Google 1 Nisan’da boş durmadı: Mavi Gmail, Google Hazine haritaları, YouTube kapanıyor ve diğerleri

Google 1 Nisan’da boş durmadı: Mavi Gmail, Google Hazine haritaları, YouTube kapanıyor ve diğerleri

Google yıl boyunca sıkı çalışıyor, ürün sayısını artıyor ve önemli geliştirmeler yapıyor. Ama her yıl 1 Nisan geldiğinde sanki tüm bu ürünleri sadece daha fazla sayıda 1 Nisan şakası yapabilmek için geliştirmiş gibi bir hava oluşuyor :) Bu yıl da farklı olmadı ve Google hemen hemen tüm ürünleri için ayrı ayrı 1 Nisan şakaları hazırladı.

Google’ın tüm ürünlerini kullanmıyorsanız aralarından gözden kaçırmış olabilecekleriniz olabilir. Biz de sizler için yakalayabildiklerimiz arasından en ilgi çekici olanları bir araya getirmeye çıktık. Bunlar dışında sizin gördüğünüz Google şakaları varsa onları da yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Uluslar arası Uzay İstasyondan ziyaretçiler

Webrazzi sadece Türkiye’den değil dünyanın hemen her ülkesinden ziyaretçiler ağırlıyor. Ama bugün bir ilk gerçekleşti ve ilk kez Uluslar arası Uzay İstasyonu’ndan üstelik 41 aktif ziyaret aldık. Tabi ki bu Google’ın 1 Nisan şakalarından biri. Uzay İstasyonundan Webrazzi’ye gerçek ziyaret 2 veya 3’ten fazla değildir diye tahmin ediyoruz :)

Google 1 Nisan

Koku arama

Google Nose, Google’ın yeni bir arama servisi. Google üzerinden bilginin yanı sıra görseller veya haberleri de arayabiliyorsunuz ama aslında gündelik hayatımızda kullandığımız koklama duyusu bunun dışında kalıyor. Google Nose sayesinde artık kokular da Google’ın bir parçası olacak. En azından 1 Nisan süresince :)

Mavi Gmail

Aslında Gmail ilk ortaya çıktığında tüm planlar Gmail’i mavi yapmak üzerine kurulmuş fakat o zamanın teknolojisi buna izin vermiyormuş. Aradan geçen yıllar sonrasında Google sonunda teknolojisini Gmail’deki her şeyin mavi olmasını sağlayabilecek kadar geliştirebildi ve Gmail Blue’yu 1 Nisan 2013’te resmen duyurdu. İşte videosu :)

Google Haritalarda hazine avı

Google Street View’ün su altına inmiş olması 1 Nisan şakası değildi. Ama su altından çıkarttıkları en ilginç şeylerden biri 1 Nisan şakası oldu. Google’ın açıklamasına göre bulduğu bir hazinenin haritasına Google Haritalar üzerinden erişilebiliniyor. Aşağıdaki videoda Captain Kidd’in gizli hazinesinin bulunma hikayesini izleyebilirsiniz.

Google+ fotoğraflarına ruh hali ekleme

Fotoğrafların büyük kısmı ruh halinizi gösterir ama bazen fotoğrafın açısı veya çekildiği anda gözlerini kırpmış olmanız tam olarak o anki hislerinizi yansıtmayabilir. Neyse ki Google+’da bundan sonra fotoğraflara kişilerin ruh hallerini birer “emition” olarak eklemek mümkün. Bu 1 Nisan’dan itibaren artık kimse “bu fotoğraf çekilirken ne hissediyormuş?” diye merak etmek zorunda kalmayacak :)

Google 1 Nisan

8 yıllık YouTube adlı yarışma sona eriyor

YouTube’u çoğumuz bir video paylaşım sitesi olarak biliyoruz ama aslında YouTube Google’ın 8 yıllık bir yarışmasından başka bir şey değilmiş. YouTube blog’un yapılan açıklamaya göre 8 yıllık başvuru süresi olan yarışma için son katılım yarın. Yani yarından sonra YouTube yeni video eklenmeyecek ve çok kısa bir süre sonra ise en iyi video açıklanacak :)

Fiber internet direkleri

Google interneti hızlandırmak için çok çalışıyor. Özellikle de pilot olarak seçtiği bölgelere götürdüğü hızlı internet servisi ile kullanıcılar için gerçekten fark yaratıyor. Fakat fiber interneti taşımak çok kolay bir iş değil. Fakat sonunda Google mühendisleri bunun için en pratik yolu bulmuşlar, bundan sonra sokaklara bulunan elektrik direkleri sayesinde fiber direkleri hızlı interneti daha uzaklara daha kolay taşıyabilecek. Üstelik tek yapmanız gereken bu direklerden birine gidip bir kablo ile cihazınızı süper hızlı internete bir Ethernet kablosu ile bağlamak :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.