Vodafone, mobil cüzdan servisi Vodafone Cüzdan için geri sayımda

Vodafone, mobil cüzdan servisi Vodafone Cüzdan için geri sayımda

Dünyanın en önemli mobil konferansı olan MWC'den Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberleri, wbrz.in/mwc13 adresinden takip edebilirsiniz.

vodafone-cuzdanDaha önce Cep Nakit Kart ile ön ödemeli kart kategorisindeki yerini alan Vodafone, mobil cüzdan servisini için son hazırlıkları tamamlıyor. Barcelona'da gerçekleşecek olan Mobile World Congress öncesi ön tanıtımı yapılan Vodafone Cüzdan adındaki mobil cüzdan, uygulama üzerinden para transferi ve cep lira yükleme işlemlerini gerçekleştiriyor.

Vodafone'un Visa, PTT ve ING Bank ile gerçekleştirdiği işbirliği ile hayata geçirilen Vodafone Cep Nakit Kart'ın mobil cihazlara taşınmış hali olan Vodafone Cüzdan ile para transferleri akıllı telefon uygulaması üzerinden gerçekleşecek. Bunun için para transferi gerçekleştirecek olan kullanıcının Vodafone Cep Nakit Kart'a sahip olması gerekecek. Ancak işin alıcı kısmında Cep Nakit Kart veya Vodafone abonesi olunması gerekmeyecek. Vodafone ve Vodafone Cüzdan kullanıcısı olmayan kullanıcılara yapılacak olan paranın, alıcı tarafından PTT şubelerinden çekilebileceğini belirtelim.

Vodafone Cüzdan uygulaması üç temel bölümden oluşuyor. Kullanıcılar uygulama üzerinden Cep Nakit Kart bakiyelerine, para transferlerine, Cep Lira Yükleme işlemlerine ve Kartlarım seçeneklerine ulaşabiliyor. Uygulamanın ana sayfasında bulunan 'Kolay Kod ile Transfer' seçeneği ise kullanıcıların QR kod ile para transferi gerçekleştirmesini sağlayacak.

35 TL'ye kadar para transferi ücretsiz

Bu seçenekler arasında bulunan 'Kartlarım' ise diğer banka kartlarının Vodafone Cüzdan uygulamasına yüklenerek ulaşılması sağlanacak. Bu noktada Vodafone'un tüm bankalarla anlaşarak uygulama üzerinde yerini alabileceğini paylaşalım. Öte yandan Vodafone Cüzdan uygulamasında kullanıcılar para talebinde de bulunabilecek.

Uygulama üzerinden 35 TL'ye kadar yapılan para transferleri ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 35 TL ile 250 TL arasındaki para transferleri ise 1.5 TL ile ücretlendiriliyor. Günde üç adede kadar para transferini destekleyecek olan Vodafone Cüzdan'da günlük üst limit bin TL olacak.

Mobile World Congress öncesi bir araya geldiğimiz Vodafone Türkiye İcre Kurulu Başkanı Serpil Timuray, mobil finans hizmetlerinin önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Serpil Timuray, "Gartner'ın araştırmasına göre mobil ödemelerin 2012 yılında yüzde 62 artmış durumda. Gelecek yıllarda da bu rakamın yüzde 45 oranında artacağı ön görülüyor. Mobil cihazlarla 2016 yılında 450 milyon işlemle 600 milyar doların üzerinde hacmin yakalanması bekleniyor" dedi.

"Türkiye ödemeler konusunda yenilikçi bir üs"

Vodafone Türkiye'nin 2013 yılında mobil finans ve mobil ödemeler konusuna yoğunlaşacağını söyleyen Serpil Timuray, mobil bir finansal oluşumuyla beraber bankacılık hizmetleriyle tanışmamış kişilere ulaşcaklarını belirtti.

Visa Avrupa Bölgesi Genel Müdürü Berna Ülman ise ödemelerin geleceğinin artık mobilde olacağını söyledi. Berna Ülman, "Vodafone ile küresel işbirliğinin ilk olarak Türkiye'de çıkması bir tesadüf değil. Türkiye ödemeler sektörü açısından bir yenilikçilik üssü olarak çalışıyor" şeklinde konuştu.

Şu anda Vodafone Cüzdan henüz uygulama mağazalarında yayınlanmış durumda değil. Ancak beta sürümünü test ettiğimiz Vodafone Cüzdan, çok kısa bir süre içinde Android ve iOS işletim sistemleri için uygulama mağazalarındaki yerini alacak.

*Görsel Vodafone Cüzdan beta sürümüne aittir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.