Cyril Moutran: Feedly'nin Türkiye trafiği 10 günde 10 katına çıktı
Girişim

Cyril Moutran: Feedly'nin Türkiye trafiği 10 günde 10 katına çıktı

Google'ın Reader'ı Temmuz ayında kapatacağını açıklamasından sonra konu hakkında oldukça fazla şey konuşuldu.

Kuşkusuz konuşulanların başında da Google Reader yerine kullanılabilecek servisler yer aldı. Hatta hatırlarsanız biz de sizler için Google Reader alternatiflerini sıralamıştık.

Alternatifler arasında en çok öne çıkan isimlerden biri olan Feedly, Google'ın açıklamasından tam 48 saat sonra 500 bin üye kazanıp dikkatleri üzerine çekmişti. Biz de sizler için kazandığı yeni üyeler sayesinde dikkatleri üzerine çeken Feedly'nin Ürün ve Strateji'den Sorumlu Kurucu Ortağı Cyril Moutran ile Feedly ve RSS dünyası hakkında konuştuk.

Cyril verdiği yanıtlarda Türkiye'de bulunan Feedly kullanıcıları ve RSS teknolojisinin geleceği gibi önemli konulara değindi. Sözü daha fazla uzatmadan röportajımıza geçiyoruz.

Erman Taylan: Google yaptığı açıklama ile Google Reader'ı kapatacağını açıkladığında şaşırdınız mı?

Cyril Moutran: Feedly'nin ilk kullanıcılarından çok büyük bir kısmı aynı zamanda Google Reader kullanıcısı.

Bu kullanıcılara baktığınızda oldukça profesyonel bir şekilde diledikleri kaynakları takip ettiklerini, çalışma alanlarına özel son gelişmeleri öğrendiklerini ve çalıştıkları projeler için yeni yetenekler kazandıklarını söyleyebiliriz. Google Reader bunun için önemli bir amaçtı, aynı Feedly, Twitter, Facebook ve Pinterest'in olduğu gibi.

Geçtiğimiz birkaç yıla baktığımızda ise Google, Google Reader ekibini küçülterek ürünü geliştirmeyi bırakmıştı. Biz de bunu bir fırsat olarak görerek 6 ay önce Normandy isimli bir teknoloji geliştirdik. Normandy ile Google Reader platformunun bir benzerini hayata geçirmiş olduk.

feedly-ekran-goruntusu

Erman T: RSS teknolojisinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cyril M: Kesinlikle RSS ve Atom gibi teknolojilere halen gerek olduğuna inanıyoruz. Feedly veya Feedly benzeri diğer mobil okuyucular, çok sayıda insana takip etmek istediği kaynakları dilediği şekilde takip edebileceğini gösterdi.

Feedly kullanıcıları da normalde okuma alışkanlığı olarak çok dikkatli ve seçici insanlar. Tasarımcılar, yazarlar, öğretmenler, araştırmacılar, yazılımcılar, anneler, öğrenciler… RSS ise bu insanların içeriğe ulaşma yolu.

"Mobil uygulamalarımızı kısa sürede güncelleyeceğiz"

Erman T: Feedly için kısa ve uzun vadede ne gibi planlarınız var?

Cyril M: Google Google Reader'ı kapatacağını açıkladıktan sonra milyonlarca yeni kullanıcı Feedly ile entegre oldu.

Birinci önceliğimiz bu kullanıcılarımızı mutlu etmek. Yeni sunucular ekledik, ve ayrıca kullanıcılarımızdan forumumuz vasıtasıyla ciddi miktarı geri bildirim topluyoruz. Hatta şimdiden bazı geliştirmelere başladık bile ve tabii devam da edeceğiz.

Son olarak yakın bir süre içinde iOS ve Android için olan mobil uygulamalarımızı da güncelleyeceğiz. Beklemede kalın! :)

Erman T: Peki Türkiye'de bulunan Feedly kullanıcıları hakkında ne söylemek istersiniz?

