Facebook’un yeni haber kaynağı pazarlamacılar, geliştiriciler ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?
Analiz

Facebook’un yeni haber kaynağı pazarlamacılar, geliştiriciler ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Facebook yeni haber kaynağıFacebook haber akışında son yılların en büyük değişikliğini resmen duyurdu. Bizim de sizlere detaylı bir şekilde aktardığımız bu yenilikler Facebook’u farklı amaçlarla kullanan farklı kesimler için de önemli değişimlerin ortaya çıkması anlamına geliyor. Eğer konuyla ilgili haberimizi okumadıysanız ve Facebook haber akışındaki yenilikleri inceleme şansını bulamadıysanız önce Sami’nin konuyla ilgili yazısına göz atmanızı öneririm.

Yeni haber akışında arkadaşların gönderileri, fotoğraflar, müzikler ve oyunlar gibi konularda ayrı görünümlerin yer alması ve fotoğraf/video için yeni yapılar sunulması bir yandan kullanıcılar için daha keyifli bir Facebook tecrübesi oluşturmayı amaçlarken, diğer yandan da pazarlamacılar ve geliştiriciler için de yeni fırsatlar anlamına geliyor…

Ve gelelim bu yeniliklerin ve fırsatların neler olduğuna…

Kullanıcılar için

Zuckerberg yeni haber akışı için “kişiselleştirilmiş gazete” benzetmesini yaptı ve çok da haksız sayılmaz. Yeni haber akışının getirdiği en büyük değişim kullanıcıların o anda istedikleri farklı içerik türlerini daha kolay görebilmelerini sağlıyor.

Facebook’un içeriği görmek için sunduğu yeni menü üzerinden tüm arkadaşlar veya sadece yakın arkadaşların paylaşımlarından oluşan akışlar arasında kolayca geçiş yapmak mümkün olacak. Daha da ilgi çekici olan bu menüdeki sıralamanın sizin kullanım alışkanlıklarınıza göre sıralanacak olması. Yani daha sık kullandıklarınız daha kolay erişebileceğiniz şekilde yeniden sıralanacak.

Zuckerberg son 1,5 yıl içerisinde paylaşımlarda fotoğraf kullanımının yüzde 50 oranına yükselmiş olduğundan bahsetti. Bu yüzden haber akışı da artık daha büyük fotoğraflar gösterebilmek için yeniden düzenlendi. Mobil cihazların ekranlarının da giderek büyüyor olması, daha büyük fotoğrafların bu cihazlarda da daha iyi görünmesini sağlayacağı kesin.

Facebook yeni haber kaynağı

Geliştiriciler için

Geliştiriciler için güzel haber haber akışındaki bu değişimin API’da herhangi bir değişikliğe yol açmıyor olması. Yani geliştiriciler için arka planda özel bir çalışmaya gerek olmayacak. Fakat ön taraftaki görsel kullanımlarındaki değişiklikleri hesaba katmakta fayda var.

Yeni haber akışının görünümündeki değişiklikler arasında ilk göze çarpan fotoğrafların ebatları. Fotoğraflar artık daha göz önünde olacağı için kullanılacak görsellerin en azından 600x600 piksel boyutlarında olması önemli. Facebook ebatların 200x200’den küçük olmamasını söylüyor ama mümkün olan durumlarda görselleri bundan çok daha büyük kullanmak, kalite açısından daha faydalı olacaktır.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için Facebook geliştirici blogunda paylaşılan yazıya göz atmanızda fayda olabilir.

Facebook yeni haber kaynağı

Pazarlamacılar için

Facebook’ta yenilikler muhtemelen en çok dünyanın en büyük sosyal ağ sitesini pazarlama ve tanıtım amacıyla kullananları ilgilendiriyor. Her şeyden önce haber akışında içeriğe ayrılan yerin artmış olması artık pazarlamacıların kullanabilecekleri daha büyük bir alana sahip oldukları anlamına geliyor. Her bir paylaşımda daha büyük bir alanı kullanabilecek olmak, pazarlamacılar ve reklamverenler için daha fazla mesaj aktarabilme veya mesajlarını daha detaylı hale getirebilme imkanı sunuyor.

Yeni yapı ile özellikle fotoğraf ve videoların daha çok ön plana çıkıyor olması reklamcılar için önemli bir fırsat çünkü artık yaratıcılıklarını kullanarak oluşturdukları görsel içeriklerin daha fazla göze çarpmasını ve daha büyük etki yaratmasını sağlayabilecekler.

Diğer güzel bir haber ise masaüstündeki haber akışı yapısının mobile çok yaklaşmış olması. Bu pazarlamacılar için aynı mecra üzerinde iki farklı görünüm olmasının neden olduğu sorunların ortadan kalkması anlamına geliyor. Artık aynı sunum ile mesajlarını hem masaüstü, hem de mobil kullanıcılara daha kolay bir şekilde aktarabilecekler.

