Apple, iOS 7 için yapılan konsept videodan etkilenebilir mi?
Mobil

Apple, iOS 7 için yapılan konsept videodan etkilenebilir mi?

Kimimiz iPhone 5 ile birlikte iOS 6 ile tanışırken, kimimiz de iPhone ve iPad'lerini iOS 6'ya güncelleyerek yeni iOS'e geçiş yaptı. Şimdi iOS 6'ya alıştık ve hemen ardından da iOS 7'de bizi nelerin bekleyeceğiyle ilgili meraklanmaya başladık.

Bildiğiniz gibi iOS 6'nın gelmesi ile birlikte çok büyük ve radikal bir yenilik ile karşılaşmamıştık. Google Maps yerine, Apple Maps'in kullanılması çoğu kullanıcıda hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu da iOS 7'den beklentileri arttırmaya yetti. Kendi beklentilerini üzerinde çalışan isimlerden birisi de Federico Bianco. Bianco, nasıl bir iOS 7 istediği ile ilgili bir video hazırlamış.

Hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoda, erişilebilirlik konusunda büyük kolaylıştırmalar görüyoruz. Sanıyoruz Federico Bianco, Android'den de esinlenmiş ve bu özellikleri iOS 7'de istediğini aktarmış. Şu ana dek yarım milyondan fazla izlenen video, belki Apple'a da ilham verebilir.

Önümüzdeki Haziran ayında görücüye çıkması beklenen iOS 7 için hazırlıklar da başlamış durumda. Bu duyumlara göre mühendisler şu anda iOS 7 için çalışıyorlar ve bununla birlikte, kullanıcı arayüzü de tamamen değişecek.

Yukarıdaki konsept video hakında sizler ne düşünüyorsunuz, iOS 7'den beklentileriniz neler? Sizce radikal ve büyük bir değişiklikle karşılaşabilir miyiz?

Yorumlar (15)
 1. Ziyaretçi Ziyaretçi

  iOS tasarım ekibinin başına Apple'ın ürün tasarımlarını yapan Ive'ın gelmesinden sonra materyalist bir yaklaşımla tasarımı yenilemeleri bekleniyor. Umarız güzel olur.

 2. Videoyu ilkkez izledim, widgets'i anlatirken, muzik bolumunde stop'a basip videodaki muzigi durdurmasini bekledim ama yapmamislar :)

  Bi file manager olsa, istedigimiz gibi download yapabilsek android'de ki gibi cok guzel olur.

  1. ses açıp kapatırken, oluyordu.

 3. Isimsiz Isimsiz

  iOS 7 buysa artık android'e geçmenin vakti çoktan gelmiş demektir. Mission control hariç hiç ilgimi çeken bir özellik göremedim.

 4. Emre Yasasun Emre Yasasun

  Kesinlikle bu guncellemelere ihtiyaci var oZellikle lock screen,quick setting ve download bolumu harika.ios 6 da cok basit denebilecek 3g,wifi gibi ayarlari bile degistirmek 4-5 adimdan olusuyor!

 5. Videoyu izleyince iOS'un ne kadar kusursuz olduğunu daha iyi anladım.

 6. Ayhan Baris Ayhan Baris

  güzel olmuş

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple bu konuda daha fazla inatçı olursa yeniliklere ayak uyduramayan kullanıcılarına zorluk çıkaran bir firma olarak yoluna devam edecek. Şimdi bile android kullananlar apple'a demediğini bırakmıyor ve verecek cevapları bile yok. Widget, Multiscreen, kolay kısayallar, navigasyon tuşları başlı başına yeterli sebepler. Tek tuş devri bitti bunu nasıl göremiyorlar. Bu kadar nedne bu kadar inatçılar anlamak çok zor. Gurur yaparak kullanıcıları zora sokmak kabul edilemez.

  1. Tasarımda trend olmaz. 3G, Wi-fi gibi kolay kısayollar dışında hiç bir özellik kullanıcı deneyimini geliştirecek adımlar olmaz, zira Android UX açısından yerlerde sürünüyor o 'yenilik' diye adlandırdığınız saçmalıklar yüzünden.

   1. Mert Ak Mert Ak

    UX açısından yerlerde sürünen kesinlikle IOS. Tarzımı koruyacağım diye hala 5 sene önceki UX ile hayata devam ediyor.

 8. Apple iOS için konsept tasarım bekliyorsa bir sonrakini konsept videoyu beklese daha iyi olur sanki..

 9. Olgun Kaya Olgun Kaya

  1. Lock Screen'den arama yapmaya izin vermek de ne demek ? Bu bildiğiniz güvenlik açığı. Yok acil aramalarsa ne anladım o işten ?

  2. Widgetler efsane bir yaklaşım olmuş.

  3. Setting'ler hali hazırda Mac OS'lerde kullanılan notification mantığı ile birleştirilmiş. Güzel de olmuş.

  4. Mission Control ( görev yöneticisi ) eskisi gibi kalsın. Bu çok daha kullanıcı karşıtı olmuş.

 10. bu konsept videolardan ortak bir aıl çıkar ve ios daha pratikleşirse jailbreak tarih olabilir. sonuçta jailbreaki bedava oyun için yapan çok az

 11. İsa Güçlü İsa Güçlü

  Her durumda bir Mac kullanıcısıyım. PC yanına dahi yanaşamaz.

  Ancak iOS masaüstüne müdahale ettirmediği ve bileşen ekleyip çıkarmayı etkinleştirmediği sürece asla iPhone almayacağım.

  İstediğim sayıda masaüstü ekleyip, saat, hava durumu, yapışkan notlar, wi-fi kontrol, konum etkinleştirme, resim çerçevesi ve hızlı arama özelliklerini kullanabilmeliyim. 3-5 adımda bu işlemleri yapabileceğim bir telefonu neden alayım?

  Şu anda ilk ekranımda iki klasör var. Birisi direkt arama klasörü ve içinde en sık aradığım 10 kişi var. Diğeri de direkt sms klasörü. Harika bir özellik.

  El feneri ile ledi istediğim zaman tek tıkla açıp kapayabiliyorum. iPhone led uygulaması ise telefon ekranı kararınca kapanıyor. Açmak içinse en az 3 dokunma zorunlu, kilide geçince ve şifreniz de varsa 10 dokunuşa kadar yolu var. Bu handikapı aşabilmiş uygulama var mı bilmiyorum ama komedi gibi :)

  Android'in en önemli kusuru, kullanışsız klavye hassasiyeti. iPhone'da yazmak çok çok daha kolay.

 12. Cemre Ok Cemre Ok

  Sakin olun beyler. Bu sadece sıradan bir tasarımcının sıradan IOS7 öngörüleri...