Google'ın üst düzey yöneticisi Marissa Mayer Yahoo'nun CEO'su oldu
Genel

Google'ın üst düzey yöneticisi Marissa Mayer Yahoo'nun CEO'su oldu

Bir son dakika haberi olarak an itibariyle New York Times tarafından verilen habere göre Google'ın üst düzey yöneticilerinden Marissa Mayer Yahoo'nun yeni CEO'su oldu.

NY Times'ın haberine göre Salı günü Yahoo'da göreve başlayacak olan Marissa Mayer yeni göreviyle Silikon Vadisi'nin en güçlü kadınlarından biri konumuna gelecek.

Google'ın 20 numaralı çalışanı olan ve 13 yıldır göre aldığı şirkette açıkcası kuruculardan daha çok kendini gösteren Marissa Mayer'ın Yahoo'ya transferini şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği en önemli hamle olarak görüyorum.

Son dönemlerde CEO'ları ile başarılı bir grafik çizemeyen, en son CEO'su Scott Thompson'ın ise geçmişi ile ilgili yalan bildirim yaptığı söylentileri üzerine istifa ettiği Yahoo, Marissa Mayer ile tekrar eski günlerine döner mi göreceğiz.

Ama şunu tahmin ediyorum ki, bugün itibariyle Yahoo hisseleri Marissa Mayer'ın şirketin CEO'su olmasına gereken tepkiyi verecektir.

Marissa Mayer'ın Yahoo'nun CEO koltuğuna geçecek olması ile ilgili henüz şirketten yazılı bir açıklama yayınlanmadı.

Güncelleme: Yahoo beklenen açıklamayı yaptı. Marissa Mayer'ın şirketin CEO'su olması ile ilgili resmi duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (17)
 1. beklenen haber: arda kutsal techcrunch ceo su oldu :) ne dersiniz hoş olmaz mı?

  1. rüyalar aleminde gezmesek? :)

 2. Aklı olsa google dan çıkmazdı yahoo mu kaldı da ceo oluyorsun başına onuda geçtim google gibi bir tekel şirketi nasıl bırakıyorsun aklım şaşkın vede SENİ ZERRE KADAR TANIMIYORUM DAHA ŞİMDİ GÖRDÜM.

  1. Söyle anlatayim (rakamlar farazidir),

   Üst Düzey Yönetici : 1000 Lira maas, bir sürü imkan, üstünde daha kidemli yöneticiler

   CEO : Üst Düzey yönetici + Hersey + Nirvana

   Sonuc : Kim takar google'i verdikten sonra bana Yahoo'daki CEO koltugunu.

 3. Marissa çok güzel bir kadın. Google'un bir bakıma görsel yüzlerindendi. Ama Google'daki performansını kesinlikle hiç beğenmiyordum. Zira benim gözümde düşüşü, Google'un arayüz görünümlerinden sorumlu iken, Local bölümüne getirildikten sonra başladı. Hatta local'e geçmeden önce yaptığı son icraat, Google'ın meşhur sade ana sayfasına, default arkaplan resmi eklemesi oldu. Ama gelen tepkiler üzerine kaldırıp, bunu sadece kullanıcılara bir seçenek olarak bıraktılar.

  Marissa local'e geçtikten kısa bir süre sonra, Google'un tüm arayüzlerinde değişiklikler başladı. Hem tüm ürünlerle uyumlu, hemde modern görünümlü arayüzlere kavuştu Google.

  Peki Local bölümü açılıp, Marissa başına getirildiğinden beri, Local'de ne oldu. Local, aramadan sonra, Google'un en fazla gelir elde edeceği bir bölüm olur diye bekliyordum. Google internet reklamcılığında zaten kraldı, ama fiziksel mağazalar kapsama alanı dışındaydı. Groupon fiziksel mağazaları internette eticarete bağlayan müthiş çıkışıyla herkesin gözdesi olduğunda, local'in önemi iyice arttı. Marissa Google'un Local bölümünde dişe dokunur hiçbirşey yapmadı, sadece klon Offers ve Zagat'ı aldırıp Google+'a ekletti. Bence hayal kırıklığından başka birşey getirmedi.

  Ayrılması bence iyi oldu. Artık el freni yok, Local bölümü çok daha hızlı ve yaratıcı bir şekilde ilerleyebilir.

  1. Google çalışanı mısınız?

 4. Nezih Darçın Nezih Darçın

  Burdan yola çıkarak, bundan sonra microsoft istese de yahoo'yu kolay beri satın alamaz diyebiliriz. Hatta, 6 ay sonra Google'ın Yahoo'yu tamamen satın almayacağını düşünmeden edemiyorum. Yanılmıyorsam; Google'ın kurucularına Marissa Mayer babasının garajını vererek "gelin kullanın" diyen okul arkadaşlarıdır. Sıfır noktasındaki 3. kişi.

 5. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Marissa, iyi bir product development'cu. Yahoo'nun bilyon tane urunlerini iyilestirmek icin iyi amaca hizmet etmek iyi olabiliri.Sorun su ki, yahoonun en cok ihtiyaci duzgun ve gercek bir vizyon belirlemek ve o vizyona paralel isler yapmak. Konumlandirmasini dogru sekillendirmek. Bakalim product developmenttan ceo'luga bu gecis nasil olacak hep birlikte gorecegiz :)

 6. Isa Koç Isa Koç

  Ne diyeyim, İnşallah Yahoo'yu eski günlerine geri getirir diyorum. Sıkı bir Yahoo fanatiği olarak.

 7. Sen bile kurtaramayacaksın.

 8. Özgür Özgür

  Bence google bilerek yollamıştır Marissa Mayer'i, google yahoo'nun nabzını ölçtükten sonra alacaktır kollarına :)

 9. Seo Yönetimi Seo Yönetimi

  Yahoo için iyi olmuş ancak bir şeyleri ciddi anlamda değiştirebileceğine inanmıyorum.

  1. Ankara Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat

   Google için buyuk bir kayıp Marissa Mayer google en önemli projelerinde önücülük yapan biriydi..

 10. yahoo ağızla kuş tutsa bile artık çok geç oldu... çünkü yahoo kullanılacak bir nedeni yoktur!

 11. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Yahoo!'nun alaaşağı gidişini hiç bir CEO durduramaz. Yeni birşeyler sunmaması cabası! Marissa Mayer'in tercihini anlamış da değilim.

 12. İşin görünmeyen kısmı google ve yahoo yatırımcıları arasında gerçekleşen görüşmeler sonrasında böyle bir geçiş uygun bulundu.

  ABD de tüm internet proje operasyonları yatırımcılar vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

  Bir tane başarılı olmuş, alnının akıyla, yatırımcısız büyüyen örnek gösterecek varmı?

  20 yıldır yatırımcı girişimci, bilişim internet vs takip ediyorum, ben bilmiyorum.

 13. benim aklıma gelen tek şey bu PR'dan sonra Yahoo yakında satılır. Google alır, microsoft alır bilemem ama yakında satırlır gibi geldi. :)