Facebook yeni haber kaynağı

Facebook reklamlarının yeni haber akışı içerisinde nasıl yer alacağına dair özel bir bilgi henüz yok. Fakat bu konuyla ilgili bazı soru işaretleri var. Kullanıcıların yakın arkadaşlarının paylaşımlarını görecekleri akışı daha sık tercih edeceklerini ön görmek zor değil. Ve yakın arkadaşlarına ayrılmış bu alan içerisinde sponsorlu gönderimler beklendiği kadar etkili olmayabilir.

Diğer yandan bu seçenekler reklamverenler için daha yüksek hedefleme imkanı da sağlayacak. Artık reklamlar, kullanıcının ilgilenmekte olduğu akış türüne göre hedeflenebilir ve böylece Facebook üzerinden kullanıcılara sadece demografik özelliklerine göre değil, o anda ilgilendikleri içerik türüne göre de reklam göstermek mümkün olacak. Bu ayrıca belli bir marka veya belli bir reklam kapmasının hangi farklı akış türünde daha iyi performans gösterdiğini analiz etmeyi sağlayacağı için, performans anlamında iyileştirme imkanı sunuyor olacak.

Tüm bunların yanında Facebook’un bu yeni yapısının birinci amacının kullanıcı etkileşimini artırmak olduğu çok açık. Bundan sadece kullanıcıların arkadaşları değil, markalar da faydalanabilecekler. Facebook üzerinden etkileşim artması, yeni yapıya hızlı uyum sağlayan markalar için büyük bir fırsat olabilir.

Diğer yandan gözden kaçırılmaması gereken önemli bir detay da bu yeni yapının bir API değişikliğine yol açmadığı gibi, gösterilecek içeriklerin belirlendiği EdgeRank algoritmasında da bir değişiklik meydana gelmiyor.

Facebook yeni haber kaynağı

Yeni haber akışına geçmek için

Bu yenilikler Facebook’un son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük değişim. Henüz çok yeni ve yaygın olarak kullanılmıyor. Eğer siz de bir an önce yeni akışı denemek isteyenlerdenseniz yapmanız gereken Facebook’taki şu sayfayı ziyaret edip, sayfanın en altındaki “Bekleme Listesine Katıl” butonuna tıklayıp kayıt olmak. Sonrasında ise yapabileceğiniz tek şey beklemek…

Yorumlar (14)
 1. Deniz Deniz

  Bizzat Google+ esinlenmesi olmuş.

  1. Ben de ubuntuya benzettim

   1. Alperen Alperen

    Aynen katılıyorum. :)

 2. Senol Senol

  bu değişimin öncelikli nedeni reklam gelirlerini arttırmak diye düşünüyorum.

  "tanıtım yaparsan, sayfa paylaşımını haber kaynağından arkadaşlara geçiririz." diyecekler sanırım.

 3. Ömer Ömer

  Ben son kullanıcı açısından bakıyorum.. CNET te facebook sayfasında sormuş dün çat pat İngilizcem'le yazdım adminleri silmiş sonra girdim tekrar yazdım vs... Bence Arap Baharı'na Facebook başta sosyal ağların etkisi denen şeyden sonra Facebook'la ilgili yeni bir strateji başladı ve apolitik ve sadece kişi profili esaslı bir sisteme geçilmeye başlandı. Mesela grup sayfaları ihmal edildi ve geri çekildi hatta eski gruplar kapatıldı sonra feedback yani geri bildirimler azaldı, daha önce her sayfada yazdığımız yoruma beğeni ve yorum yazıldığında haber alırdık sonra bu kalktı ve bazen geri bildirim alıyoruz. ABD hukümeti acaba politik bir mecra olmaya başlayan facebook konusunda Mark'a akıl ve ayar mı verdi bilmiyoruz ABD için dezavantajlarını düşünerek bilmiyoruz. Çünkü Arap Baharı olayları ile facebook giderek politik bir mecraya dönüşüyordu ve facebook ABD nin ipliğinin pazara iyice çıktığı ve sömürdüğü halkların kısa sürede uyanmasını sağlayacaktı. Bunu görüp en kısa zamanda Zaman Tuneli ile başlayan abuk bir tasarım ve yapıya geçildi ve bu devam ediyor ve bunun bir üst aşaması galiba bu yeni tasarım. Evet Mark'ın dediği gibi facebook kullanıcıya bol reklam gösteren ve interaktif olmayan bir e-gazete'ye dönüşüyor giderek. Yazdığınız yorumlara ulaşamıyorsunuz veya birileri görmüyor yani geçmişi hatırlatmak istemeen bir yapıya geçildi yani paylaş yaz ama tartışma isteniyor..