Cyril M: Türkiye'deki trafiğimiz son 10 günde 10 katına çıktı. Ayrıca Türkiye'de bulunan kullanıcılarımız ortalama 25 dakikalık oturum süresine sahipler ki bu oldukça yüksek.

Yorumlar (10)
 1. Serdar Kara Serdar Kara

  Hiç şaşırmadım. Ben dahil çoğu kişi Google Reader alternatifilerini sıralarken ilk sıraya Feedly'yi koydu. Asıl sorulması gereken soru şu bence: Sıra FeedBurner'da mı?

  Konuyla ilgili yazımı okumak isterseniz:

  http://bloghocam.blogspot.com/2013/03/google-reader-kapatlyor-simdi-ne-olacak.html

 2. yandex yayınlar diyorum alternatif

 3. Mert Meriç Mert Meriç

  herkes feedly yi önerdi, yok mudur arkadaş cidden google reader gibi basit birşey, feedly ile google reader arasında dünyalar kadar fark var, google readerdan çıkıp feedly ye girince sudan çıkmış balığa dönüyorum

  1. Mazlum Y. Mazlum Y.

   Aslında dikkatli incelerseniz Feedly'nin arayüzü de en az Reader kadar basit ve kullanışlı. Üstelik daha modern :)

  2. Şaban Ulutaş Şaban Ulutaş

   digg reader açılacak. www.digg.com/reader

  3. aynen dandik bişey bence. web arayüzü bi derece kabul edilebilir ama mobil uygulaması resimlere bakmaktan öte gitmez yazı okuması greader ile kıyaslanmayacak kadar rahatsız edici.

   reader kapanınca ben greader isimli android uygulaması hangi api yi kullanacaksa ona üye olacağım, şimdilik feedly i arada açıyorum ama kullanamıyorum kapatıyorum. android güncellemesini de yükledim bu arada değişen bişey olmadı.

  4. Şaban Ulutaş Şaban Ulutaş

   ayrıyeten feedly'nin de zaman içinde güzelleşeceğini düşünüyorum. uservoice'de kullanıcı isteklerini dinliyorlar. muhtemelen tamamen web tabanlı olacak (en yüksek puanı alan istek) ve kendi backend'lerini hazırlıyorlarmış.

 4. Alper Alper

  Türkiye'deki trafik 10 katına çıktı diyor, kullanıcı sayısı değil. Başlığı bu şekilde yazabilmek için nasıl algıladınız? Açıkçası merak ettim.

 5. Hasan Baltalar Hasan Baltalar

  Yayın takip etmek zorunda olduğumdan, uzun zamandır Feedly kullanıyorum. Hatta Google Reader'a, Feedly (o zaman) onu gerektirdiği için geçmiştim. GR'ı kendi arayüzüyle pek kullanmadım diyebilirim.

  Ancak 7 sürümü ile kullanmaya başladığım Feedly, geliştirmelerde sıkıntı çıkarmaya başladı. En son sürümü (10.2) bazı buglar nedeniyle kullanamıyorum. 9 ile devam ediyorum ve 9 sürümü onlar üzerinde çalışmadığından, Firefox'ta da 13'ün üzerine çıkamadım.

  GR'ın kapanma haberinden sonra artık Feedly'ye alternatif aramaya başladım. Bazılarını henüz deneme safhasındayım. Özetle GR'ın kapanma kararı, bende Feedly'yi bitirdi. Kazandığım ise şu oldu: Magazin stili RSS takibi zevkli!

 6. Halil İbrahim Kaya Halil İbrahim Kaya

  Google ve diğer Arama Motorları kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye başladı artık ziyaretçileri veya site sahiplerini önemsemiyor bence buna dur demek için kurumlar , vakıflar oluşturulabilir bu benim düşüncem siz nasıl görürsünüz bilemem...