Yerli malı stok transferi projesi e-ticarette sürdürülebillir başarı vaadediyor

Yerli malı stok transferi projesi e-ticarette sürdürülebillir başarı vaadediyor

Ticaret anlayışı internetle birlikte yeni bir çağ yaşıyor. Bu durum sadece pazarlama disiplinine değil teknolojik AR-GE çalışmalarına da ciddi şekilde yön veriyor. "Akıllı Homojen Stok Transferi Projesi" de işte bu AR-GE çalışmalarından biri ve yerli bir teknoloji şirketi olan Getron Bilişim tarafından pazara sunuluyor.

TÜBİTAK teşviki ile stok takip ve yönetimini kolaylaştıracak

Tamamı Getron Bilişim'in AR-GE ekibi tarafından geliştirilen proje, ürün satışlarını okuyup anlamlandırarak gelecek için nasıl bir stok çalışması yapılması gerektiğini hesaplıyor. Tabii projenin arkaplanını anlatmak bu kadar basit değil. Zira TÜBİTAK TEYDEB destekli proje, birden fazla tahminleme algoritmasıyla verileri bulanık mantık tabanında değerlendirerek her hafta daha isabetli tahminler üretmeye çalışıyor. Kısacası her yeni veri de yeni bir şeyler öğreniyor. 

Sistemin temel girdileri ürün bazında geçmiş satış verileri, anlık stok miktarları ve fiyat bilgisi. Bu son girdi çok önemli çünkü söz konusu yazılım aynı zamanda fiyat hassasiyetini de ölçerek ve fiyat-talep eğrisi çizebiliyor. Bu da ürünün fiyatında yapılacak bir değişiklikle talebin ne kadar değişeceğini tahmin edebilmek anlamına geliyor. Yani daha isabetli fiyatlandırma ve kampanya modelleri kurgulamanızı sağlıyor.

Farklı alanlarda kullanılabilecek sistem özelliklem tekstil alanında sezon, geçmiş  dönem kaçan satış verileri, özel gün etkileri vb. değişimlere dikkat ediyor. Bu da bana sistemi 1 yıl boyunca kullanman şirketlerin 2. yıl için daha güçlü tahminler alabileceğini düşündürüyor.

100 mağazalık marka Getron'un tahminlerine emanet

İTÜ ve Sabancı Üniversitesi'nden danışmanlarla birlikte geliştirilen talep tahmin algoritması, Zara'nın MIT-UCLA üniversiteleriyle 2005-2006 yıllarında ortaklaşa yürüttüğü dünyaca ünlü ‘Tedarik Zinciri Yönetimi’ çalışmasını hatırlatması mümkün. Bu alanda yazılım ihracatımıza katkı sağlayabilecek bir potansiyel taşıdığı da ortada.

Getron'un bu sistemini ilk kullanacak olan Süvari Giyim, sayısı 100'ü bulan mağazalarında hangi ürüne, hangi mağazada, kaç adet talep geleceğini tahmin ederek, yeteri kadar stok bulundurmayı hedefleyecek.

BU sistemi kullanmak stok kontrolü sayesinde kısa vadede yeterli nakit akışı sağlamak, orta ve uzun vade ise ayakta kalmak için gerekli öngörülere sahip olmanızı hedefliyor. Hızlı yüketim, ilaç veya otomotiv sektöründe olmanız farketmez. Satışlarınızı tamamen internetten yapıyor da olabilirsiniz ki Webrazzi'de olduğunuza göre muhtemelen öyle. Elinizde yeterince büyük ve sağlıklı bir veri havuzu varsa siz de bu sistemden faydalanabilir ve sürdürülebilir bir başarı sağlayabilirsiniz. Belki bu sayede stokla çalışan e-ticaret sitelerinin kapanma haberlerine daha az rastlarız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.