Facebook sayfalarındaki yorumlara doğrudan yanıt verme özelliği geliyor
Sosyal Ağlar

Facebook sayfalarındaki yorumlara doğrudan yanıt verme özelliği geliyor

Facebook sayfaları markalar için önemli bir pazarlama kanalı haline gelmiş durumda ve dünyanın en büyük sosyal ağının en önemli gelir kaynaklarından biri. Bu yüzden de Facebook sürekli olarak bu alanda testler ve geliştirmeler yapıyor. Facebook’un Vadim Lavrusik imzası ile paylaştığı yeni bir gelişme de bu alandaki yenilikler arasında öne çıkanlardan biri.

Facebook’un yaptığı açıklamaya göre sayfalarda kullanılan yorum sisteminde gerçekleşecek olan değişiklik sayesinde artık kullanıcılar bir yoruma yanıt verdiklerinde bu yanıt doğrudan cevaplanan yorumun altında görünecek.

Bu tek başına çok büyük bir geliştirme gibi görünmese de, Kasım 2012’den beri test ediliyor olması ve resmi olarak kullanıma ancak 10 Temmuz’da başlanacak olması Facebook’un sayfalardaki etkileşim yapısını büyük oranda değiştirebilecek yeni modele ne kadar önem verdiğini de gösteriyor.

Yeni yorum yapısı şu anda Facebook üzerinde sınırlı bir oranda kullanılmaya başlandı bile. Lavrusik’in yazısının altındaki yorumlara bakacak olursanız tam olarak nasıl çalıştığını siz de görebilirsiniz.

Facebook

10 Temmuz’da otomatik olara kullanıma başlanacak olan bu yeni model, sadece 10 bin ve üzeri hayran sayısına sahip sayfalarda etkin olacak. Daha az hayran sayısına sahip sayfalar ise yorumları var olan sistem ile kullanmaya devam edecekler.

Yorum yapısının yanı sıra, 10 Temmuz’dan itibaren yorumların gösterilmesine dair algoritma da değişiyor. Daha popüler yorumlar artık daha üstte görülecek. Burada yorumların üst sıralarda yer almasını yapılan yorum sayısı, yorumların beğenilme oranları ve yorumunun paylaşımda bulunan kişinin bağlantıda olduğu bir kişiden gelip gelmediği doğrudan etkiliyor olacak. Fakat bu özellikler ilk aşmada sadece Facebook’un masaüstü sürümünde devreye sokulacak, mobil de ise var olan sistem en azından bir süre daha korunacak.

Bu yeni yapının kullanıcılar için konuları takip etmeyi kolaylaştıracağı bir gerçek. Bu sayede özellikle de çok yorum almış paylaşımların altındaki sonu gelmez yazılar arasında kaybolmak yerine, ilginizi çeken başlıkları daha kolay tespit edebileceksiniz. Facebook da bu sayede sitede geçirilen sürenin ve etkileşim oranının artmasını hedefliyor.

Bu sırada bu yeni yapının yorum moderasyonu anlamında bugüne kadar olandan daha farklı bir yaklaşım gerektirdiği de bir gerçek. Bu yeni yapıyla beraber özellikle etkileşim oranı yüksek olan sayfaların yönetilmesi de daha fazla özen gerektirecek.

Yorumlar (8)
 1. yanıtları da full kapalı göstermişler süper teknoloji olmuş !! tek tek tıklayalım

  ya disqus mis gibi yapıyor bu işi az örnek alsınlar

 2. "10 Temmuz’da otomatik olara kullanıma başlanacak olan bu yeni model, sadece 10 bin ve üzeri hayran sayısına sahip sayfalarda etkin olacak."

  Şu an 400 kişilik sayfada, ayarlar menüsüne girdim ve seçeneğin eklendiğini görerek aktif ettim.

  Bilgilerinize

 3. sadece sayfalarla sınırlı değil, profil sayfalarında da yanıtla seçeneği bulunuyor..

 4. epeydir aktif olan bir özellik zaten

 5. Ergin Ergin

  Az önce fan page'e girdim ve özelliği aktif edip etmeyeceğimi sordum. aktif ettim. (sayfa 3000 fanlı)

 6. Murat Murat

  bence güzel bir güzellik

 7. Arsız Kaptan Arsız Kaptan

  yanıtlama butonunu nasıl iptal edecegiz bilgisi olan varmi arkadaslar

 8. Adamlar hakkını veriyo tebrik etmek lazım