Marissa Mayer'ın eli değen Yahoo'nun değeri yüzde 50 arttı

Marissa Mayer'ın eli değen Yahoo'nun değeri yüzde 50 arttı

Geçen sene Yahoo'nun CEO'luk koltuğuna oturarak tartışma yaratan Marissa Mayer'in 8 aylık karnesi göz dolduruyor. Şirket içi ücretsiz yiyecekten, başarılı mali tablolara kadar göz dolduran Mayer; şirketin direksiyonuna geçtikten sonraki dönemde Yahoo'nun değerini yaklaşık yüzde 50 arttırdı.

Business Insider'ın hazırladığı grafiğe göre Marissa Mayer, Yahoo'nun başına geçtiğinde şirketin hisse başı değeri 15 dolar civarındaydı. Birçok tartışmalı kararın yanı sıra başarılı mali tabloların altına imzasını atan Marissa Mayer, Yahoo hisselerini 23 dolara kadar çıkartmayı başardı.

Söz konusu dönemdeki büyüme göz önüne alındığında Yahoo'nun piyasa değeri yüzde 50 değer kazandığı görülüyor. Şirketin piyasa değerinin şu anda 25.7 milyar dolar olduğunu paylaşalım.

Analistlerin yorumlarına göre Marissa Mayer'in Yahoo hisselerindeki etkisinin üç ana nedeni bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Mayer'in şirkete getirdiği heyecan. Özellikle sıra dışı kararlarla Mayer'in adından sıkça söz ettirdiğini hatırlatalım. Diğer nedenler ise Mayer'in hissedarlara milyar dolarlık temettü dağıtmaya başlaması ve Yahoo'nun hala Asya'nın en değerli şirketlerinden biri olması.

yahoo-marissa-mayer-tablo

İlk icraatı çalışanlara ücretsiz yemek vermek olmuştu

Kısaca Mayer'in geçen 8 aylık dönemde neler yaptığını hatırlatalım. Marissa Mayer'in koltuğa oturur oturmaz ilk icraatı çalışanlara ücretsiz yemek vermek olmuştu. Çalışanların gönlünü kazanan Mayer, daha sonra şirketin hissedarları için bir hamle gerçekleştirerek 3.6 milyar dolarlık temettü dağıtacağını açıklamıştı.

Mayer ile bir çeyreği geride bırakan Yahoo, 2012 yılı üçüncü çeyreğindeki mali tablolarıyla göz doldurmuştu. Açıklanan rakamlara göre söz konusu dönemde şirketin geliri 1.2 milyar TL olarak açıklanmıştı.

2012 yılının sonlarına doğru Yahoo, satın almalarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Stamped, OnTheAir, Propeld ve Summly bu şirketler arasında yer aldı. Öte yandan Yahoo, umduğunu bulamadığı servislerini de kapatacağını duyurdu.

Yahoo'nun Marissa Mayer ile 8 aylık tablosuna baktığımızda hem operasyonel hem de mali olarak başarılı olduğu açıkça görülüyor. Mayer, Yahoo'yu eski günlerine geri döndürebileceğini tahmin etmek şu an için zor. Ancak çiçeği burnunda CEO'nun Yahoo'ya bir ivme kazandırdığı kesin.

*Görsel kaynak: Business Insider

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.