Sopsy.com: İnternette dükkan açmanın basit ve hızlı yolu
E-Ticaret

Sopsy.com: İnternette dükkan açmanın basit ve hızlı yolu

Sopsy.com ülkemizde internet girişimciliğinin bir adım daha ileri gittiğini söylememize imkan tanıyan ve bir süredir açılmasını beklediğimiz yeni bir girişim. Kısaca özetlemek gerekirse Sopsy, sokaktaki insanın mağazasındaki veya elindeki ürünleri satışa sunabilmesinin kolay ve hızlı yolu.

Şimdiye kadar e-ticaret platformlarından sosyal e-ticaret girişimlerine kadar farklı projeleri sizlere tanıttık. Ancak Sospsy'nin herkesin 1 dakikadan az bir sürede e-ticarete adım atmasını sağlamak gibi farklı bir iddiası var. Bunun için de işlevsellik açısından sadece ürünleri internet vitrinine çıkarmanızı sağlayacak, herkesin kullanabileceği bir işleyişe sahip.

Sopsy e-ticaret

Sopsy'ye üye olduktan sonra ürün fotoğraflarınızı yüklemek ve fiyatını belirlemek dışında tek yapmanız gereken Paypal hesabınıza ait e-posta adresinizi hesabınıza eklemeniz. Bundan sonra mağazanızın adresini herkesle paylaşabilirsiniz. Bu arada hemen belirtelim Paypal hesabınızı onaylamak için herhangi bir aktivasyon işlemi yapmanıza gerek yok.

Mağaza adınızı Sopsy.com alt alan adından, kendi alan adınıza geçirmek istediğinizde ise gereken bir kaç küçük yönlendirmeyi yapmanız yeterli. Sopsy'nin bu hizmet karşılığında istediği bedel ise aylık 30 TL veya yıllık 240 (aylık 20) TL. Paypal'ınki dışında satış komisyonu yok.

Webrazzi dukkan

Sopsy'nin kurucularına gelecek olursak tecrübeli bir ekibin dünyaya açılan bir proje çıkarmak için yola çıktığını söyleyebiliriz. Markapon ve Drive Yoyo'nun kurucularından Can Turanlı,  Markapon'un eski CTO'su Murat Yıldırım, yine Markapon ve iPara da kreatif direktör olarak görev almış Cem Gedikoğlu Sopsy'de bir araya gelmiş.

Projenin Türkiye dışına çıkması için de GittiGidiyor'un eski ortaklarından Tunç Yalgın ve Cemal Dalar ile ülkemizin yeni yerli çekirdek yatırım şirketlerinden Shine Angel Fund yatırımcı olarak projeye katılmış.

Diğer e-ticaret platformlarına rakip değil

Tekrar Sopsy'ye dönecek olursak kurucuların diğer e-ticaret platformlarına vs. rakip olmayı değil, herkesin sadece ürünlerini satışa sunabileceği bir altyapı sunayı hedeflediğinin altını çizelim. Aklınıza özelliklerle dolu bir şey geldiyse hemen aklınızdan atın. Sopsy mümkün olduğunca az özellikle (detaylı kampanya oluşturma vs yok) 'uzun kuyruğa' odaklanmış durumda.

Dünya çapındaki örneklerinden bir eksiğini göremediğim Sopsy'nin iyi bir tanıtım yapması durumunda yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğini söyleyebilirim.

Yorumlar (33)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  hedef kitle ve ürün çok güzel. bence tek sıkıntı sadece paypal ile ödeme alınabilecek olması. ödeme seçeneği olarak kendi poslarını kullandıracak durumda olurlarsa, bu projeyi ateşleyecektir. tekrardan tebrikler, bu arada can turanlı'ya burdan sesleneyim, yoyo'nun site işlevselliğine de bri el atsanız, filtreleme yapıp rezervasyon yap dediğinde kriterler yine sıfırlanıyor :D vb. bir sürü sorun var, eski girişimlerinizi gözden düşürmeyin...

 2. Başarılar. Düşünce, amaç ve yapım şekli çok güzel. Üzerinde daha iyi çalışırlarsa kesinlike yabancıların da ilgini çekecektir.

