Tablet bilgisayarlar web trafiği bakımından akıllı telefonları solladı

Tablet bilgisayarlar web trafiği bakımından akıllı telefonları solladı

Tablet bilgisayarlar kullanıcıların hayatına girdikten sonra bilgisayar satışlarının azalmasının yanı sıra internet kullanım alışkanlıkları da hızlı bir değişime uğradı. Son yapılan araştırmalar artık internet kullanımında tablet bilgisayarların akıllı telefonlardan önde olduğunu gösteriyor.

Adobe'nin, 100 milyar sayfa görüntüleme ve bin web sitesi üzerinden gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre 2013 yılı Şubat ayında tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlara oranla daha fazla web trafiği yarattı.

Söz konusu dönemde yaratılan web trafiğinden tablet bilgisayarlar yüzde 8 pay alırken, akıllı telefonlar yüzde 7 paya sahip olabildi. Geriye kalan yüzde 84'lük oran ise tahmin edildiği gibi bilgisayarlara ait.

Tablet bilgisayarlar üzerinden daha fazla web trafiği yaratılan ülkelere baktığımızda, yüzde 12 ile İngiltere, yüzde 9.1 ile ABD, yüzde 8.7 ile Kanada, yüzde 6.1 ile Fransa ve yüzde 5.7 ile Almanya geliyor. Tablet üzerinden yaratılan web trafiğinin ülkelere göre büyüme oranlarında ise İngiltere, ABD ve Kanada ilk üç sırada yer alıyor.

tablet-bilgisayar-adobe-internet-trafik

Tabletler en fazla e-ticaret siteleri ziyaret ediliyor

Yapılan araştırmada dikkat çeken verilerin arasında tablet bilgisayarlarla internet üzerinden yapılan işlemler bulunuyor. Tablet bilgisayar sahipleri internet üzerinden şu anda en fazla perakende ve e-ticaret işlemleri gerçekleştiriyor. İkinci sırada seyahat ve konaklama kategorilerinin bulunduğunu belirtelim. Tablet bilgisayarlar medya ve eğlence kategorisinden henüz akıllı telefonları geçebilmiş durumda değil.

Rakamlardan da görüldüğü üzere tablet bilgisayarlar kullanıcıların mobil internet kullanım alışkanlıkları üzerinden etkili olmuş durumda. Kullanıcıların hayatına sadece birkaç yıl önce giren tablet bilgisayarlar ile gelecekte akıllı telefon ve hatta bilgisayardan daha fazla internete girilecek olmasını söylemek içten bile değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.