Twitter 10 milyar dolar eder mi?
Finans

Twitter 10 milyar dolar eder mi?

İnternet sektöründe bir işin finansal değerini hesaplamak çok kolay bir iş değil. Eğer söz konusu olan geleneksel bir şirket olsaydı işiniz çok daha kolay olurdu. Bir fiziksel mağaza, bir restoran veya bir banka için şirket değerlemesi için yıllar boyunca birikmiş örnekler, somut veriler ve oturmuş gelir-gider akışı modelleri üzerinden çok daha net bir değerlendirme yapmak mümkün olabilirdi.

İnternet sektörü hem geleneksel iş modellerine göre çok daha yeni ve elimizde somutlaşmış çok az referans noktası var, hem de gelir modelleri büyük oranda sanal ekonomi üzerine kurulu olduğu için şirketin bugününü ölçmek, yarınını değerlendirebilmek için yeteri kadar veri sağlayamayabiliyor.

Twitter’ın son yatırımların ardından 10 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmış olması da işte tam olarak bu yüzden kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor…

Wall Street henüz Facebook’a inanmıyor

Facebook’un son dönemlerin en ilgi çekici internet sitesi olduğuna şüphe yok. Sadece 1 milyara ulaşmış olan kullanıcı sayısı ile değil, Facebook Connect ile web’in artık neredeyse içine nüfuz etmiş olması bile Facebook’u bugün ekonomik olarak çok önemli bir konuma yerleştirmeye yeter. Buna rağmen daha geleneksel iş modelleri üzerinden şirket değerlemesi yapmaya alışmış olan Wall Street ne bu gerçeklerden, ne de Facebook’un finansal raporlarından etkilenmiş gibi görünmüyor, Facebook borsa da bir türlü istediği seviyeye ulaşamıyor.

Diğer bir örnek olan Apple son dönemlerde borsada biraz zorlanıyor gibi görünse de, Wall Street’in daha kolay anlayabildiği bir iş modeline sahip: Kendi teknik alt yapısını kullanarak, kendi cihazlarını satıyor. Bu açıdan bakıldığında Apple, kendi ürünlerini satan bir teknoloji firması. Yani üretiyor ve ürettiği fiziksel ürünlerin ticaretini yapıyor. Bugün bu sayede ciddi karlılığa ulaşmayı başarmış bir şirket ve borsa da bunun karşılığı görülebiliyor.

İş sadece internet üzerinde gerçekleştiğinde ise ekonomik değerini doğrudan hesaplamanın pek kolay olmadığı, ücretsiz kullanıcılar devreye giriyor. Facebook’un 1 milyar kullanıcısı var fakat bu kullanıcılardan doğrudan kayda değer bir gelir üretmiyor. Bu da daha temel hesaplara alışmış geleneksel finans dünyasında karışıklığa neden oluyor.

200 milyon kullanıcının değeri ne?

Wall Street Journal’dan Dennis Berman’ın Twitter’ın gerçekten 10 milyar dolar edip etmediğini tartıştığı yazısı tüm bu karışıklığın güzel örneklerinden biri oldu. Berman’ı destekleyen ve onun varsayımlarına itiraz eden pek çok yazı yazıldı.

Berman özetle ilk bakışta Twitter’ın 10 milyar dolar etmediğini düşündüğünü, fakat konuya daha yakından baktıkça bunun gerçekten çok da uzak olmadığı sonucuna vardığını anlatıyor. Fakat Berman’ın analizine yönelik eleştirilerin başında değerlemenin Twitter’ın bugünkü finansal durumu üzerinden değil, gelecekte ulaşabileceği potansiyel gelirleri üzerinden yapılmış olması geliyor. Buna göre Twitter’ın 10 milyarlık değerlemesi tamamen bir varsayım üzerine kurulmuş durumda.

200 milyon kullanıcıya sahip, 2013’te 1 milyar dolar civarında bir gelir üretmesi beklenen fakat fiziksel bir ürün satış yapmayan, reklam gelirine sahip olan Twitter’ın değeri nasıl hesaplanabilir?

Bir finans uzmanı olmamakla beraber, internet sektörünü yakından tanıyan ve takip eden biri olarak şunu söyleyebilirim ki; bugün Twitter gibi bir firmanın değerini hesaplamanın bana göre tek yolu işte bu potansiyelin gerçekleşebilecek değerini ön görebilmekten geçiyor. Bu Wall Street’in bugün kabul etmediği ama alışmak zorunda olduğu bir gerçek…

Hesabı güç sanal ekonomi

En azından önümüzdeki 10, belki 20 yıllık süreçte internet; ne demir çelik sanayi, ne turizm, ne de gıda sektörü gibi kolayca değerlemesi hesaplanabilecek bir sektör haline gelmeyecek. Somut finansal kanıtlar yerine, değerlemeler soyut ve göreceli kavramlar üzerinden hesaplanmak zorunda kalacak. “birim başı maliyet” veya “satış başı karlılık” gibi kavramlar Twitter benzeri iş modeline sahip şirket için yeterince geçerli değil.

Eğer bir restoran işletiyor olsaydınız, her 200 müşterinin size ortalama getirisini çok daha rahat hesaplayabilirdiniz ama bugün bir internet sitesinin 200 milyon kullanıcısı olması, bu sitenin kesin olarak şu kadar birim gelir üreteceğini göstermiyor.

İşi biraz daha karıştıran nokta ise, bu hesabı zor yapıya dışarıdan yatırım gelmesi. Somut olarak değerinin hesaplanması zor olan bir şirkete yatırım yapılırken gerçekleşen ticaret (para karşılığında şirket hissesi alışverişi) hangi baz üzerinden gerçekleşmeli?

