayesi haa :) hay allahım ya :d

 17. F. Rüzgar Ünal F. Rüzgar Ünal

  itu24 oluşumuna geçen ay içinde dahil olmuş bir İTU'lüyüm. meydan24 oluşumundan sorumluları da tanıyorum. Özellikle tam adımla yorum yapıyorum çünkü onlar da beni tanıyor. yapılan şeyin taciz ve fişleme olduğunu düşünüyorum. ben üye olduktan sonra benim adımın aktive olacağı ve ondan sonra insanların adımın altına benim hakkımda yorup yapacakları bir sistem olsa tamam. ama bu şekilde, kendilerince Zuckerberg.lik yaptıkları ahlak ve etik kavramlarından yoksun bir davranış olduğunu düşünüyorum

  1. Ne enteresandır ki, ortak arkadaşlarımın görüşleri de bu yönde.

   Olay basit, tutturursalar bilgiler isteyenlere satılacak, tutturamazsalar da hit almış olacaklar.

   Umarım rektörümüz soruşturmanın hakkının verilmesini sağlar da bu suçu işleyen grubun kötü niyeti olmayan, safça bir acemilik yaptığı kanısına varılmaz.

 18. Yiğithan Yiğithan

  Etik Dışı Davranışlara Bir Dur Demek İçin !

  http://imza.la/muhendislik-etigi-yemini

 19. Itülübir Genç Itülübir Genç

  Bu oluşumu gayet mantıklı buluyorum oldukça eğlenceli tüm vaktimi meydan24'te kim kime ne yazmış'a bakarak geçiriyorum çok zevkli bir site fikir babaları kimse helal olsun böyle birşey kimin aklına gelirdi ki... Her gün acaba meydan24'te neler yazılmış diye sürekli girip kontrol ediyorum. Çok sevdim ben bunu ya iyiki varsınız....

 20. Sabri Kaçabilir Sabri Kaçabilir

  Güzel bi fikirmiş bence zaten ortada olan bir bilgi paylaşılmışsa niye bu tantana anlamadım doğrusu.

 21. Serhat Serhat

  Çocuk o kadar uğraşmış yapmış. Ayrıca bütün bilgiler bizim itü rehber de paylaşılıyor. Tamamen yasal bir şey. Önce gidip okulun subdomaini olan itü rehberin kapatılması lazım.