Baidu da akıllı gözlük işine el atıyor

Baidu da akıllı gözlük işine el atıyor

Baidu EyeHenüz giyilebilir teknolojiler hayatımıza girmiş değil ancak bu alanda da Çin-ABD rekabetinin uç noktada yaşanacağını tahmin etmek zor değil. Zira Baidu'unun adı şimdi de Google Glass benzeri bir projeyle anılıyor.

Baidu'nun akıllı gözlüğü "Baidu Eye", 1 Nisan'da bir şaka haberi olarak duyulmuştu ancak son gelen haberler işin ciddiye bindiğini gösteriyor. Sina Tech'te yayınlanan ve daha sonra Çinli kaynaklarda ses getiren habere göre Baidu Eye projesi şirketin ürün geliştirme şefi Sun Yunfeng tarafından yürütülüyor.

Google Glass gibi ses ve görüntü tanıma özellikleriyle donatıldığı açıklanan Baidu Eye, küçük bir LCD ekran ve hareket algılayıcısına da sahip. Baidu Eye'ın taşıdığı bazı özellikleri (ses ve görüntü tanıma) hali hazırda geliştirmiş olması konunun ciddiyetine işaret ediyor ama Baidu'nun cihazın üreticisi olmayacağı ifade ediliyor. Hatta Baidu Eye halen kablolarla çevrili bir şekilde test ediliyormuş.

Giyilebilir teknolojiler konusunda donanım üreticilerini destekleyeceğini açıklayan Baidu'nun akıllı gözlük için de bir uygulama mağazası sunacağı aktarılıyor. Baidu Eye ile birlikte sunulacak açık platformun giyilebilir teknolojileri destekleyeceği de paylaşılıyor. Bu da akıllı gözlük, akıllı saat gibi farklı ürünlerin Baidu platformu ile geliştirilebileceği anlamına geliyor.

Google'ın politik sebeplerle Çin pazarında yer bulamadığı malum. Dolayısıyla Baidu'nun Google'ın diğer hizmetlerine de el attığını biliyoruz. Bu son haber de Baidu'nun hizmet yarışının her boyutunda Google'ı aratmak istemediğini gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.