Hangi ünlünün kaç sahte Twitter takipçisi var? Peki ya sizin?
Sosyal Ağlar

Hangi ünlünün kaç sahte Twitter takipçisi var? Peki ya sizin?

Sosyal ağlar insanların buluşma noktası ama yüz milyonlarca kullanıcı arasına karışmış çok sayıda sahte hesabın var olduğu da biliniyor. Her ne kadar sosyal ağ siteleri üyelerini sadece gerçek insanlardan oluşacak şekilde bu sahte hesapları temizlemek için büyük çaba sarf ediyor olsa da yapılan araştırmalar sahte hesapların sayısının arttığını gösteriyor.

Sahte hesapların arkasında ciddi bir ekonominin varlığı da biliniyor. Firmalar veya ünlülerin yüz binlerce ve hatta milyonlarca Twitter takipçisinin acaba ne kadarı sahte? Aslında bunu öğrenmek tahmin edebileceğinizden daha kolay. Üstelik istediğiniz kişinin yanı sıra kendi takipçilerinizin de ne kadarının gerçek, ne kadarının sahte olduğunu görmek mümkün…

Status Group’un hazırladığı Fakers adlı araç herhangi bir Twitter kullanıcısının takipçilerini inceliyor ve kaçının sahte, kaçının kullanılmayan ve kaçının gerçek hesaplar olduğunu değerlendiriyor. Bu değerlendirmede takipçi ve tweet’i olmayan ama bu sırada çok fazla kişiyi takip eden hesaplar sahte olarak nitelendiriliyor. Bu değerlendirmenin yüzde 100 doğru sonuç verdiğini iddia etmek pek mümkün değil ama en azından diğerler hesaplarla karşılaştırıldığında bir fikir verebilir.

Cem Yılmaz - 2,6 milyon takipçi  - %52 sahte

Abdullah Gül - 2,1 milyon takipçi - %48 sahte

Demet Akalın - 2 milyon takipçi - %49 sahte

Okan Bayülgen - 1,8 milyon takipçi - %41 sahte

Recep Tayyip Erdoğan - 1,7 milyon takipçi - %48 sahte

Gülben Ergen - 1,7 milyon takipçi  - %44 sahte

Erol Köse - 1,3 milyon takipçi - %84 sahte

Ceyhun Yılmaz - 423 bin takipçi - %14 sahte

Biraz da yabancı ünlülere bakalım. İşte Lady Gaga’dan Barack Obama’ya kadar farklı ünlülerin sahte Twitter takipçileri.

Lady Gaga - 28,4 milyon takipçi - %47 sahte

Justin Bieber - 26,7 milyon takipçi - %38 sahte

Barack Obama - 18,6 milyon takipçi - %41 sahte

Kim Kardashian - 15,8 milyon takipçi - %32 sahte

Ashton Kutcher - 11,9 milyon takipçi - %36 sahte

Jack Dorsey - 2 milyon takipçi - %15 sahte

Evan Williams - 1,5 milyon takipçi - %15 sahte

Kevin Rose - 1,3 milyon takipçi - %20 sahte

Dick Costolo - 990 bin takipçi - %24 sahte

Steve Wozniak - 124 bin takipçi - %12 sahte

Görsel kaynak: Steve Talkowski

Yorumlar (14)
 1. Malionde Malionde

  Hiç twit atmayan kullanıcıları fake olarak adlandırıyor. Bu kadar sahte kullanıcı satın alacaklarını sanmıyorum :)

  1. Isa Koç Isa Koç

   Sadece hiç tweet atmayan olsa keşke. Neredeyse 20 tweet atanları bile sahte olarak hesaplamış.

   Tahminimce hesabın açılış süresi attığı tweet ve takip ettiği kişi ile takip edenlerini bir algoritmada karıştırarak ortaya bir skor çıkarıyor. Ona görede böyle saçmalıyor.

 2. Emre Arslan Emre Arslan

  Vay vay vay, Ceyhuna bak sen! :D

 3. Murat D. Murat D.

  Böyle bir şeyi ciddiye alarak nasıl haber yaparsınız şaşıyorum.

  Ben de twit atmıyorum. Sevmiyorum çünkü saçmalamayı. "Ben eve geldim, bugün çok eğlenceliydi, yok öyle yok böyle" vb. gibi twitleri atabilecek kaç kişi var? Bu durumda bende fake user olarak adlandırılıyorum :) Ama hayır öyle değil. Hergün düzenli olarak girip ilgi alanıma giren konuları düzenli takip eden bir twitter kullanıcısıyım. Ve inanın çevremdeki tüm twitter kullanıcıları aynı durumda. Düzenli takip ederler ama twitlemezler. Ayrıca kos koca Cumhurbaşkanını sahte takipçi satın almakla suçluyorsunuz şuan.

  Tuhafsınız :)

  1. İnsanlar eve geldim vb. twitler atmıyordur ki hiç bir zaman. Kişisel düşüncelerini 140 harfe sığdırıyorlardı sadece. 140 harf ile kendisini betimleyemeyen bir bünyenin klasik cevabı; "Ben de twit atmıyorum. Sevmiyorum çünkü saçmalamayı" demek oluyor sanırım.

   1. yılda 50 bin twit atan ergen var ve bunlar otomatik tweet değil. bunlar da çok sofistike konulara ait twitler olmasa gerek di mi

 4. Belki Cumhurbaskanimiz kendisi almamistir canim. Ona hediye gondermislerdir :)) Ayrica basimizdakiler aliyorsa herkes gecikmeden almali artik. Almayanda kabahat :D

 5. Belki Cumhurbaskanimiz kendisi almamistir canim. Ona hediye gondermislerdir :)) Ayrica basimizdakiler aliyorsa herkes gecikmeden almali artik. Almayanda kabahat.

 6. Millet artık toplu takipçi alıyor.Ünlüler bile...

 7. ne kadar komik şeyler okur olduk. yazık yazarlarımıza bunlarla ilgileniyorlar.

  http://fakers.statuspeople.com algoritamsına baktınız mı? yorumladınız mı?

  son kayıtlara bakarak; takipcilerinin üye giriş tarihine, takipcisayısına bakarak "fake" olarak nitlendiren 2 aydan eski mesaj göndermeyen takipciyi inactive olarak gösteren hiç bir akademik kaynağı olmayan bir yapı.

  Keşke bunları yazmak yerine analitik olarak twitterdaki takipcisi sayısının major olarak nasıl arttırıldığının tespit etmeyi yazsaydınız. en azından daha yüksek oranda takipci satınalan profiller çıkardı.

  şimdi diyosun ki; bir uygulama var Cumhurbaşkanları bile takipçi satın aldı :) komik oluyor. Kaldi ki twittere yeni kaydolan kullanıcılarada yukarıdaki isimler otomatik olarak öneriliyor. bu kadar takipcileri olması normal.

 8. Mesut Fatih Mesut Fatih

  Onlarca hesap üstünde deneme yaptık. Kim ne derse desin, büyük oranda doğru sonuç veriyor :) Kabul etmek zor biliyorum ama maalesef takipçi sayısı eşittir itibar anlayışının sonu bu.

 9. Muhammed Muhammed

  şuan ben kendikimi ölçtüm %1 fake çıktı % 88 good çıktı :)

 10. sahte doludur türkiye'de normaldir kimse twitter'i kullanmıyor açıp bekletiyor ellerinde ilerde değerlenir düşüncesiyle

 11. Hocam biraz araştırın bunu hesaplayan sistemin algoritması saçma!