Research In Motion markası tarihe karıştı artık sadece BlackBerry
Mobil

Research In Motion markası tarihe karıştı artık sadece BlackBerry

BlackBerry'nin üreticisi Research In Motion, (RIM) BlackBerry 10 işletim sisteminin lansman toplantısında hem sürpriz hem de ilginç bir açıklama yaptı.

Research in Motion CEO'su Thorsten Heins'in yaptığı açıklamaya göre şirket artık RIM markasını kullanmayacak. Şirket yeniden markalaşma stratejisiyle artık BlackBerry adıyla yola devam edecek.

Şirketi yeniden keşfettiklerini söyleyen Thorsten Heins, tek bir marka olarak yola devam edeceklerini açıkladı. Thorsten Heins, müşterilerin ve çalışanların BlackBerry markasını kullanmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

ABD'de Nasdaq Borsası'nda işlem gören şirket, isim değişikliğini borsaya bildirerek, kodunu değiştirmek için başvurdu. Talep kabul edilirse, BlackBerry artık borsada "BBRY" koduyla işlem görmeye devam edecek.

Blackberry 10 işletim sistemi kullanan yeni modellerini tanıttı

blackberry-z10-q10Thorsten Heins'ın dediği gibi birçok kullanıcı Research In Motion yerine, BlackBerry markasını kullanmayı tercih ediyordu. RIM'in şu anda BlackBerry markası dışında akıllı telefon üretmediğini de düşünürsek, söz konusu hamleyi yerinde bulduk.

Öte yandan BlackBerry, yeni bir akıllı telefon modellerini de tanıtmış oldu. Z10 ve Q10 adındaki yeni modellerini tanıttı. iPhone 5'e oldukça benzer bir tasarıma sahip olan ve BlackBerry 10 işletim sistemine sahip olan Z10, 4.2 inçlik ekran, 2 GB RAM ve NFC gibi özelliklere sahip.

BlackBerry Q10'nun ise geleneksel BlackBerry izlerini taşıyan bir cihaz olduğunu belirtelim. 3.1 inçlik ekrana sahip olan BlackBerry Q10, çift çekirdekli 1.5 GHZ ve 2 GB RAM'e sahip.

Yapılan açıklamaya göre Mart ayında ABD'deki kullanıcılara sunulacak olan her iki cihaz için Türkiye çıkış tarihi belirtilmedi.

Yorumlar (6)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  hala şu takoz tuşlu telefondan nedense vazgeçemiyorlar. cebimizde neden tuş taşıyalım arkadaşım niye gurur yapıyorsunuz. Geri kalmalarını anlamak zor değil.

  1. Rıfat Zarifoglu Rıfat Zarifoglu

   Rıfat Bey,

   Cebinde tuş taşımak isteyen insanlar olabilir, siz niye bunu anlamıyorsunuz?

   Blackberry'nin geri kalmasında dokunmatik telefon pazarına geç kalmasından daha farklı sebepler var. Zamanın ruhunu yakalayamaması, yeterli uygulama geliştirme ortamının sağlanmaması ve uzantısında ekosistemin geri kalması, oldukça ağırlaşan ve buna yetişemeyen işletim sistemi...

   Neticede biraz geç de olsa, zararın bir yerlerinden dönüyorlar. Uzunca yıllardır geliştirdikleri sistemi çöpe atıp, modern zamanlara uygun bir platformla geri dönüyorlar.

   Ama klavye demeyin rica ederim, bazı insanların fiziksel klavyeye ihtiyacı olabilir. Telefona bakmadan mail cevaplamak isteyebilirler. Evet böyle insanlar var. Gerçekler.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Böyle insanlar yakında tarih olacak.

  2. Çağrı Çağrı

   Hoopp Blackberry dedinmi orda durcaksın kardeşim .İsteyen kişiye göre değişir.Yok tuş taşımak felan noluyor yani taşıyan insanlar olabilir.Bende takoz şu dokunmatik telefonlarınız varya iphone felan varya çok kötü gerçekten .Ayrıca sitenide beğenmedim .Hadi bakalım ;)

 2. Bir Kullanıcı Bir Kullanıcı

  Öncelikle takoz tuşlu dediğiniz telefonlar iş dünyasının hala gözdesi, iş dünyasının yanında normal kullanıcıların da -benim de- aradığı özelliklerden biri. QWERTY klavyeli telefonların ki piyasada bu pazarda sadece BlackBerry var, popüler telefonlarla(iPhone, Galaxy) rekabet gibi derdi yok.Geride kalmış demişsiniz ama BlackBerry'i ayakta tutan bu klavyeli telefonlar unutmayın bugün piyasada üç tane isim var iPhone,Android ve BlackBerry pazarda ismiyle yer alabilen iki marka var sadece bunlardan biri de BlackBerry. Q10 klavyeli telefonlara yeni bir anlayış getirecektir eğer ki başarılı bir satış grafiği çizerse diğer üreticilerin de bu tarzda cihaz üreteceğini söyleyebilirim.

 3. Mustafa Mustafa

  BlackBerry, iş telefonu sloganıyla kazandı. Sonra bu slogan yüzünden bu hale geldi. BlackBerry'nin sonu Nokia'dan da kötü olacak.