  İşletmeler öne çıkacaktı kaçnılmaz evet çünkü facebook un gelir kaynağı o peki eski yapı içinde bu mümkün olamazmıydı? Olurdu elbette...

  Sonuç olarak Facebook giderek Sosyal Ağ olmaktan çıkıyor, kişiselleştirilmiş profil ağı oluyor.. En kısa zamanda yeni bir mecra üretmek zorunda dünya yoksa Mark boynumuza geçirdiğ ipi nereye çekerse biz oraya gideceğiz ve bizi istediği gibi sağacak ABD emperyalizminin devlet politikası olarak çizdiği sınırlar içinde bizde sosyal ağ bu şekilde bileceğiz... Ha Mark mecburmu buna hayır değil o yüzden zaten insanlar giderek haber siteleri ve portallara, forumlara taşınacak ve orda siyaset yapacak... Ama oysa biz daha önce Mark tan "dünyanın daha açık ve şeffaf bir yer olması için çalışıyoruz" manasında bir şeyler söylediğini duymuştuk. Yanılıyor muyum? Bence artık facebook un yeni tasarımında ziyade facebook neye dönüşüyor bizi neye yönlenririyoru konuşalım biraz da...

  ...

  1. Ahmet Ahmet

   tam tersine devletin çok işine gelir siyasetin "online" yürümesi. hem de gerçek kimliklerle. daha ne istesin ki big brother?

   Person of Interest adlı diziye bakmanızı tavsiye ederim. Ne yaptığı belli olmayan milyarlarca insan mı her işini kayıt altında yapan milyarlar mı? tabi ki ikincisi.

  2. helal olsun güzel yazmışsın, tamamen katılmasam da g+ a benzimiş yada güzel olmuş demekten farklı işe yarar bir yorum.

   baharları amerikanın organize ettiğini düşünürsek işi bittiği için facebok u zaten öyle olsada daha da bir hızlı tüketim deliliğine doğru göndermiş olabilir.

   bir de artık mobilde çoook fazla reklam çıkıyor webde bunlar yoktu onları da mobil arayüze benzettik ayağıyla web e taşırlar para kazanmaları lazım borsada %50 aşağıdalar, o milyar dolarlarca hissesi olanlar mark efendiyi sıkıştırıyordur.

   bence facebok batsın gitsin bu dünyaya bi yararı yok, zararı var yozlaşmanın bayrak tutanı.

 4. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  Bence çok güzel oldu.Facebooku pek profesyonel olarak görmüyordum ama son yaptıkları işlerle daha iyi bir sosyal ağ olacaktır.

 5. Mehmet Mehmet

  Facebook bu uygulama ve yenilenen yüzü ile internet'e tek olma yolunda ilerlemek istiyor. Darısı Türk malı sosyal paylaşım sitelerinin başına

 6. En Ucuz Saatler En Ucuz Saatler

  Sözkonusu facebook bile olsa, google'ın peşinden gittiğini görebiliyoruz.

  1. Cevap Karaalp Cevap Karaalp

   Popülarite ayrı şey tecrübe ayrı şey popüler olmak çok müthiş ötesi olduğunu göstermez Google+ aslında sistem olarak bir çok açıdan daha iyi planlanmış ve güçlü fakat popülarite böyle birşey işte bazen kaliteyi gölgede bırakabiliyor

 7. Ziver Bey Ziver Bey

  üstelik bir de graphsearch özelliği geliyor ki asıl şamata o zaman kopacak gibi...

  ICQ günlerine geri mi dönüyoruz ne?

  V for Vandetta,

  Z for Zonguldak

  F for Facebook

 8. Teknoloji Teknoloji

  Facebook profesyonellik konusunda her geçen gün biraz daha fazla adım atıyor. Ben yaptığı bu yenilikleri olumlu şekilde karşılıyorum.

 9. Wime77 Wime77

  Sadece Türkiye de şirketler kuruldukları gibi ilerlemeye çalışırlar ve pazar payının TAPUSU olduğunu sanıyorlar.

  Tabiki sonra elin sürekli ilerlemeye çalışan kendisini yenileiyp geliştiren gevuru gelip satın alır şirketleirmizi.

  Google örneğin hiç bilinen bir adresin aramasının yapılacağını Türkler yapana kadar biliyormuydu ? Hayır.

  Peki arayacağınız kelimeyi daha yazarken kelimenin tahminini, doğrulamasını ve daha yazarken arama yapmayı ilk günlerinde yaptı mı ? Hayır m ı ?

  Micrisoft örneğin. Dünyadaki tüm bilgisayarlarda olacağını düşünüyormuydu ?

  Facebook ta başına gelecekleri bilmiyordu öğrendi ve öğrenmeye devam ediyor. Onu yöneten aslında sistemin kullanıcıları ve kullanıcıların verdikleri ipuçları.