Facebook’un yeni haber kaynağı pazarlamacılar, geliştiriciler ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Facebook’un yeni haber kaynağı pazarlamacılar, geliştiriciler ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Facebook yeni haber kaynağıFacebook haber akışında son yılların en büyük değişikliğini resmen duyurdu. Bizim de sizlere detaylı bir şekilde aktardığımız bu yenilikler Facebook’u farklı amaçlarla kullanan farklı kesimler için de önemli değişimlerin ortaya çıkması anlamına geliyor. Eğer konuyla ilgili haberimizi okumadıysanız ve Facebook haber akışındaki yenilikleri inceleme şansını bulamadıysanız önce Sami’nin konuyla ilgili yazısına göz atmanızı öneririm.

Yeni haber akışında arkadaşların gönderileri, fotoğraflar, müzikler ve oyunlar gibi konularda ayrı görünümlerin yer alması ve fotoğraf/video için yeni yapılar sunulması bir yandan kullanıcılar için daha keyifli bir Facebook tecrübesi oluşturmayı amaçlarken, diğer yandan da pazarlamacılar ve geliştiriciler için de yeni fırsatlar anlamına geliyor…

Ve gelelim bu yeniliklerin ve fırsatların neler olduğuna…

Kullanıcılar için

Zuckerberg yeni haber akışı için “kişiselleştirilmiş gazete” benzetmesini yaptı ve çok da haksız sayılmaz. Yeni haber akışının getirdiği en büyük değişim kullanıcıların o anda istedikleri farklı içerik türlerini daha kolay görebilmelerini sağlıyor.

Facebook’un içeriği görmek için sunduğu yeni menü üzerinden tüm arkadaşlar veya sadece yakın arkadaşların paylaşımlarından oluşan akışlar arasında kolayca geçiş yapmak mümkün olacak. Daha da ilgi çekici olan bu menüdeki sıralamanın sizin kullanım alışkanlıklarınıza göre sıralanacak olması. Yani daha sık kullandıklarınız daha kolay erişebileceğiniz şekilde yeniden sıralanacak.

Zuckerberg son 1,5 yıl içerisinde paylaşımlarda fotoğraf kullanımının yüzde 50 oranına yükselmiş olduğundan bahsetti. Bu yüzden haber akışı da artık daha büyük fotoğraflar gösterebilmek için yeniden düzenlendi. Mobil cihazların ekranlarının da giderek büyüyor olması, daha büyük fotoğrafların bu cihazlarda da daha iyi görünmesini sağlayacağı kesin.

Facebook yeni haber kaynağı

Geliştiriciler için

Geliştiriciler için güzel haber haber akışındaki bu değişimin API’da herhangi bir değişikliğe yol açmıyor olması. Yani geliştiriciler için arka planda özel bir çalışmaya gerek olmayacak. Fakat ön taraftaki görsel kullanımlarındaki değişiklikleri hesaba katmakta fayda var.

Yeni haber akışının görünümündeki değişiklikler arasında ilk göze çarpan fotoğrafların ebatları. Fotoğraflar artık daha göz önünde olacağı için kullanılacak görsellerin en azından 600x600 piksel boyutlarında olması önemli. Facebook ebatların 200x200’den küçük olmamasını söylüyor ama mümkün olan durumlarda görselleri bundan çok daha büyük kullanmak, kalite açısından daha faydalı olacaktır.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için Facebook geliştirici blogunda paylaşılan yazıya göz atmanızda fayda olabilir.

Facebook yeni haber kaynağı

Pazarlamacılar için

Facebook’ta yenilikler muhtemelen en çok dünyanın en büyük sosyal ağ sitesini pazarlama ve tanıtım amacıyla kullananları ilgilendiriyor. Her şeyden önce haber akışında içeriğe ayrılan yerin artmış olması artık pazarlamacıların kullanabilecekleri daha büyük bir alana sahip oldukları anlamına geliyor. Her bir paylaşımda daha büyük bir alanı kullanabilecek olmak, pazarlamacılar ve reklamverenler için daha fazla mesaj aktarabilme veya mesajlarını daha detaylı hale getirebilme imkanı sunuyor.

Yeni yapı ile özellikle fotoğraf ve videoların daha çok ön plana çıkıyor olması reklamcılar için önemli bir fırsat çünkü artık yaratıcılıklarını kullanarak oluşturdukları görsel içeriklerin daha fazla göze çarpmasını ve daha büyük etki yaratmasını sağlayabilecekler.

Diğer güzel bir haber ise masaüstündeki haber akışı yapısının mobile çok yaklaşmış olması. Bu pazarlamacılar için aynı mecra üzerinde iki farklı görünüm olmasının neden olduğu sorunların ortadan kalkması anlamına geliyor. Artık aynı sunum ile mesajlarını hem masaüstü, hem de mobil kullanıcılara daha kolay bir şekilde aktarabilecekler.

Facebook yeni haber kaynağı

Facebook reklamlarının yeni haber akışı içerisinde nasıl yer alacağına dair özel bir bilgi henüz yok. Fakat bu konuyla ilgili bazı soru işaretleri var. Kullanıcıların yakın arkadaşlarının paylaşımlarını görecekleri akışı daha sık tercih edeceklerini ön görmek zor değil. Ve yakın arkadaşlarına ayrılmış bu alan içerisinde sponsorlu gönderimler beklendiği kadar etkili olmayabilir.

Diğer yandan bu seçenekler reklamverenler için daha yüksek hedefleme imkanı da sağlayacak. Artık reklamlar, kullanıcının ilgilenmekte olduğu akış türüne göre hedeflenebilir ve böylece Facebook üzerinden kullanıcılara sadece demografik özelliklerine göre değil, o anda ilgilendikleri içerik türüne göre de reklam göstermek mümkün olacak. Bu ayrıca belli bir marka veya belli bir reklam kapmasının hangi farklı akış türünde daha iyi performans gösterdiğini analiz etmeyi sağlayacağı için, performans anlamında iyileştirme imkanı sunuyor olacak.

Tüm bunların yanında Facebook’un bu yeni yapısının birinci amacının kullanıcı etkileşimini artırmak olduğu çok açık. Bundan sadece kullanıcıların arkadaşları değil, markalar da faydalanabilecekler. Facebook üzerinden etkileşim artması, yeni yapıya hızlı uyum sağlayan markalar için büyük bir fırsat olabilir.

Diğer yandan gözden kaçırılmaması gereken önemli bir detay da bu yeni yapının bir API değişikliğine yol açmadığı gibi, gösterilecek içeriklerin belirlendiği EdgeRank algoritmasında da bir değişiklik meydana gelmiyor.

Facebook yeni haber kaynağı

Yeni haber akışına geçmek için

Bu yenilikler Facebook’un son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük değişim. Henüz çok yeni ve yaygın olarak kullanılmıyor. Eğer siz de bir an önce yeni akışı denemek isteyenlerdenseniz yapmanız gereken Facebook’taki şu sayfayı ziyaret edip, sayfanın en altındaki “Bekleme Listesine Katıl” butonuna tıklayıp kayıt olmak. Sonrasında ise yapabileceğiniz tek şey beklemek…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.