Cyril Moutran: Feedly'nin Türkiye trafiği 10 günde 10 katına çıktı

Cyril Moutran: Feedly'nin Türkiye trafiği 10 günde 10 katına çıktı

Google'ın Reader'ı Temmuz ayında kapatacağını açıklamasından sonra konu hakkında oldukça fazla şey konuşuldu.

Kuşkusuz konuşulanların başında da Google Reader yerine kullanılabilecek servisler yer aldı. Hatta hatırlarsanız biz de sizler için Google Reader alternatiflerini sıralamıştık.

Alternatifler arasında en çok öne çıkan isimlerden biri olan Feedly, Google'ın açıklamasından tam 48 saat sonra 500 bin üye kazanıp dikkatleri üzerine çekmişti. Biz de sizler için kazandığı yeni üyeler sayesinde dikkatleri üzerine çeken Feedly'nin Ürün ve Strateji'den Sorumlu Kurucu Ortağı Cyril Moutran ile Feedly ve RSS dünyası hakkında konuştuk.

Cyril verdiği yanıtlarda Türkiye'de bulunan Feedly kullanıcıları ve RSS teknolojisinin geleceği gibi önemli konulara değindi. Sözü daha fazla uzatmadan röportajımıza geçiyoruz.

Erman Taylan: Google yaptığı açıklama ile Google Reader'ı kapatacağını açıkladığında şaşırdınız mı?

Cyril Moutran: Feedly'nin ilk kullanıcılarından çok büyük bir kısmı aynı zamanda Google Reader kullanıcısı.

Bu kullanıcılara baktığınızda oldukça profesyonel bir şekilde diledikleri kaynakları takip ettiklerini, çalışma alanlarına özel son gelişmeleri öğrendiklerini ve çalıştıkları projeler için yeni yetenekler kazandıklarını söyleyebiliriz. Google Reader bunun için önemli bir amaçtı, aynı Feedly, Twitter, Facebook ve Pinterest'in olduğu gibi.

Geçtiğimiz birkaç yıla baktığımızda ise Google, Google Reader ekibini küçülterek ürünü geliştirmeyi bırakmıştı. Biz de bunu bir fırsat olarak görerek 6 ay önce Normandy isimli bir teknoloji geliştirdik. Normandy ile Google Reader platformunun bir benzerini hayata geçirmiş olduk.

feedly-ekran-goruntusu

Erman T: RSS teknolojisinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cyril M: Kesinlikle RSS ve Atom gibi teknolojilere halen gerek olduğuna inanıyoruz. Feedly veya Feedly benzeri diğer mobil okuyucular, çok sayıda insana takip etmek istediği kaynakları dilediği şekilde takip edebileceğini gösterdi.

Feedly kullanıcıları da normalde okuma alışkanlığı olarak çok dikkatli ve seçici insanlar. Tasarımcılar, yazarlar, öğretmenler, araştırmacılar, yazılımcılar, anneler, öğrenciler… RSS ise bu insanların içeriğe ulaşma yolu.

"Mobil uygulamalarımızı kısa sürede güncelleyeceğiz"

Erman T: Feedly için kısa ve uzun vadede ne gibi planlarınız var?

Cyril M: Google Google Reader'ı kapatacağını açıkladıktan sonra milyonlarca yeni kullanıcı Feedly ile entegre oldu.

Birinci önceliğimiz bu kullanıcılarımızı mutlu etmek. Yeni sunucular ekledik, ve ayrıca kullanıcılarımızdan forumumuz vasıtasıyla ciddi miktarı geri bildirim topluyoruz. Hatta şimdiden bazı geliştirmelere başladık bile ve tabii devam da edeceğiz.

Son olarak yakın bir süre içinde iOS ve Android için olan mobil uygulamalarımızı da güncelleyeceğiz. Beklemede kalın! :)

Erman T: Peki Türkiye'de bulunan Feedly kullanıcıları hakkında ne söylemek istersiniz?

Cyril M: Türkiye'deki trafiğimiz son 10 günde 10 katına çıktı. Ayrıca Türkiye'de bulunan kullanıcılarımız ortalama 25 dakikalık oturum süresine sahipler ki bu oldukça yüksek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.