x

Facebook ‘Haber Kaynağı’nın yeni tasarımını tanıttı

News FeedFacebook, bugün yaptığı etkinlikte yeniden tasarlanan haber kaynağını (News Feed) tanıttı.

Yenilenen haber kaynağının en önemli iddiası sayfadaki kalabalığı azaltması. Bundan böyle haber kaynağımızdaki fotoğrafları, haritaları ve Facebook’ta arkadaşlarımızın gerçekleştirdikleri tüm etkinlikleri çok daha şık bir şekilde göreceğiz.

Bununla birlikte yeni tasarım Facebook’un web versiyonu ve mobil versiyonları arasındaki farkını da oldukça azaltıyor. Yani yeni haber kaynağını bilgisayarda olduğu gibi, akıllı telefonlarımızda ya da tabletlerimizde de çok benzer bir şekilde göreceğiz. Facebook’un yenilenen News Feed için hazırladığı test sayfasında da zaten bu özellik vurgulanmış.

Facebook'un yeni Haber Kaynağı böyle gözükecek

Facebook’un yeni Haber Kaynağı böyle gözükecek

Facebook’un yeniden tasarladığı Haber Kaynağı ile ilgili yorumlarımı dile getirmem gerekirse, öncelikle sol menüdeki karışıklık bir hayli toparlanmış. Bununla birlikte, Facebook’un hem kullanıcıları hem de markalar için en önemli konu fotoğraflar, artık haber kaynağında çok daha şık bir şekilde görünecek. Bazı yazıların fotoğrafın içinde gözükecek olması kesinlikle bu şıklığı sağlıyor ve alandaki sıkışıklığı da önlüyor.

News Feed’in sağ tarafında yer alan, Photos, Music ya da Games gibi alanlarda ise sadece bu ilgili başlıkların içeriklerini görüyor olacağız. Bildiğiniz gibi kısa süre önce bu özellik ‘sadece sayfaların içeriklerini göster’ gibi bir alanla bize sunulmuştu. Bu sekmede sadece sayfaların güncellemelerini görebiliyorduk.

Hemen aşağıdan Facebook’un yenilenmiş tasarımıyla nasıl gözükeceğini anlatan bir videoyu da izleyebilirsiniz. Bu arada yenilenmiş tasarımla ilgili bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Yorumlar (25)

 1. systemrooter |

  Google facebook’a benzemeye çalışıyor derken faceookun bu google hayranlığı hiç olmadı 🙂

  Cevapla
  • Neden olmasın? Kullanıcı deneyimi böyle böyle gelişiyor işte. Bütün sosyal medya sitelerinin kullanımı biri birine benzesin ki, insanlar siteleri kolay kullanabilsin ve algılasın.
   Eminim ki, Facebook’un bu tasarım ile ilgili yaptığı toplantılarında birisi Google+ a benzemedi mi bu demiştir ve tartışılmıştır bu konu.

   Cevapla
 2. Gayet hoş bir tasarım olmuş artık sadeleştirilmesinin zamanı gelmişti en kısa zamanda güncellemeyi yaparsa facebook güzel olur ..

  Cevapla
 3. Bence çok güzel olmuş hemen listeye katıldım en kısa zamanda denemek için sabırsızlanıyorum

  Cevapla
 4. çok güzel görünüyor

  Cevapla
 5. Bakalım bu güncellemenin altından neler çıkacak 🙂

  Cevapla
 6. Facebook’un en sevdiğim özelliği bu. Birşeyden sıkılmaya başlamamıza izin vermeden hemen birşeyleri değiştiriyor.

  Cevapla
  • Çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz. Örneğin şimdi halen friendfeed yayında, çalışır, işgörür olmasına rağmen insanlar orayı kullanmıyor. Çünkü artık herkes ff arkasında bir geliştirici ekibin olmadığını, yeni bir şeylerin olmayacağını biliyor.

   Cevapla
 7. Daha derli toplu ve güzel ama google+ kopyası olmuş biraz..

  Cevapla
 8. sol taraf komple google+ çakması olmuş

  Cevapla
 9. biraz google+ ı anımsattıyor sanki 🙂

  Cevapla
 10. Google+ ile alakası yok adamların zaten mobile uygulamalarında olan tasarımı web’e de entegre etmişler, gayette iyi olmuş fakat tek sorun, daha düzenli ve şık bir haber kaynağı yapalım derken daha berbat hale gelebilir, burdaki tasarımda dağlar börtü böcekler on numara içerikler var fakat normal kullanıcılar bu tür şeyler paylaşmayacakalr. daha karmaşık bir yapıya bürünebilir.

  Cevapla
 11. Sadeliği açısından güzel ve kullanılabilirliği çok artmış, yazıların resim içine girmesi de kesinlikle havalı olmuş.

  Cevapla
 12. Uygun BODUR |

  Gayet güzel olmuş

  Cevapla
 13. Hayret ilk defa bu kadar facebook’ un yaptığı bir değişikliğin beğenildiğini görüyorum.

  Cevapla
 14. güzel olmuş sadeleştirilmiş tasarım her zaman iyidir 🙂

  Cevapla
 15. Çok güzel bir görünüm olmuş, alışmak zor olmayacak gibi. 🙂

  Cevapla
 16. google ++ 🙂

  Cevapla
 17. G+’ı nerdeyse birebir kopyalamış, daha yaratıcı olabilirlerdi.
  Mayer gittiğinden beri, arayüzde ne kadar güzel işler yapıldığının kanıtlarından biri G+.

  Cevapla
  • Google+ zaten bana göre masaüstü bilgisayarlardan çok taşınabilir aygıtlara göre yapılmıştı.Facebook ‘da buna ayak uydurdu.
   Eminim ki Zuck bundan başka hali hazırda başka tasarımı dahi vardır..

   Cevapla
 18. Bu yeni Haber kaynağını kullanan var mı? Zamanında bekleme listesine girmeme rağmen geçiş olmadı. Bu tasarımı kullanan bir kaç kişi gördüm bekleme listesine girmedikleri halde. Bir yolu var mı geçiş yapmak için?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın