Twitter'ın takipçi satın alma ekonomisinde neler dönüyor?
İstatistik

Twitter'ın takipçi satın alma ekonomisinde neler dönüyor?

Twitter tek başına milyonlarca dolarlık bir ekosistem oluşturmuş durumda. Son aylarda mantar gibi türeyen takipçi satanlar, tezgah altı bir ekonomi oluşturuyor.

Barracuda Labs'in hazırladığı infografik Twitter'da dönen tezgah altı ekonomiyi ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. Google'da görüntülenen ilk 100 arama sonucuna göre şu anda eBay'de 20 takipçi satan hesap bulunuyor. Web siteleri üzerinden takipçi satanların sayısıysa 50'yi geçmiş durumda.

Durum Türkiye'de de farklı değil. Google'da 'takipçi satın alma' kelimelerinin aratılması durumunda birçok alan adının alındığını görüyoruz. Google'daki ilk 10 aramanın neredeyse yarısı takipçi satan site ve sahışlardan oluşuyor.

Türkiye'de takipçi satın almak daha ucuz

İnfografikteki bin Twitter takipçisinin 18 dolar ettiği belirtiliyor. Türkiye'deyse fiyatlar yurtdışına göre biraz daha ekonomik. Birçok farklı seçeneğin bulunduğu tezgah altı ekonomide 5 bin Twitter takipçi satın almak isteyenler ortalama 30 TL kadar ödüyor. 5 TL ödeyenlerse 'anında' 50 yeni takipçiye sahip oluyor.

Araştırmaya göre sahte takipçi satın alan Twitter kullanıcılarının ortalama takipçi sayısı 48 bin 885. Bu kullanıcıların takipçilerinin yüzde 75'i profillerinde reklamlar bulunduruyor. Normal bir kullanıcının hesabında bu oran yüzde 31.

Satılan hesaplar nasıl anlaşılır?

Satılan Twitter hesaplarını anlayabilmenin birkaç yolu var. Sahte bir Twitter hesabı yaratılarak satılan takipçileri anlamak için hesapların kullanım süresi önemli bir rol oynuyor. Yapılan araştırmaya göre satılan Twitter hesaplarının yüzde 61'i 3 aydan daha az süredir kullanılıyor. Bu hesapların ortalama ömrüyse 19 hafta yani 5 ay. Araştırmada satılan bir Twitter hesabının takip ettiği kişi sayısı ortalama 1.799 olarak belirtiliyor.

ABD Başkanı takipçi satın aldı iddiası

Araştırma takipçi satın alma örneğini ABD Başkanı adayı Cumhuriyetçi Mitt Romney'nin Twitter hesabından veriyor. Takipçi sayısını bir günde yüzde 17 arttırarak 808 bine çıkaran Mitt Romney'nin yeni takipçilerinin yüzde 80'i 3 aydan daha kısa bir süre önce Twitter'a katılmış. Bu takipçilerin yüzde 25'i ise 3 haftadan daha önce kayıt olmuş durumda. Romney'in yeni takipçilerinin dörtte birinin tek bir tweeti bile bulunmuyor.

Twitter'ın tezgah altı ekonomisi hakkında ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Türkiye'de piyasa çok daha ucuz. 17$ a 1k değil 50k alabilirsiniz.

 2. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

  Bu satılan takipçiler gerçek kişiler değil, hepsi bot.

  Twitter'dan toplu hesap açabilen bir yazılımla yartılıp toplu halde haraket ettirebilme özelliği sayesinde birkaç dakikada yüzbinlerce hesabı yönetebiliyorlar ve bu işten ciddi çıkar sağlıyorlar.

  Twitter henüz bunun önüne geçemedi fakat bot hesapları silmek için ciddi çaba sarfediyor, olayı çözmesi çok sürmez.

 3. Bunun facebook icin olani yokmu acaba?

 4. Yasin Aktimur Yasin Aktimur

  Merhabalar biz twitter üzerinden retweet bile satmaya başladık ve bu şekilde ciddi gelir elde ediyoruz .Bunu ciddi ve başarılı olarak yapan tek firmayız denebilir.Çok yakında en versiyonunu çıkaracağız :)

 5. İlginç bir konu, paylaştığınız için teşekkürler. Bu tür uygulamaların türkiye'de olduğundan haberdar değildim. Sadece takipçi sayısı artırmak ne derece faydalı? Ozan Bey'in açıkladığı gibi gerçek olmayan kişilerden gelen takipçi heaplarının ne faydası olabilir?

  1. Yasin Aktimur Yasin Aktimur

   Merhabalar hocam öncelikle satışlar GERÇEK AKTİF TÜRKLER ve YABANCI BOTLAR olmak üzere 2 ye ayrılıyor aktiflerin fiyatları yüksek ve takipçisi az oluyor mesela 5bin 100 tl gibi birde yabancı botlar var 20.000 10 TL gibi bununda tek amacı takipçi sayısını fazla göstermek (BİRDE google algoritması gereği popüler arama sonuçlarında en çok retweet alan ve takipci sayısını harmanlayarak sıralıyor) böyle bi katkısıda var ama bunu düşünerek alan fazla kimse yoktur.

 6. İsim Vermek Istemeyen İsim Vermek Istemeyen

  Türkiye'de aslında bu iş o kadar da ucuz değil. Bkz: 1.000 takipçi 100 TL http://ucretlitakipci.com

 7. Granit Tezgah Granit Tezgah

  Bot takipçi alıp kendinizi kandırmanın gereği yok. Hepsi tezgah