Paylaşımlı otomobil servisi Mobilizm 13 park noktasında 26 otomobil ile hizmet veriyor
Girişim

Paylaşımlı otomobil servisi Mobilizm 13 park noktasında 26 otomobil ile hizmet veriyor

Son dönemlerde dikkat çeken girişim kategorileri arasında paylaşımlı otomobil kategorisi bulunuyor. Geçen senelerde hayata geçen Mobilizm paylaşımlı otomobil kategorisinde ilgi çeken projeler arasında.

2011 yılında hayata geçen Mobilizm'in yönetim kurulu başkanlığını Kerem Tibuk tarafından gerçekleştiriliyor. Kerem Tibuk'un, lumizin kiralama servisi Inter Limousine ile bilindiğini paylaşalım.

Mobilizm, dünya ve Türkiye'deki paylaşımlı otomobil sunan diğer girişimler gibi üye kart ile araçların kullanılmasını sağlıyor. Kullanıcılar Mobilizm.com üzerinden üye olarak, üye karta sahip oluyor. Mobilizim kartları eline ulaşan kullanıcılar site üzerinden rezervasyonlarını yaparak tercih ettikleri araçları kullanmaya başlayabiliyor.

Mobilizm'de şu adan 13 park noktasında 26 otomobil bulunuyor. Park noktalarını genel ve özel olarak ikiye ayıran Mobilizm'de özel park alanları arasında My World SunCity, Kültür Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Maltepe NarCity, Koç Üniversitesi Ana Kampüs ve Batı Yurdu bulunuyor. Genel park alanları arasındaysa Taksim, Nişantaşı, Altunizade, Maslak ve Ataşehir'in yer aldığını belirtelim. Harita üzerindeki park noktalarını buradan inceleyebilirsiniz.

mobilizm-ekran-goruntusu

Saatlik 9.90 TL'den başlıyor

Mobilizm, otomobil konusundaysa farklı segmentteki modelleri kullanıcılara sunuyor. Smart For Two, Ford Fiesta, Fiat 500 by Gucci Covertinble ve Mini Cooper Mobilizm kataloğunda yer alan otomobiller arasında.

Gelelim fiyat konusuna. Üç farklı otomobil kiralama seçeneğini sunan Mobilizm'de saatlik, günlük ve MobiNight yani yarım günlük kiralama seçenekleri sunuluyor. Bu fiyatlar saatlik seçeneklerde 9.90 TL'den, günlükte 79.90 TL ve MobiNight'ta 49.90 TL'den başlıyor. Kilometre başına 50 kuruş alındığını da belirtmekte fayda var. Mobilizm'in üyelik başlangıcında aktivasyon ücretinin 25 TL, yıllık üyelik ücretinin ise 50 TL olduğunu sözlerimize ekleyelim.

"Pazara 2-3 şirket daha girer"

Şu anki park noktalarını açarken kitlesel pazarlama yöntemini benimsemediklerini dile getiren Mobilizm Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Tibuk, "Pazar büyüklüğüne baktığımızda 2-3 firmanın daha girebileceğini düşünüyoruz" diye konuşuyor. Aldığımız bilgilere göre Mobilizm'in gelecekteki planları arasında Türkiye’de  bin 500 park noktasında, 5 bin araç ile hizmet vermek bulunuyor.

Paylaşımlı otomobil kiralama yeni bir konsept olarak Türkiye'deki kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu yüzden Mobilizm gibi oyuncuların pazarda yer alması kullanıcıların algısı bakımından önemli bir noktada bulunuyor.

Mobilizm'in tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Ismail Ismail

  fikir güzel ama zor bir iş..

 2. Murat Murat

  Bu projenin is modeli bir farkindalik yaratmiyor, pahali,Istanbul tarfiginde saatlik kiralama imkansiz,cok zor haci, cok zoorrrr!

