2012'de cep telefonu pazarının lideri Samsung oldu
Mobil

2012'de cep telefonu pazarının lideri Samsung oldu

samsung galaxyGartner 2012 için küresel cep telefonu satış raporunu açıkladı. Toplamda geçen yıla göre yüzde 1.7 düşüş var ama akıllı telefon satışlarına baktığımızda büyüme devam ediyor.

Rapora göre küresel cep telefonu satışları 2012'yi 1.75 milyar adetle kapattı. 2012'nin son çeyreğinde orta sınıf telefonlarda (feature phones) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.3 düşüş yaşamış. Akıllı telefon satışları ise rekor kırarak 207.7 milyon adet satışa ulaştı. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.3 oranında atış olduğunu gösteriyor.

gartner cep telefonu akillii telefon

Gartner, 2009'dan bu yana cep telefonu satışlarının ilk kez düşmüş olmasını ekonomik gelişmelere, değişen kullanıcı tercihlerine ve sıkı pazar rekabetine bağlıyor.

2012'nin lideri Samsung

Güney Koreli Samsung hem 2012'nin tamamında hem de son çeyreğinde zirvenin sahibi. Son çeyrekte 106 milyon cep telefonu satan Samsung, 2012'nin tamamında 384 milyon adet satış yapmış. Özellikle Galaxy S serisi ile büyük bir başarı yakalayan Samsung 2013 hedefini 510 milyon adet satış yapmak olarak açıklamıştı. Strategy Analytics de 2012'nin akıllı telefon lideri olarak Samsung'un büyümesine dikkat çekmişti.

Her iki tabloda 2. sırayı alan Nokia, 3. sırayı alan ise Apple olmuş. Ancak Nokia'nın satış hacmi düşerken Apple yükselmeye devam ettiği göze çarpıyor. Apple son çeyrekte 43 milyon, 2012'de toplam 130 milyon telefon yani iPhone satmış.

Gartner cep telefonu

Gartner, 2012'yi özetlerken Huawei'in akıllı telefon pazarındaki yükselişine, Nokia'nın iyi bir geri dönüş alan Asha serisi telefonlara biraz daha odaklanabileceğine, iPad Mini'nin iPhone 4 ve iPhone 4S kullanıcılarını iPhone 5'e yükselmek konusunda kararsız bıraktığına değiniyor.

Rapora göre Blackberry 10 ve Windows Phone 2013 yılında Android ve iOS'tan sonra 3. sırayı kapmaya çalışacak. Tizen, Firefox OS, Ubuntu OS ve Jolla gibi alternatif mobil işletim sistemleri ise ayakları üzerinde durmaya çalışacak ki benim de 2013'te merakla beklediğim gelişme tam olarak bu. Apple'ın yeni stratejileriyle yıl sonunda bir düşüş yaşayıp yaşamayacağı da aklımda soru işaretleri oluşturan bir diğer soru.

Sizin 2013 cep telefonu pazarı için bir öngörünüz var mı?

Yorumlar (7)
 1. Samsung'un piyasaya sürdüğü telefon sayısı ile Apple'in piyasaya sürdüğü telefon sayisi arasinda dağlar kadar fark olmasına rağmen, Apple'in bu kadar satması oldukça manidar...

 2. Bence çin mallarının ulaşımı kolaylaştı. Akıllı telefon pazarında çin mallarının payı artabilir.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu durum normal çünkü telefon alanında Apple'ın Samsung modelleri kadar, özellikle S3 ve Note2 kadar iddialı ve gösterişli bir ürünü yok. Iphone 5 iyi satmış olabilir ama kesinlikle beklenen tatmini vermedi.

 4. Ali Fuat Ali Fuat

  smartohone satış oranları artarken diğer telefonlara talep azalacaktır diye düşünüyorum. Samsung 2012 de yaptığı çıkışı aynı oranda sürdüremeyecek olsa da zirvede yerini daha da sağlamlaştırdığı izlenimi verecektir. ben alt sıralardaki markalardan ataklar bekliyorum. huawei ve lg satış oranını artıracaktır. hatta lg nin sürpriz bir yükselişi olabileceğini düşünüyorum. nokia smartphone pazarında bu sene daha agresif davranacaktır. win8 i sanırım en fazla nokia larda göreceğiz.

 5. İsa Koç İsa Koç

  Nokia bitti diyolar hala 300 milyon sattı deniyor. Hangisi bittimi yoksa hala en güçlü oyunculardan biri mi?

  Ben artık yeni telefon alan hiçbirinde nokia görmiyorum. Kime satıyor bu 300 milyon telefonu?

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Nokia'nın Dünyada en çok cep telefonu satan 2. üretici olması gayet doğal, birçok kitleye uyan çok uygun fiyatlı telefonları var çeşit bol. Dolayısıyla 2. üretici olması tek başına kıstas değil. Önemli olan kar oranları.

 6. Kamran Hesen Kamran Hesen

  Jolla benim çok ilgimi çekdi aslında, iyi reklam yapılırsa bir yere varabilirler diye düşünüyorum.