  Sopsy - Girişte fotoğrafların browsere göre değişmesi büyük ekranda görüntü çözünürlüğünü çok kötü etkiliyor. Benim ekran 1920x1080 -da bu fark ediliyor.

  Kullanım bilgilerinde eksiklikler var. Mesela dijital ürün satmak için yine de sopsy kullanabilir miyim sorusuna cevap bulamadım orada.

  Kolay gelsin

 3. Hasan Erhan Dursun Hasan Erhan Dursun

  Kulağa çok hoş gelen bir proje. Görsel olarak da gayet başarılı. Ancak daha önce iPara projesinde olan bir ekibin yeni projelerinde iPara'yı entegre etmemeleri çok ilginç.

  1. ipara kapandı.ordan boş kalınca buna başlamışlar herhalde

   1. Hasan Hasan

    Eminsiniz yani kapandığından öyle mi?

 4. Mceran Mceran

  Yönetim kısmının çok iyi bir arayüz ve işlevselliği var. Ama benim aklıma gelen en önemli şey ürünü bir yerler de vitrin yapmak değil, satacağım ürünün bedelini temiz bir şekilde nasıl hesabıma geçiririm oldu.

  Paypal ödeme yöntemi bu iş için uygun değil. Bankaların paypal ödemelerini red etme olasılığı %50 civarın da ve meblağ yükselirse olasılık riski yükselmektedir. Malum Türkiye de bu işi yapan firmalar ise ticari işletme olmanızı istemektedir.

  Türkiye'ye %3-5 komisyon oranların da ticari işletme ünvanı aramadan satış yapmayı sağlayan bir platform yok. Tek sıkıntı bence bu. Vitrin yapmak istesem binlerce platform zaten mevcut.

  Kısacası yurtdışına çıkış yapılabilecek bir proje bize göre değil.

  1. Kıvanc Onan Kıvanc Onan

   Bilgi vermek amaçlı:Türkiye de 2012 için PayPal işlemlerinin bankalar tarafından rededilme oran ortalaması %8 civarındadir. Buna yetersiz bakiye, geçersiz CVV, internet işlemine kapalılık gibi kullanıcı kredi hesabı ile ilgili sebepler dahildir. Diğer ülkelerde ki ortalama olan %3-4 civarına düşürmek için gerek kullanıcı mesajları ve gerekse bankalarla olan işbirliğimiz devam etmektedir.

   1. Mceran Mceran

    @Kıvanc Onan

    Paypal üzerinden ödeme yapmak sorun değil, sıkıntılı olan konu o parayı hesabına aktarırken yaşanmaktadır.

    Garanti bankası ile ticari hesap müşterisi olarak yaptığım görüşmede, paypalın ne olduğunu bile bilmiyorlardı. Bilmiyor olabilirler tabi ama gerekli yerler ile görüşmeler yaptıktan sonra paypal ile ticari olarak işlemlerinizi yapmaya sıcak bakmıyoruz cevabını aldık.

    Sorun paypal'ın yaptığı işlemleri red etme,CCV hatası vb. olayı değildi yani. Sorun paypal üzerinden kendi hesabına parayı aktarmada bankaların sıkıntı çıkarması idi. Aslında bu konuyu irdelemek istemiştim.

    Sebebini ise şu şekilde izah ettiler, "bahis, kumar vb. her türlü para akışının bu mecradan yapılabilme riski olduğu için sıcak bakmıyoruz". Ticari olarak faaliyet göstermemize rağmen olumlu karşılamadılar.

    Sıkıntı Paypal tarafı değil, bankalar ile olan güvensizlik ve tutarsızlık, bir sonraki ay ödemenin red edilmeyeceğinin garantisi yok.

    Eğer sistem değiştiyse, bu konu hakkında bilgilendirme yaparsanız iyi olur.

 5. Çok beğendim. Hayırlı olsun. Gerçekten so easy.

 6. Murat Murat

  Güzel fikir ama www.muba.me ye benzemiş biraz mantığı

 7. Kadir Bak Kadir Bak

  Artık son dönemlerde üretilen projeler insanların üzerinden bir nevi emeklerini çalarak para kazanılan projeler olmaya başaldı. Ve bunun son örneği de bu proje.

