İTÜ'de tartışmalara yol açan Meydan24, Zuckerberg'in hikayesini anımsatıyor

İTÜ'de tartışmalara yol açan Meydan24, Zuckerberg'in hikayesini anımsatıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) bir Meydan24.com tartışması aldı başını gidiyor. Harvard Üniversitesi'nin öğrenci kayıtlarını ele geçiren Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg misali İTÜ'nün herkese açık öğrenci kayıtlarını ele geçiren girişimciler, öğrencilerden rektöre kadar birçok kişiyi ayağa kaldırdı.

İlk olarak Meydan24.com'dan bahsedelim. Daha önce itu24.com ile bilinen Gökçe Sezgin tarafından kurulan Meydan24.com, İTÜ öğrencilerini bir araya getiren bir platform. Rehber.itu.edu.tr adresinden çekilen öğrenci bilgileri sözlük modeliyle Meydan24.com'da yer alıyor. Öğrencilerin adı, soyadı, bölümüne siteden ulaşılabiliyor.

Kapalı bir üyelik sistemine sahip olan siteye sadece İTÜ e-posta adresleriyle kayıt olunabiliyor. Öğrenci bilgilerinin İTÜ rehberinden direkt alındığı için ilgili kişilere sorulmadan Meydan24.com'da yer aldığını paylaşalım. Ancak isteyen öğrencilerin platformdan çıkabiliyor. Öğrenci isimlerine yorum yapabilmek için kaydın yanı sıra cep telefonu numarasıyla hesabın aktif edilmesi gerekiyor. Bu işlemler gerçekleştikten sonra İTÜ öğrencileri, Meydan24.com'da başlıklar altına yorum yapabiliyor. Sitede yer alan fotoğraflar öğrenciler tarafından yüklenebiliyor.

Öğrencilere yapılan yorumlar anonim olarak yayınlanıyor

Öğrenci başlıklarına yapılan yorumlar anonim olarak sitede yer alıyor. Bu yüzden kullanıcıları rahatsız eden yorumların sitede bulunması muhtemel görünüyor. Bunun için alınan önlem ise şikayet et düğmesi olduğunu belirtelim.

Meydan24.com Kurucusu Gökçe Sezgin'den aldığımız bilgilere göre yaklaşık 22 bin öğrecisi bulunan İTÜ'de, şu anda toplamda 12 bin tekil ziyaretçiye ulaşmış durumda. Şu ana kadar Meydan24.com'dan çıkmak isteyen öğrenci sayısı ise 250 civarında.

5 Nisan tarihinde açılan Meydan24.com ile beraber İTÜ öğrencileri ve yönetimi arasında tartışma başladığını belirtelim. Bazı öğrenciler Meydan24.com kullanmaktan oldukça memnun görünürken, bazı öğrenciler ise durumdan oldukça rahatsız. Örneğin; bir öğrenci "Biraz gelissin facebookumu kapatip burda takilcam cok net" yorumunu yapıyor. Konu hakkındaki Twitter'da paylaşılan öğrenci yorumlarını buradan takip edebilirsiniz.

meydan-24-ekran-goruntusu

İTÜ rektörü harekete geçti

Bunun yanı sıra Meydan24.com'dan şikayetçi olan öğrenciler karşı bir platform oluşturarak Antimeydan.com'u kurdu. Bu platformda tamamen Meydan24.com karşıtları bulunuyor. Şikayet dilekçesi ve #antimeydan24 başlığıyla Twitter'da tepki gösteren öğrencilerin sayısı oldukça fazla.

Öğrencilerin şikayetleri üzerine İTÜ yönetimi harekete geçti ve konuyla ilgili ilk açıklama İTÜ Rektörü Mehmet Karaca'dan geldi. 8 Nisan'da Twitter'dan bir açıklama yapan Mehmet Karaca,  Meydan24 için gereken araştırma ve hukuki sürecin başlatıldığını ve öğrencilerin süreçle ilgili bilgilendirileceğini söyledi.

"Kullandığımız öğrenci bilgileri herkese açık"

Rektör ve öğrenci gruplarının tepkileri hakkında konuşan Gökçe Sezgin, hiçbir şekilde kişisel bilgileri ele geçirmediklerini söylüyor. Sezgin, "Herkese açık olan İTÜ rehberinde bulunan öğrenci bilgileriyle Meydan24.com'u kurduk. İnsanlar öğrenci bilgilerini elimize geçirdiğini düşünüyor. Ancak böyle bir durum yok. İTÜ rektörü şikayetler üzerine doğal olarak bir araştırma gerçekleştiriyor. Araştırma sonucunda öğrenci bilgilerini ele geçirmediğimiz anlaşılacak" diye konuştu.

Meydan24.com tartışmalı bir şekilde açıldı. Sitenin kurucusu öğrenci bilgilerini ele geçirmediklerini iddia ederken diğer taraftan rektör ve bazı öğrenciler buna karşı bir tutum sergiliyor. Ortaya atılan iddialar da olduğu gibi bilgi ele geçirme söz konusu ise birkaç maddeden bilişim suçu işlenmiş olacak. Rektörlüğün araştırma sonucuna göre Meydan24.com konusundaki gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.