Sosyal alışveriş girişimi Etiqadd yeni web sitesiyle değişime devam ediyor
E-Ticaret

Sosyal alışveriş girişimi Etiqadd yeni web sitesiyle değişime devam ediyor

Daha önce mobil ile hayata geçen etiqadd (etiket), yenilenerek ve web sayfasına ağırlık vererek yoluna devam ediyor. Etiqadd, yepyeni bir web sayfasıyla kullanıcıların karşına çıkarak, hem içerik hem de kullanıcı bakımından hızlı büyümesini sürdürüyor.

İlk olarak etiqadd'i hızlıca hatırlayalım. Etiqadd'in, markaları tüketicilerle sosyal medya ve akıllı telefonları kullanarak bir araya getiren bir lokasyon bazlı sosyal alışveriş ve moda ağı olarak kendini tanıtıyor. Ancak kullanıcıların platformda yer alabilmesi için girişimin adından da anlaşılabileceği gibi ürünlerin etiketlerindeki barkodlar okutulması gerekiyor.

Geçen sene başında akıllı cihazlarla kullanıma açılan etiqadd, aradan geçen süre zarfında web sitesine odaklandı ve geçen ay yayına aldı. Etiqadd'in web sitesi kullanım mantığı olarak mobil uygulamadan biraz farklı. Uygulama üzerinden barkod okutarak yeni ürünler eklenmesi ön plana çıkan bir özellik iken girişimin web sitesiden sosyal alışveriş öğeleri daha fazla dikkat çekiyor.

Facebook hesabıyla giriş yapılabilen sitenin ana sayfasında kullanıcıların barkod okutarak listelediği ürünlerin akışı bulunuyor. Böylece birbirini tanımayan kullanıcılar etiqadd'e yüklenen ürünleri görebiliyor. Bunun yanı sıra sitenin ana sayfasında markaların daha fazla öne çıktığını paylaşalım.

Sitede bulunan kategorilerden bir diğeri de 'keşfet'. Bu kategoride etiqadd'te bulunan kullanıcılara, markalara ve ürünlere ulaşılabiliyor.

248 binden fazla ürün bulunuyor

Sosyal alışveriş olarak tanımladığımız etiqadd'in en büyük özelliklerinden biri mobil uygulamada olduğu gibi arkadaşlık özelliğinin bulunması. Etiqadd üzerinden arkadaş olabilen kullanıcılar, etiketledikleri ürünleri arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Öte yandan Facebook üzerinden de etiketlenen ürünlerin paylaşılabildiğini belirtelim.

Etiqadd kurucularından aldığımızı bilgilere şu anda ağda 35 binden fazla ürün kullanıcılar tarafından eklendi. iPhone üzerinden barkod okutularak eklenen ürün sayısı 12 bin civarındayken, etiqadd'teki toplam ürün sayısının yaklaşık 248 bin olduğunu paylaşalım. Platformda bulunan marka sayısı 133 iken kayıtlı kullanıcı sayısı ise 9 bin civarında.

etiqadd-ana-sayfa

Konum bazlı olarak kampanyalar kullanıcılara ulaştırılıyor

Şimdiye kadar anlattıklarımız, işin son kullanıcıya ulaşan kısmı. İşin diğer kısmındaysa markalarla olan anlaşmalara bulunuyor. Bilmeyenler için bir kez daha hatırlatalım. Etiqadd, şu anda satış yapan bir platform değil. Girişim sadece etiketlenen ürünlerle markaların web sitelerine trafik gönderiyor. Doğal olarak girişimin gelir modeli de etiketlenen ürün başına gerçekleşiyor.

Etiqadd ile anlaşan markalar, kullanıcılara özel kampanyalar gerçekleştirebiliyor. Markalar, konum bazlı olarak kullanıcılara anlık olarak kampanyalar gönderebiliyor. Hatta bu kampanyaları belli bir saat dilimiyle sınırlandırabiliyor.

15 markayla anlaşma sağlandı

Girişimin iş modeli markalarla yapılan anlaşmalara dayandığı düşünecek olursak, girişimin şu ana kadar kaç markayla anlaşma yaptığını da paylaşalım. Etiqadd şu ana kadar 15 hazır giyim markasıyla anlaşma yapmış durumda.

Etiqadd kurucuları, girişimin son kullanıcıyla tanışabilmesi adına şu anda İstanbul İstinye Park AVM'de bir etkinlik düzenliyor. 10 Mart'a kadar devam edecek etkinlikte kullanıcılar, mankenlerin üzerinde bulunan ürünlerin etiketlerini okutarak etiqadd kullanımını deneyim edinebiliyor.

Sosyal alışveriş, kavramsal olarak şu anda tam olarak tanımlanabilmiş değil. Birçok şirket sosyal ağlarla uyumluluk yakalayarak bu süreci tamamladığını düşünürken, bazı girişimler internet üzerindeki sosyal platformların tüm özelliklerini kullanılabilir hale getiriyor. Etiqadd'in de bunlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Türkiye'deki internet kullanıcılarının sosyal alışverişe henüz ısınamadığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcıların gelecekte sosyal alışverişe ısınması etiqadd gibi girişimlerin daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Yorumlar (7)
 1. Güzel bir girişim fakat webi çok yavaş çalışıyor. Biraz daha hızlı olması gerekmez mi? Birde webi bu kadar yavaş ise uygulama çok kötüdür gibi bir algı oluştu bende. başrılar dileirm

 2. Cagatay Cagatay

  Neden bu kadar berbat bir isim seçmişler? Arapça "itikad" filan zannettim.

 3. Site cok yavas.

 4. Çağrı Çağrı

  Site neden yarı ingilizce yarı türkçe?

 5. Mehmet Eren Mehmet Eren

  Türkiyede sadece sosyal alış veriş pazarı değil, normal e ticaret pazarıda henüz tam gelişmiş değil. onun için sosyal alışveriş pazarını diğer ülkelerdeki sosyal alışveriş pazarıyla kıyaslamak için daha erken ama sosyal ağlaın çok aktif kullanıldığı bir ülke olduğumuz için çok büyük bir potansiyel arz ettiği de çok önemli bir gerçek

 6. Hakan Hakan

  İsim çooook kötü. Site yavaş. Ayrıca en komiği site yarı ingilizce yarı türkçe. Bekleyin bi tamamlansın öyle haber yaptırın dimi.

 7. Ahmet Uygun Ahmet Uygun

  Sosyal tarafını www.moderium.com ile (bu da bedava ve twitter facebook destekleniyor hem de nasıl !) butunlestirseler...