  Bana göre bu projenin elle tutulur yanı yok ta ki GG ve benzeri bu işi yapan ve pastayı yiyen firmalar var. Artık insanlar üzerinden geçinen projelerden çok insanlara yardımcı olan projeler daha gerçekçi...

 8. Dijital ürün satışına yönelik bir yapısı yok sanırım..

  1. Yok Bülent. Amacı projenin "sokaktaki" insanların internette dükkan açabilmelerini sağlayabilmek.

   Dijital ürünleri satanların Sopsy'e ihtiyacı yok. İleride ama mutlaka koyarız.

 9. Fikir güzel, eticaret için servisler artacak görünen o. Fakat şunu sorguluyorum: İsim. Hitap ettiği kitle öncelikle Türkiye pazarı iken. Bir gün dünya markası olma hayalleri ile neden anlaşılmaz bir isim ile risk alınıyor.

  Çıkıpta biri bana internetin dili ing. anlaşılır demesin, senelerdir eticaret sektöründeyim ve bu işi yapanların dili ing. değil. Burada ciddi pazar analiz probleminin olduğunu düşünüyorum.

  1. Atakan Atakan

   Ne dilmiş arkadaş, her yeni çıkan projede böyle bir yorum oluyor en az. Bütün projelerin isimleri yapılan işi birebir yansıtmak zorunda mı? Sinema sitesi açıyorsun diye sinemalar.com, biletler.com gibi isim mi koyacaksın illa? Türk insanı Facebook'u anlayıp günlük hayatına dahil edebilmişse bunu da dahil eder, hiç merak etmeyin. Projeyle ilgili önemli noktaları kaçırıp saçma sapan şeylere takılıyoruz bazen.

 10. Bora Yolan Bora Yolan

  Proje güzel.İleride türkiye'de bu bu tür platformları daha çok göreceğiz.Ama bana daha çok tictail.com un kopyası gibi geldi.Özellikle'de yonetim paneli.

  1. Evet tictail'e çok benziyor adım adım benziyor hatta...

 11. Başarılı bir proje. İyi bir pazarlamayla bahsi geçen uzun kuyruk bu noktada Sopsy.com'da buluşabilir. Yurt dışı tarafında yatırımcıların ve zaten hali hazırdaki kurucu ortakların geçmiş başarıları da ortada. Yurt dışı fikri için henüz çok erken. Türkiye pazarı için şunu söyleyebilirim, Tictail Türkiye pazarına girdiğinde ne kadar dayanabilecekler? Buradan da ön bilgiyi vereyim ;) Çünkü asıl o zaman gerçek başarıyı ölçebileceğiz. Tictail'i azımsamamak lazım. İsveçliler Rocket'e benzemezler.

  Girişimcileri yürekten kutlarım, başarılar.

  A.

 12. Cemil Cemil

  Sanal Pos ve EFT entegrasyonu ile çok güzel olabilir. Türkiyede Paypal'dan haberi dahi olmayan yüzlerce kişi var ve açıkçası "web sitenizde tüm herkes hedef kitlemiz içerisinde şeklinde nitelendirdiğiniz 'dede, anne'" tayfası için paypaldan bir hesap açmak programlama yapmak kadar karmaşık biri işlem..

  Türkiyede tutması açısından Sanal Pos şart diye düşünüyorum.

  Yine de başarılı bir girişim, fikir çok güzel.. yolunuz açık olsun...

  1. Merhaba, sanal pos herkesin beklentisi olabilir doğru ama yaklaşık 10 kez sanal pos kurulumuyla ilgilenmiş birisi olarak, kurulum, başvuru ve sonrasında yonetim paypale kıyasla 10 kat daha zor. 10 kat ne demekse:)

   Ayrıca sokaktaki insanlara maalesef bankaların sanal posu kolay kolay vermediklerini verseler de 2 ay vadeli odeme yaptıkları gibi bir gercek var.

   Yine de dediğiniz gibi sanal posun olması ürünü daha iyi gosterir.

 13. Cengaver Şanlıbabişoğlu Cengaver Şanlıbabişoğlu

  Ornek bir e-ticaret sitesi gorebilir miyim? Mumkunse subdomain kullanmayan.

