Kaçırmamanız gereken 1 Nisan’ın en önemli 12 haberi

Kaçırmamanız gereken 1 Nisan’ın en önemli 12 haberi

Bu sabah “acaba kahveme ne koydular?”, “bu insanlar neden bana bakıp gülüyor?” veya “bu okuduğum gerçek mi yoksa bir şaka mı?” endişeleri duymadan uyandığımıza göre yılın en stresli günlerinden biri olan 1 Nisan’ı geride bıraktık demektir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Nisan internette “coşkuyla” kutlandı. Her ne kadar çok fazla kişi ve firma yılın bu sıra dışı gününde sonradan keyifle hatırlanabilecek bir şaka yapmak için uğrasa da ne yazık ki çoğu ya çok basit kaldı ya da fazla abartılı kaçtı.

Biz de dün internet üzerinde denk geldiğimiz 1 Nisan şakalarından bazılarını not alıp, aralarından görülmeye değer olanları bir araya topladık. Eğer dün kendinizi şakalardan korumak için endişe içinde yataktan çıkmadıysanız işte kaçırdıklarınız…

Google’dan 1 Nisan serisi

Google her yıl olduğu gibi bu yılı da seri şakalarla geçirdi. Dün Google’a özel bir yazı paylaşmıştık. Google Nose, Mavi Gmail, Youtube’un kapanması, Google Haritalardaki korsan hazinesi ve diğerlerini şu yazıda bulabilirsiniz. Açıkçası dünün en iyi şakalarından önemli bir kısmı Google’a aitti…

1 Nisan

Twitter’dan sesli harflerin olmadığı ücretsiz servis: Twttr

Twitter dün servisin ücretsiz versiyonu Twttr’ı duyurdu. Sesli harflerin kullanılmadığı bu servisin daha etkili ve yoğun bir iletişim sağlayacağını uman Twitter’da tercih edenler aylık sadece 5 dolara sesli harflerin de kullanılabildiği Premium servis olan Twitter’ı da kullanabilecekler :)

1 Nisan

DeviantArt’tan tasarımcılara özel çöpçatan servisi DeviantHEART

Söz konusu sanatla uğraşanlar olduğunda, dünyanın geri kalanı için onları anlamak pek kolay değil. Neyse ki sanatçıları en yakından tanıyanlardan biri olan DeviantArt sanatçıların yalnızlığına sona erdirmek için, sanatçıların kendileri ile benzer ilgi alanları ve sanatsal sıkıntıları olan diğer sanatçılarla tanışabilecekleri özel çöpçatan servisi DeviantHEART’ı açtı :)

1 Nisan

Sony’den ev hayvanları için yeni ürünler

Sony’nin yeni Animalia ürün serisi özellikle ev hayvanları için üretilmiş teknolojik cihazları içeriyor. K9 4K TV, M3-OW KittyCans ve In-Cage hoparlörleri bu serinin en ilgi çeken ürünleri arasında :)

Toshiba kendi oyun konsolunu duyurdu

Toshiba dün 12 çekirdekli 3,5 Ghz işlemciye sahip 8 HDMI çıkışı bulunan, kablosuz ve kontrol cihazı olmayan Shibasphere adlı yeni oyun konsolunu ve tanıtım videosunu yayınladı. Sayısız özelliğe sahip olan konsolda en çok hoşumuza giden oyunun “Organik tarım” adını taşıdığını da belirtelim :)

Nokia’dan mikro dalga fırın teknolojisinde dev adım

Nokia cep telefonu pazarında son yıllarda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle olsa gerek bu kez şansını mikro dalga fırın sektöründe denemeye karar vermiş. 25 farklı performans seviyesine sahip olan Nokia 5AM-TH1N6’in gelişmiş sensörleri siz mikro dalganın içerisine bakarken tabağın dönmesini otomatik olarak durdurabiliyor. Daha da iyisi kullanıcının ne kadar aç göründüğünü algılayarak ısıtma hızını artırıp azaltabiliyor.

1 Nisan

Beyaz Saray

Bu yıl bir şaka da ABD başkanlık ofisinden geldi. Beyaz Saray’ın resmi YouTube hesabından ABD Başkanın aşağıdaki özel mesajı yayınlandı.

Virgin Atlantic’ten cam tabanlı uçak ile uçuşta yüksek seyir keyfi

Virgin dünyanın ilk cam tabanlı uçaklarının denemelerine başladı. Bu yeni uçaklar ile özellikle turistik bölgelerinden üzerinde gerçekleşen uçuşlarda yolcuların seyir keyfinin artırılması planlanıyor :)

1 Nisan

Vimeo’dan kedi videoları için Vimeow’u duyurdu

İnternette paylaşılan videolarının çok önemli bir kısmının kedilere ait olması Vimeo’yu harekete geçirdi ve onlar da sadece kedi videolarına özel Vimeow’u resmen duyurdu.

1 Nisan

Skype’tan uzaktaki (gerçekten çok uzaktaki) yakınlarınızı arama imkanı

Skype ile uzaktaki tanıdıklarınız ile iletişim kurmak oldukça kolay ama eğer gerçekten çok uzaktalarsa işler biraz zorlaşabiliyor. Neyse ki Skype’ın yeni özelliği sayesinde artık uzayın neresinde olurlarsa olsunlar tüm sevdiklerinizle konuşabilecek, mesajlaşabilecek, hatta video görüşme yapabileceksiniz. Yer çekimsiz ortamlarda sabit durmak zor olabileceği için servise görüntüyü algılayıp gerektiğinde 180 derece döndürme özelliği de unutulmamış :)

1 Nisan

Hootsuite’ten sosyal medya risklerine güvenlik folyosu

Evet yanlış okumadınız folyo. Hootsuite’in sosyal medya hesaplarınızı hacker saldırılarına karşı korumak için geliştirdiği HootFoil kullanması kolay, ucuz ve etkili bir önlem gibi görünüyor. Pro ve Enterprise seçeneklerinin yanı sıra bir de ücretsiz modeli olması ise en güzeli :)

Reddit Team Fortress 2’yi satın aldı

Team Fortress 2’nin artık yeni bir sahibi var; Reddit. Bu gelişme ile birlikte Team Fortress 2’nin oyuncular tarafından en sevilen pek çok özelliği kademeli olarak Reddit’e entegre edilmeye başlanacak.

1 Nisan

MobiCash ile nakit paranızın fotoğrafını çekerek sanal ürün satın alın

Paymentwall'un tanıttığı yeni hizmeti MobiCash, çevrimiçi ödeme deneyiminde yeni bir çığır açıyor. Artık cebinizdeki nakit para ile sanal ürün satın alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken kağıt banknotunuzun fotoğrafını çekip MobiCash'e göndermeniz. Paymentwall hangi para biriminde olursa olsun paranızı tanıyor ve istediğiniz sanal ürün harcamasını yapmanızı sağlıyor. :)

mobicash paymentwall

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.