  1. Ahmet Yazgan Ahmet Yazgan

   Aslında size katılmıyorum, ben şahcen uzun zamandır buna benzer ama çok daha profesyonel Driveyoyo üyesiyim ve iş yaygınlaştıkca cok daha fazla kullanır oldum. Acayip pratik ve ekonomik bir sistem aslında, günlük işlerim için 3-4 saat kiralayorum, taksi den bile daha ucuza geliyor. Şiddetle tavsiye ederim gerçekten.

 3. Cihan Cihan

  Normalde araba kiralasam günlük 80 lira zaten. Bunda ayrıca 50 kuruş da kilometre başına alıyormuş. Neden burdan kiralayalım ki?

  1. Ahmet Yazgan Ahmet Yazgan

   Evet ama km ücreti zaten benzin ücreti yerine geçiyor; dolayısıyla o ek bir maliyet degil, tam tersine bir pratiklik. Ama araç kiralama ücretleri sıradan rent a car lar ile aynı olmuş o konuda haklısın. diger taraftan aracı kiralamak icin havaalanına kadar gitmeye gerek yok bu sistemde; sehrin merkezinde bir suru yerde var - o iyi bir kolaylık...

 4. Ahmet Yazgan Ahmet Yazgan

  Mobilizm gerçekten bu işi bir araç kiralama işi gibi yapıyor ama aslında mobilizm den daha sonra işe başlayıp şu anda çok daha büyük hale gelen yoyo bu işi gerçekten daha faklı ve iyi yapıyor. hem ürünler ve fiyatlar çok daha tüketici odaklı, hem de pazarlamaları harika gerçekten. Ayrıca Bay Tibuk'un hedefleri de bana gerçekçi gelmedi; hizmeti vereli 2 sene oldu başından beri aynı araç sayısındalar. siteye baktığınızda görünen araç sayısı 13; acaba Interlimousine deki araçları da mı buraya adet olarak yazıyorlar, anlayamadım, daha doğru bilgilendirme gerekiyor.

  1. ahmet veya gerçek ismin her neyse; vermişssin yoyo'yu, yoyo'yu. buralar marketing'ci dolu, tırt forumlara benzemez, yoyo gibi oynlarlar adamla.

 5. Ahmet Yazgan Ahmet Yazgan

  Evet, bu işin en büyük problemi aldığın noktaya bırakmak. ama başka türlü verimli operasyon yönetimi mümkün degil sanırım.

 6. Yusuf Yusuf

  filo kiralamadan ziyade rent a car işinde mantıklı bir çözüm. tutacak bir iş. sadece fazla açılmamaları gerekli. saatlik kiralamanın mantığını izah edip buraya yönlenmeliler.

 7. Elif Güneşli Elif Güneşli

  Pazarda birkaç firma olmuş, yeni giren mobicar diye bir firma da gördüm bugün. Sistemin tartışılacak çok tarafı var tabii, algılanması uzun sürecek. hangisi daha iyidir, o da tartışılır ama denemeye değer. Bu arada bir arkadaşımız her yorumun altına yoyo firmasının reklamını girmiş onu anlayamadım, firma çalışanı herhalde. Bence hepsi denenebilir.

 8. Mert Meriç Mert Meriç

  fikir gayet güzel, yoyo dan 10ncu kiralamayı geçtim geçen hafta. piyasadaki oyuncu sayısının artması güzel de, fiyatınız yoyonun 2.5 katı iken neden sizi tercih edelim? miniye 10 hsonu 12tl veriyorum saatine zaten... niye 25 lira vereyim?

  1. sizin gibi rakibin haberinin altına yoyo olumlayıcı yorumu yapmadıkları için bile veririm 25'i.

 9. Kutluhan Ali Önder Kutluhan Ali Önder

  Sistemi ilk duyduğumda rentacar’dan farkını bende anlayamamıştım ama Mobilizimin kent plus çarşıdaki durağını kullanınca olayı anladım.Kimseyle muhattap olmadan arabanızı alıyorsunuz. Olay süper.

 10. Kadir Kadir

  Kim ne kadar çok yayılırsa o kadar çok kullanılır. Buna dikkat etmek gerekir.