Facebook 'Haber Kaynağı'nın yeni tasarımını tanıttı
Yenilikler

Facebook 'Haber Kaynağı'nın yeni tasarımını tanıttı

Facebook, bugün yaptığı etkinlikte yeniden tasarlanan haber kaynağını (News Feed) tanıttı.

Yenilenen haber kaynağının en önemli iddiası sayfadaki kalabalığı azaltması. Bundan böyle haber kaynağımızdaki fotoğrafları, haritaları ve Facebook'ta arkadaşlarımızın gerçekleştirdikleri tüm etkinlikleri çok daha şık bir şekilde göreceğiz.

Bununla birlikte yeni tasarım Facebook'un web versiyonu ve mobil versiyonları arasındaki farkını da oldukça azaltıyor. Yani yeni haber kaynağını bilgisayarda olduğu gibi, akıllı telefonlarımızda ya da tabletlerimizde de çok benzer bir şekilde göreceğiz. Facebook'un yenilenen News Feed için hazırladığı test sayfasında da zaten bu özellik vurgulanmış.

Facebook'un yeni Haber Kaynağı böyle gözükecek
Facebook'un yeni Haber Kaynağı böyle gözükecek

Facebook'un yeniden tasarladığı Haber Kaynağı ile ilgili yorumlarımı dile getirmem gerekirse, öncelikle sol menüdeki karışıklık bir hayli toparlanmış. Bununla birlikte, Facebook'un hem kullanıcıları hem de markalar için en önemli konu fotoğraflar, artık haber kaynağında çok daha şık bir şekilde görünecek. Bazı yazıların fotoğrafın içinde gözükecek olması kesinlikle bu şıklığı sağlıyor ve alandaki sıkışıklığı da önlüyor.

News Feed'in sağ tarafında yer alan, Photos, Music ya da Games gibi alanlarda ise sadece bu ilgili başlıkların içeriklerini görüyor olacağız. Bildiğiniz gibi kısa süre önce bu özellik 'sadece sayfaların içeriklerini göster' gibi bir alanla bize sunulmuştu. Bu sekmede sadece sayfaların güncellemelerini görebiliyorduk.

Hemen aşağıdan Facebook'un yenilenmiş tasarımıyla nasıl gözükeceğini anlatan bir videoyu da izleyebilirsiniz. Bu arada yenilenmiş tasarımla ilgili bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Yorumlar (22)
 1. Systemrooter Systemrooter

  Google facebook'a benzemeye çalışıyor derken faceookun bu google hayranlığı hiç olmadı :)

  1. Kemal Kemal

   Neden olmasın? Kullanıcı deneyimi böyle böyle gelişiyor işte. Bütün sosyal medya sitelerinin kullanımı biri birine benzesin ki, insanlar siteleri kolay kullanabilsin ve algılasın.

   Eminim ki, Facebook'un bu tasarım ile ilgili yaptığı toplantılarında birisi Google+ a benzemedi mi bu demiştir ve tartışılmıştır bu konu.

 2. Gayet hoş bir tasarım olmuş artık sadeleştirilmesinin zamanı gelmişti en kısa zamanda güncellemeyi yaparsa facebook güzel olur ..

 3. Mehmet Mehmet

  Bence çok güzel olmuş hemen listeye katıldım en kısa zamanda denemek için sabırsızlanıyorum

  1. sen dedin de farkettim https://www.facebook.com/about/newsfeed adresinden bekleme listesine kayıt olunabiliyormuş. yazıda belirtilseydi keşke..

 4. çok güzel görünüyor

 5. Mehmet Mehmet

  Bakalım bu güncellemenin altından neler çıkacak :)

 6. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Facebook'un en sevdiğim özelliği bu. Birşeyden sıkılmaya başlamamıza izin vermeden hemen birşeyleri değiştiriyor.

  1. Western Western

   Çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz. Örneğin şimdi halen friendfeed yayında, çalışır, işgörür olmasına rağmen insanlar orayı kullanmıyor. Çünkü artık herkes ff arkasında bir geliştirici ekibin olmadığını, yeni bir şeylerin olmayacağını biliyor.

 7. Daha derli toplu ve güzel ama google+ kopyası olmuş biraz..

 8. Adnan Adnan

  sol taraf komple google+ çakması olmuş

 9. Emirhan Emirhan

  biraz google+ ı anımsattıyor sanki :)

 10. Google+ ile alakası yok adamların zaten mobile uygulamalarında olan tasarımı web'e de entegre etmişler, gayette iyi olmuş fakat tek sorun, daha düzenli ve şık bir haber kaynağı yapalım derken daha berbat hale gelebilir, burdaki tasarımda dağlar börtü böcekler on numara içerikler var fakat normal kullanıcılar bu tür şeyler paylaşmayacakalr. daha karmaşık bir yapıya bürünebilir.

 11. Alessandro Alessandro

  Sadeliği açısından güzel ve kullanılabilirliği çok artmış, yazıların resim içine girmesi de kesinlikle havalı olmuş.

 12. Gayet güzel olmuş

 13. Çağrı Çağrı

  Hayret ilk defa bu kadar facebook' un yaptığı bir değişikliğin beğenildiğini görüyorum.

 14. Salim Salim

  güzel olmuş sadeleştirilmiş tasarım her zaman iyidir :)

 15. Emre Kızılarslan Emre Kızılarslan

  Çok güzel bir görünüm olmuş, alışmak zor olmayacak gibi. :)

 16. Salih Salih

  google ++ :)

 17. Ahmet Ahmet

  G+'ı nerdeyse birebir kopyalamış, daha yaratıcı olabilirlerdi.

  Mayer gittiğinden beri, arayüzde ne kadar güzel işler yapıldığının kanıtlarından biri G+.

  1. M.akif M.akif

   Google+ zaten bana göre masaüstü bilgisayarlardan çok taşınabilir aygıtlara göre yapılmıştı.Facebook 'da buna ayak uydurdu.

   Eminim ki Zuck bundan başka hali hazırda başka tasarımı dahi vardır..

 18. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Bu yeni Haber kaynağını kullanan var mı? Zamanında bekleme listesine girmeme rağmen geçiş olmadı. Bu tasarımı kullanan bir kaç kişi gördüm bekleme listesine girmedikleri halde. Bir yolu var mı geçiş yapmak için?