Kahve falınıza bakan mobil uygulama: Kaave Falı
Girişim

Kahve falınıza bakan mobil uygulama: Kaave Falı

Kimileri için her Türk kahvesinin sonunda bahsi açılan kahve falı bakma işi Kaave Falı uygulamasıyla artık her ortama taşınıyor.

2012 yılı başında Hollanda'da Burç Sade tarafından kurulan DidiLabs'ın geliştirdiği bir mobil uygulama (iOS - Android) olan Kaave Falı'ndan yorum alabilmek için kahve fincanınızın fotoğrafını çekip kişisel bilgilerinizle beraber göndermeniz yeterli oluyor. Ücretsiz hizmet veren uygulamada kahve falı uzmanları tarafından belirlenen tanımlamalara göre fincanınız yorumlanıyor.

Kaave Falı'na Facebook hesabınızla giriş yapmanız durumunda tüm fallarınıza Facebook üzerinden de erişebiliyorsunuz. Dilerseniz yorumun e-posta hesabınıza gönderilmesi de mümkün.

Dokuz ayda bu yana 1.3 milyondan fazla kahve falı bakan Falcı Bacı şimdiye kadar 72 ülkeye ve 270 binden fazla kullanıcıya ulaşmış. Bu da kullanıcıların  ortalama 4-5 gönderimle iyi bir geri dönüş sağladığını gösteriyor.

Kullanıcıların yüzde 76'sı kadın

Kaave Falı'nı indirenlerin yüzde 76'sı kadın ve en çok kahve içilen saatler 18-24 arası. İndirmelerin 92'si Türkiye'den ve Türkiye'yi takip eden ülkeler Almanya, ABD ve Hollanda gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu yerler.

Bu uygulama da da Türkiye'deki iOS platformunun popüleritesi karşımıza çıkıyor. Her 1 Android indirmesine karşılık 4 iPhone indirmesi yapıldığını görebiliyoruz.

Uygulamanın gelir tarafında 'freemium' model kullanan DidiLabs, daha hızlı cevap almak isteyenler için ücretli üyelik teklifi sunuyor. Diğer yandan kullanıcılar tuttukları dilekleri gönderip ücret karşılığında detaylı yorum isteyebiliyor.

Yakında yeni karakterlerle ve farklı dil seçenekleriyle zenginleştirileceğini öğrendiğimiz Kaave Falı 2013 sonunda 8 milyondan fazla kahve falına ulaşmak istiyor.

Küresel başarı sağlayan bir uygulama geliştirmek dünyaya adınızı duyurabilir ama yerel pazarlara yönelik uygulamaların da olacağını gözden çıkarmamak lazım.

infographic

Yorumlar (17)
 1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  İyi güzel hoşta, manuel bir sistem, yani gönderilen fotoğraflar kendileri tarafından değerlendiriliyor. 1.300.000 fal bakılmış her biri ile 1 dk uğraşılsa çok ciddi zaman harcıyorlar. Benim bildiğim yasal olarak ücretle fal bakmak kabahatlar kanununa göre suç (denetimler olursa tabi) bu durumda gelir modelleri sıkıntıya giriyor...

  1. Ahmet Ahmet

   Onu da göze almışlardır her halde :) Arkadaş, daha neler göreceğiz?

   1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

    Bu arada araştırmalarım neticesinde 677 nolu Tekke ve Zaviyeler ... kanunu ile direk falcılık yasaklanmış 3 aydan eksik olmamak üzere hapis ve 50 TL'den aşağı olmamak üzere para cezası varmış :) Bu durumda bu uygulama suç unsuru teşkil edebilir.

  2. Burak Öztürk Burak Öztürk

   Kahvede çıkan şekilleri sistem kendi kütüphanesindeler ile karşılaştırıyor en benzerini seçip onlara ait yorumları gönderiyor diye düşünüyorum.

   Şayet sabah 6 da denedim geçenlerde onda bile cevap geldi. Sadece altın üyelerin falları gerçek falcılar tarafından yorumlanıyormuş.

   Sistem bilerek bekletiyor fal cevabını normal üyelerde.

   1. bu sitede çalışan ( fal bakanlardan biri ) benim arkadaşımdı hep sohbet ederiz ve fal bakmakla alakası yok sadece insanları soyuyorlar + günde 17 kişinin falına bakılıyor ve arkadaşım hep diyor herkes sallıyor kafadan uyduruyor mesela ne uyduruyor önünüz açık sevgilinle barışcaksın işleriniz yoluna gircek vs vs bazende yeri geliyor cvpları başka siteden kopy yapıp yolluyorlar, ama ne varki geleceğini fallarda arayan insanlarada müstehak..

