Twitter’ın karanlık yüzü: Yüz milyon dolarlık sahte hesap sektörü

Twitter’ın karanlık yüzü: Yüz milyon dolarlık sahte hesap sektörü

Twitter’ın toplam kullanıcı sayısı 300 milyona yakın. Bu rakam Twitter’ın çok önemli bir potansiyeli olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Fakat ne yazık ki bu hesapların tamamı gerçek değil. Sahte hesaplar Twitter içerisinde artmaya ve kendi pazarını oluşturmaya başladı. New York Times’ın haberine göre sahte Twitter pazarı 40 ile 360 milyon dolar arasında bir hacme ulaştı.

Andrea Stroppa ve Carlo De Micheli adlı iki İtalyan güvenlik uzmanının aylar süren araştırmalarına göre Twitter üzerinde sahte hesap sayısı 20 milyona ulaştı. Bu da kaba bir hesapla tüm Twitter hesaplarının yüzde 7’sinin sahte olduğu anlamına geliyor.

İşin çapı büyüdükçe sahte hesapları işletenler de giderek daha profesyonel hale geliyorlar ve sundukları “hizmetleri” de zenginleştiriyorlar…

Aslında sahte Twitter hesapları konusu çok yeni bir konu değil ve bu konuyla mücadele için bazı araçlar da var. Biz de Webrazzi’de daha önce sahte Twitter hesaplarını tahmin etmeye çalışan Fakers ve SocialBakers’ın FakeFollowers araçlarını tanıtmıştık.

Sahte hesaplar gerçeklerden daha gerçekçi

Fakat sahte Twitter hesaplarını ayırt etmek de giderek zorlaşıyor. Çünkü milyon dolarlık sektörde yer alanlar Twitter hesaplarının daha gerçekçi görünmeleri için artık her detaya dikkat ediyorlar. Twitter hesaplarına dair tüm alanlar ayrıntılı bir şekilde doldurulması için özel yazılımlar geliştiriyorlar, özgün gibi görünen içerikler üretiyorlar ve re-tweet’lerle hesabı aktif gibi gösteriyorlar.

Yani sahte Twitter hesaplarının büyük kısmı, çoğu gerçek hesaptan daha “gerçek” görünüyor. Twitter bile bu konuda zorlanıyor. Twitter sözcüsü Jim Prosser; Twitter’ın çok farklı kullanım alanları olduğu için gerçek ile sahteyi ayırt etmenin çok zor bir iş olduğunu söylüyor.

1.000 takipçi 18 dolar

Bu durum da sahte Twitter sektörüne yarıyor. Bu sektörün ana gelir kalemi takipçi satışı. Genellikle binlik paketler halinde satılan takipçi pazarında 1000 Twitter takiçisinin ortalama fiyatı 18 dolar ama biraz pazar araştırması ile 5 dolara 1.000 takipçi satanları bulmak da zor değil.

Sahte Twitter takipçilerinin yanı sıra sahte re-tweet’ler de satın almak mümkün. Şu sıralarda günlük 5 re-tweet’in ortalama fiyatı 9 dolar civarında. Eğer günde 125 re-tweet isterseniz 150 doları gözden çıkartmanız gerekiyor.

Sahte hesaplar Twitter için giderek daha çok sıkıntı yaratmaya başlıyor. Sahte hesapları ayıklarken gerçek kullanıcıları rahatsız etme endişesi ise şu an için Twitter’ın en büyük endişesi gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.