2011'de patent başvurusunu yapan Facebook ücretli olabilir mi?
Sosyal Ağlar

2011'de patent başvurusunu yapan Facebook ücretli olabilir mi?

Pek çoğumuz her gün vaktimizin önemli bir kısmını Facebook üzerinde geçiriyoruz. Arkadaşlarımızla iletişim kuruyoruz, bizim için önemli olan konularda paylaşımlarda bulunuyor, oyunlar oynuyoruz ve sayfalar üzerinden marka ve firmaların gönderilerini inceliyoruz. Hem web, hem de mobil cihazlarda bunları yaparken de Facebook reklamlarını görüyoruz.

Peki ya Facebook’ta hiç reklam olmasaydı? Hatta akışta sizin istemediğiniz hiçbir şey olmasaydı? Facebook bu durumda sizin için daha cazip hale gelir miydi? Peki böyle bir Facebook için aylık bir ücret ödemeyi düşünür müydünüz?

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg bunun mümkün olabileceğini düşünmüş olacak ki, 2011 yılında ücretli Facebook profillerinin patenti için bir başvuruda bulunmuş…

Zuckerberg’in 27 Temmuz 2011’de başvuruda bulunduğu ve 2013’e gelene kadar ortaya çıkmayan 20130030987 numaralı patent, kişiselleştirme seçenekleri geliştirilmiş, reklamsız ve ücretli Facebook profillerinin çerçevesini çiziyor.

facebook-ucretli-uyelik-2-640

Patent ücretli üyelikte, kullanıcıların kendi seçecekleri sosyal ağ öğelerinin reklamlara ayrılmış alanlarda, reklam yerine gösterilmesi seçeneğini ortaya koyuyor. Ayrıca bu yapı ile normal şartlarda sosyal ağ sitesi üzerinde sistem tarafından otomatik olarak üretilen farklı içerikleri değiştirmek ve düzenlemek kullanıcının elinde olabilecek. Patentte bunun için kullanıcılardan düzenli ödeme alınabileceğinden bahsediliyor.

Söz konusu patentte Facebook’un adı geçmiyor ama başvuruyu yapanların Mark Zuckerberg ile Facebook’tan Prashant Fuloria ve Gokul Rajaram olması hangi sosyal ağdan bahsedildiği konusunda yeterince ipucu veriyor.

Bu model il kullanıcılar hangi arkadaşlarının gönderilerinin öncelikli olarak görüntüleneceğini seçebilecekler. Patentteki örnek ile mesela; “en yakın arkadaşları veya en çekici bayan arkadaşlarına” ait gönderiler öne çıkartılabilir.

Facebook’un kullanıcı sayısının doygunluk noktasına ulaştığı şu dönemlerde farklı gelir modellerini masaya yatırması ve değerlendirmesi son derece mantıklı. Bugüne kadar sayıları 1 milyarı aşan ücretsiz kullanıcılardan gelir üretemeyen Facebook, bu şekilde bu durumu değiştirmenin hesaplarını yapıyor olabilir.

Bunun ne kadar başarılı olacağı ise en azından şu aşamada biraz şüpheli görünüyor…

Yorumlar (6)
 1. Mahmut Mahmut

  Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır. (Bkz. facebook.com) Ben bunun bu ağ için kullanılacağını düşünmüyorum açıkçası. Elbette patenti alanların şuanda oyuncakları bu site. Ancak özellikle Türkiye gibi lisans düşmanı ülkelerde yaşayabilecekleri kayıpları göze alamazlar bence. G+ vb. rakipler karşılarında yavaşta olsa güç kazanırlarken model değiştirip kullanıcıları sınıflandırmak bugün bizim ülkedeki partner siteleri gibi bir yapıya neden olur birde :D

 2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  1 milyar kullanıcının 100 milyonundan yıllık 10$ bir ücret alsa 1 milyar dolar yapar :) bence reklamlardan daha fazla kazanır... Aslında model geliştirilirse reklamdan daha mantıklı gibi... Çünkü facebook'ta yayınlanan reklamların büyük bir bölümü kullanıcının ilgisini çekmiyor.

 3. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  Neden bisürü insanın $10 dolarıyla uğraşsınlar ki bence reklam işinde kaybı olmaz fakat ücretli olursa kaybı olabilir.

 4. Hasancam Hasancam

  yine ucretsiz. tlfnda reklamsiz girebiliyorsun. problem?

 5. dert etmeyin arkadaşlar yerli çok güzel sitelerimiz var ülkemizde mesela quup.com gibi güzel mecraları kullanırız bizde bence hiç sorun değil zaten artık face ye kazandırmak yerine birasz yeni ve kötüde olsalar yerli girişimlerimizi kullanarak onlara kazandırmalıyız ve onların yıldızlarını parlatmalarına yardımcı olmalıyız. bir yabancı yaptığı zaman çok iyi oluyorda neden türkler yapınca bizler gidipte yabancının sitesie üye oluyoz onu çoşturuyoz da kendi girişimlerimize sahip çıkmıyoz ki

 6. Adwords reklamları yerleştirsin aralarında anlaşsınlar tbm olayında genel içerik diye 0.02$ 'lerde sürünmesin facebook :D