   2. Kaave Falı Kaave Falı

    Kahve severlerin eğlenceli vakit geçirebilmeleri için hizmet vermekte olduğumuz uygulamamız hakkında Sefa Bey'in yapmış olduğu yorumların yanlış anlamalara neden olmaması için cevap vermemiz gerektiğini düşündük.

    Çalışanlarımız ile her gün yüz bine yakın fal talebine yorum yapabilmek için emek sarfediyoruz. Kullanıcılarımızın kahve keyiflerine her daim keyif katabilmek adına bu taleplerin büyük bir kısmına ücretsiz olarak yorum yapıyoruz. Detaylı fal yorumu isteyen kullanıcılarımızın taleplerine ise editorlerimiz, tamamen o talebe özel ayrılmış zaman içerisinde kullanıcının niyetine göre yorum yapıyorlar. Editörlerimizin yazdıkları yorumlar kullanıcı memnuniyetini sağlamak adına her zaman moderatörlerimiz tarafından kontrol edilmekte; kopya, basmakalıp cümleler veya önceden hazırlanmış yorumlar asla kullanılmamaktadır.

    Webrazzi makalesi yayınlandığı Mart ayında sene sonu hedefimizi 8 milyon fal yorumu olarak koymuştuk. An itibariyle sene sonu hedefimizi aşarak 10 milyon fal yorumunu geçmiş bulunmaktayız. Yakaladığımız beğeni oranının doğru yolda olduğumuzu gösterdiğini düşünüyoruz. Bu yoldan sapmadan ve kalitemizden ödün vermeden daha çok kahve severe ulaşabilmek için çok çaba sarfetmemiz gerektiğinin de bilincindeyiz.

    Sefa Bey'in yaptığı ve haksız ithamlarda bulunarak gerçekleri çarpıtmaya, maddi ve manevi zarara uğratmaya yönelik yorumu hakkında ilgili hukuki mercilere başvuru hakkımızın saklı olduğunu bildiririz.

    İyi günler dileklerimizle,

    didiLabs

  3. Ruzzgar Ruzzgar

   Bir mekanda fal bakmak suç sayılıyor evet.. ama bu olayın suç teşkil edeceğini düşünmüyorum.. Bizde böyle bir uygulama yapmayı düşünmüştük. istedikten sonra kılıfına uydurmak mümkün..

 2. Mehmet Alpsoy Mehmet Alpsoy

  Tek kelime ile basarili, tebrikler.

 3. 1.300.000 fal bakılıp cevap dönülmesi hiç gerçekci değil !

 4. gerçekten biliyor tebrikler :)

  http://d1303.hizliresim.com/17/g/l1qpm.png

 5. Mustafa Mustafa

  Webrazzi'yi anlayamıyorum bu uygulamadan daha önce yayına başlayan ve arkasından taklit olarak yapılmış kaave falının tanıtımını yapıyor. Bu uygulamaların ilki "Kahve Falı" ve kaave falı uygulamasına göre çok daha iyi..

 6. Rüyada Görmek Rüyada Görmek

  Uygulamayı indirip denemiştim, bence başarılı bir girişim. Kişiye özel "sonuç" üretiliyor olması ilgi çekici.

 7. Ya bu uygulamayı Nokia 925 model telefonuma nasıl ındirenilirim

 8. Yeni telefonuma yükledim gönder butonu cıkmıyor neden

 9. farklı fallara aynı yorumu gönderdiler kaç kere gerçekten bakılmış olsa böyle bişey olmazdı aynı cümleleri aynı sırayla yanı coppy paste :) :) ama sürekli olumlu şeyler söylüyo sohbet olsun işte yinede güzell zaten fal bu ciddiye alınarak baktırılmaz :)

 10. Sadece zaman kaybı. Özellikle Türk kadınının fal gibi batıl inançlar ilgisini çeker ve bir de uygulamanın ücretli olan fal mantığı da maddi kazanç elde etme amacını gütmektedir.

 11. Sılacan Sılacan

  Merhaba bende zevkle kullanıyordum. Ama gecen gün 60 yasındaki yengemin fincanını yolladım yurt dısına gideceksin bir devlet kurumunda işe başlıcaksın yazıyor yengem yıllardır ev hanımı ve yasadıgı şehirden dısarı cıkmamıs bile bu yuzden cok saçma geldi bunu bizzat yaşadıgım icin yazıyorum