Serbest piyasa ekonomisi

Serbest piyasa ekonomisi bu noktada devreye giriyor ve alıcılar, satıcının değerini belirliyorlar. Bugün Twitter’a 10 milyar dolar değerleme ile yatırım yapanlar, Twitter’ın değerinin 10 milyar doların üzerine çıkacağını ön görüyorlar. Bu varsayımı yaparken de sadece çok sınırlı olarak somut verilerden yararlanıyorlar. Karar büyük oranda Twitter’ın potansiyeline biçtikleri değer üzerinden yapılıyor.

Twitter 10 milyar dolar eder mi? Bu sorunun cevabı tamamen sizin son derece genç olan internet sektörünün nereye doğru gideceğini düşünedüğünüze ve Twitter’ın internet sektörünün ilerlemesine en uygun şekilde ayak uyduracak şekilde yönetilip yönetilmeyeceğine dair inancınıza bağlı.

Benim kişisel görüşüme göre Twitter 10 milyar dolar eder.

Peki ya size göre?

Yorumlar (11)
 1. Anıl Özselgin Anıl Özselgin

  İnternet dünyası koca bir balon, açılan firmaların büyük bir kısmı batıyor, batmayanlar da iyi para kazanamıyor. Son kullanıcıdan ya da reklamverenden düzenli bir gelir elde etmiyorsanız ortada aslında bir iş yok demektir.

  Bu yüzden oyun, mobil uygulamalar ve e-ticaret siteleri artık daha fazla yatırım alıyor çünkü net bir iş modelleri var.

  İçerik sunmak tek başına para eden bir şey değil malesef. Bu internet öncesi dünyada da böyleydi zaten; dergiler, gazeteler asla perakende sektörü kadar kar elde edemiyor.

  Bir şirketin olası karı üzerine konuşup değerleme yapıyorsak, olasılık üzerine konuştuğumuz için bu risk in firmanın fiyatını ciddi ölçüde düşürmesi gerekir. Bu yüzden facebook, twitter para etmiyor hala apple kadar.

 2. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  Değil 10 milyar dolar bence 50 milyar dolar bile edebilir.Sadece Türkiye'deki güncel kitlesine bakarsanız bunun hala hafif kaldığını bile söyleyebilliriz.Cumhurbaşkanından milletvekilinden belediye başkanından en beğenilen ünlülerden tutunda üniversite rektörlerine kadar bir çok kişi twitter'dan bilgi sağlıyor ve talep topluyor.Bunlarıda göz önünde bulundurmak gerekir.Bunları da göz önünde bulundurursak daha fazla olduğu görülecektir.

 3. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Güzel bir Türkçe ile yazılan, çok şey anlatıp hiçbir şey anlatmayan bir yazı olmuş :)

 4. popülerlik eşittir para mıdır her zaman. veya ne kadar para eder.

  twitter popüler ama yeterince gelir elde edebiliyormu.

  piyasaya açılmadan gerçek değeri şudur demek çok zor.

  bakın facebook a, ne kadar değer biçiliyordu, şu anki ederi ne.

  para yalan söylemez. eğer popülerliğini gelire dönüştüremiyorsan, güzel bir yalan olarak kalırsın, ve biri gelir bir gün seni tahtından eder.

  ayrıca kurucuları bile rüyadan uyanmış olacaklarki, twitter ı bırakıp artık başka projelerle uğraşıyorlar.

 5. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

  Twitter taşıdığı potansiyel yönü ile daha fazlasını elde edebilir.

  Twitter yazarlar, sunucular, yapımcılar müzisyenler vb entellektüel kesimin takipçileri ile iletişim platformu haline geldi.

 6. 10 yıl en fazla gideceği zaman. Eskimeyecek teknoloji site yok. 10 yıl içinde yeniliklere adabte olabilecekmi en büyük problem burası. Google çıktığında 1996 2000 yılları arasında önceki sistem olan üyelikli paralı sistemleri yıkmıştı. Google dan önce Asya siteleri şu an ki Amerika siteleri gibiydi. Başka bir google çıkar google i devirdiği an twitter de patlar facebook ta patlar un buz tuz olur sadece klasik modelli e-ticaret siteleri ile ebay ya da yemek sepeti gibi para dolaylı yönten satış başı para toplayan sistemler ayakta kalır.

 7. Hakan Yilmaz Hakan Yilmaz

  Twiiter gelir modeli hakkında türkçe bir yazı http://www.tamisabet.com/internet/twitterin-gelir-modeli

 8. Isa Koç Isa Koç

  Biri şunun gerçek üye sayısını versin. Webrazzide baya bi önce gene bir twitter haberinde twitterın 350-400 milyona yaklaştığı söyleniyordu, başka bir yazıda başka bir rakam yani twitterın üye sayısı hep bir şehir efsanesi gibi.

 9. Fatih Aydın Fatih Aydın

  Dennis Berman’ın Düşüncelerine Tamamen Katılıyorum İnternet Sektöründe Facebook,Twitter Vb Şirketlerin Asıl Amacı Tamamen Reklam. İşin Özüde Bu Zaten

 10. Bu kadar hesaba gerek yok, şirketin değeri yıllık karı x 5 sene = alınacak bedel diye hesaplanabilir...ancak twitter satilinca yapılmış olacak reklam kimin ne kadar işine yarıyor + dünya çapında istedigi haberi geri istediğini öne çeken bir basın modeli ne eder = alınacak rakam....afaki konuşma yani bunlar değeri satış zamanı ve satılan kişiye göre değişir...

 11. Bence edebilir ancak bir kaç özelliğe daha ihtiyacı var. Mesela kişinin kendi sayfasında tweeter'dan para kazanabilmesi lazım. Yani kendi sayfasında reklam kabul ederse o reklamdan kişinin de para kazanabilmesi lazım