 14. Abdullah Kac Abdullah Kac

  Proje güzel ancak ilk olarak müşteriden para almak mantığı yanlış. Proje güzelse faydalıysa bırakın kullanıcı sistemi kullansın. Faydasını görsün. Kazansın sonra ücreti talep edin. Bu şekilde proje çok daha farklı bir noktaya gelir diye düşünüyorum. Ama siz ücretsiz deyip sonra 15 gün ücretsiz derseniz insanların şevki kırılıyor. Mağaza açayım ama satılır mı satılmaz mı diye bir şüphe oluyor insanın içinde. İşin içine bu kararsızlıkta birde baştan para girince kötü. Bence bu tip girişimlerde her zaman ücretsiz bir paket olmalı. Küçükte olsa sınırlıda olsa olmalı. Mesela bu 5 ürün veya 10 ürün olabilir. ücretsiz sürüm. Yada daha farklı da olabilir. Ancak para kazanma mantığı ben kullanıcıdan kazanayımdan ziyade. Kullanıcı kazansın. Ben kazancından kazanayım olmalı. Zaten kendine güvenen bir projenin bakış açısına da bu yakışır.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Çok doğru, bence de ilk başarılı satış gerçekleşene kadar sistemi kullanmak bedava olmalı. Satış gerçekleştiği an kullanıcının bağladığı Paypal hesabından sistem kullanım ücreti alınmaya başlanabilir.

 15. http://www.shopify.com/ varken dünya pazarında pek bişey yapacaklarını sanmıyorum. Türkiye'de başarılı olabilir.

  1. Ahmet Çelik Ahmet Çelik

   Shopify ile karşılaştırılmaz bu proje amaçlar farklı

   1. İnanç Gümüş İnanç Gümüş

    Merhaba, farkını anlatır mısınız rica etsem.

 16. Eusta Eusta

  Güzel proje ama buna benzer bi proje geçenlerde görmüştüm http://www.vitring.com/ buda oldukça başarılı geldi bana fakat ödeme yöntemleri sadece paypal olması bencede büyük sıkınıtı.

 17. Tekstil Tekstil

  0.0018 = 0.02 TL , 0.0014 = 0.01 TL ,

  Alt alan adı ile 15 gün sınırlama ,

  Paypal zorunluluğu,

  Sadece barındırma ve tasarım! için 20-30 TL istemek,

  Bu sitenin açılışını bile zorlayacak unsurlar olarak dikkat çekiyor.

  Projenin başarılı olması dileğiyle...

 18. Eşref Beleren Eşref Beleren

  Bir başka shopify klonu daha...... Özgün birşeyler eklemeleri dileği ile ne diyelim. Birde tacir.net var oda sopsy'den çok daha önce çıktı ve bire bir aynı işi yapmakta.

 19. Türker Türker

  Sopsy yetkililerine sesleniyorum! :)

  Lütfen kapıda ödeme de ekleyin zaten dükkan parasından kazanıyorsunuz bu size zarar vermez.

  Lütfen kredi kartına taksit de ekleyin.

  Kendi domainimiz üzerinden ve sizin yazılımınızı kullanmak isteriz ancak tema çeşitliliği arttırmanızı, hit bilgileri (ya da google analtic kodu ekleme mümkün) geliştirmeler yaparsanız başarıya ulaşacaktır. Gittigidiyor'da dükkan açma parasına kendi siteniz oluyor sonuçta bence iyi bir proje ama eksiklerini gidermeli

  1. Cem Gedikoglu Cem Gedikoglu

   Sesini duyduk. Eksikler giderilecek, iyilestirmeler devamli olacak. Tesekkurler.

 20. Ahmet Ahmet

  Şu anda sistemi ücretli kullanıyorum ama eksileri artılarından çok sanırım bu hali beta eger bir ay açerisinde güncelleme gelmez ise benden bu kadar diyecem bilgi almak için mail attım cevap yok telefonları yok arayıp bilgi alamıyorum bakalım zaman neyi gösterecek

 21. google ile baglantısı nasıl yapılıyor biz bu sitemiziz açdık googleye nasıl tanıyıcaz sizler tarafından aramalarda cıkmasını saglayacakmısınız?