BlackBerry'e 1 milyon adetlik akıllı telefon siparişi moral verdi
Mobil

BlackBerry'e 1 milyon adetlik akıllı telefon siparişi moral verdi

Akıllı telefon pazarının Apple ve Samsung tarafından domine edilmesi BlackBerry'i ve diğer üretici firmaları kuşkusuz olumsuz etkiledi. Bir yandan BlackBerry'nin hem satışları hem de şirketin piyasa değeri hızla düşerken, diğer yandan şirket yeni cihazlarla ve işletim sistemiyle pazara tutunmaya çalışıyordu.

BlackBerry'nin bu çabalarının sonucunda ilk olumlu haber geldi ve şirket yeni dönem sonrası ilk rakamlarını açıkladı. Şirketten açıklanan rakamlara göre BlackBerry'nin bir resmi iş ortağı tek siparişte 1 milyon adetlik akıllı telefon siparişi verdi. Şirket, söz konusun sipariş veren iş ortağını açıklamazken, bu sipariş rakamıyla beraber BlackBerry tarihindeki tek seferde en fazla sipariş verilmiş oldu.

Şirketten yapılan bu açıklamayla birlikte BlackBerry hisseleri, son zamanlardaki yaşadığı en fazla yükselişe sahip oldu. Hisse başı 14.35 dolardan açılan BlackBerry hisseleri seans sonuna kadar yüzde 8.15 artarak 15.65 dolara yükseldi.

blackberry-hisse

BlackBerry nam-ı diğer Research in Motion (RIM), Ocak ayı başında yeniden markalaşma hamlesiyle RIM yerine BlackBerry markasını kullanacağını açıklamıştı. Hemen akabinindeyse Blackberry Q10 ve Blackberry Z10 modellerini tanıtmıştı.

Görünen o ki BlackBerry, hem yeni işletim sistemi hem de yeni akıllı cihazlarıyla doğru hamleyi gerçekleştirmiş durumda. Hem BlackBerry'nin iş ortakları hem de kullanıcılar, şirketin ürettiği akıllı telefonlara olan ilgisini kaldığı yerden sürdürmeye devam ediyor. Ancak akılllara gelen soru şu; BlackBerry, akıllı telefon pazarındaki köşeler kapıldıktan sonra ne kadarlık bir pazar payı alabilecek? Bunun sonucunu bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Tarıkc Tarıkc

    Bence blacckberry satışlarında kritik nokta özellikle kurumsal kullanıcılar için telefonun tüm özellikleri ile kullanabilmesinde yatıyor.Bir çok şirket kurumsal güvenlik politikası nedeniyle özellikleri ve app lerin kullanımına izin vermiyor.

    1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

      Kurumsal güvenlik isteyenler bence Akıllı telefondan uzak durmalılar. Örneğin geçenlerde Trend Micro'nun açıkladığı bilgilere göre marketlerdeki çoğu uygulamalar virüs, trojan vb. içeriyor. Örn. ben Android kullanıyorum, içinde antivirus programıda var, Trend Micro'nun raporundan sonra programlarını indirdim adet tehlikeli yazılım buldu. 3'ü oyun 1'i iş yazılımı. Üstelik bunlar yüzbinlerce kişi tarafından indirilen programlar...

  2. Blackberry kullanıcısıyım ve hiç önermiyorum açıkcası Turkcell 400 adet satışları açtı ve sadece gençlerin BBM için aldıkları telefon oldu BBM özelliği olmasa bu telefon SIFIR BBM özelliğinde sahte kimlik, sahte ehliyet, rapor gibi ticaret yapan var :) ve daha yasa dışı bir çok ticaret daha