Twitter üzerinden alışveriş dönemi başlıyor
E-Ticaret

Twitter üzerinden alışveriş dönemi başlıyor

E-ticaret çok hızlı büyürken, sosyal ticaret büyük bir potansiyele rağmen aynı ivmeyi henüz yakalamayı başaramadı. Buna rağmen özellikle sosyal ağ devleri sosyal ticaret konusunda sürekli yenilikler peşindeler. Konuyla ilgili basın bültenine göre sosyal ticaret alanındaki son yenilik Twitter ve American Express iş birliği ile önümüzdeki günlerde hayata geçecek.

Habere göre American Express ve Twitter’ın iş birliği sayesinde, Amex kart sahipleri bundan böyle doğrudan Twitter üzerinden istedikleri ürünleri tweet atarak satın alabilecekler. Bunu yapabilmek için Twitter kullanıcılarının kredi kartlarını hesaplarına tanımlamaları ve satışı sağlayacak Twitter mesajını göndermeleri yeterli olacak.

Bugüne kadar gelir modeli reklamlar üzerine kurulu olan  Twitter için sosyal ticaret çok ilginç bir açılım olabilir…

Fakat sizin de tahmin edebileceğiniz gibi 140 karakter tüm alışveriş bilgilerini aktarabilmek için yeterli uzunlukta değil. Ayrıca mahremiyet açısından paylaşılan bilgilerin kısıtlı olması da önemli. İşte bu nokta da Amex Sync devreye giriyor. American Express’in bu özelliği kullanıcıların Twitter entegrasyonu ve gönderim adreslerini tanımlamaları için kullanılıyor.

Kullanıcıların satın almak istedikleri ürünle ilgili hashtag’i içeren bir tweet gönderdikten sonra, alışveriş tamamlamak için bir de onay amaçlı tweet göndermeleri gerekiyor. Böylece satın alma gerçekleşiyor ve ücreti kredi kartı ekstresine yansımış oluyor.

Yakın zamanda reklam fiyatlarında artışa giden Twitter için e-ticarete de açılabilmek son derece önemli. Bu gelişme aynı zamanda Twitter dışındaki sosyal ağ siteleri için de sosyal ticaret konusunda yenilikleri tetikleyebilir.

Twitter’daki yeni sosyal ticaret ile ilgili American Express’in kısa filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Twitter platform olmaktan her geçen gün uzaklaşıyor.

  Bunu Amex ile yapmak yerine twitter card'lar ile herkese açması onu herkese eşit mesafeye getirebilirdi.

 2. Daha geçen aylarda 250 bin e yakın hesabın saldırı sonucu tehlikede olduğu bir platform olan twitter in şimdide profile kart bilgilerini tanımlama gibi bir istekte bulunarak böyle birşeye kalkışması ne kadar hoş karşılanır bilinmez.

 3. Umarım faydalı olur .

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  sosyal ticaretin tam fiyakso olduğunu düşünüyorum. FB'de olmadı twitter'da daha zor.

 5. Tüketimbey Tüketimbey

  Nasıl bir cazibesi var anlayamadım. Alışveriş yapmak için neden twit atayım? Ya da belki de bu konuları konuşmak için erken davranıyoruz.

 6. Rokkito | Türkiyenin Güvenli Alışveriş Sitesi Rokkito | Türkiyenin Güvenli Alışveriş Sitesi

  İnsanlar artık bir takım şeyleri oturduğu yerden halletmek istiyorlar. Dolayısı ile bu alanda e-ticaret varlığını reklam potansiyeli ile beraber çok daha üst noktalara taşıyor.

  Sizlerde günlük yaşantımız dahilinde yorgunluğunuzu rahat bir şekilde üstünüzden atmak ve alışverişe fazla zaman harcamak istemiyorsanız bu noktada güvenli alışveriş sitelerini tercih edebilirsiniz. Birçok alışveriş sitesi ssl sertifikalı bir şekilde kredi kartı ile alışveriş imkanı sunuyor olduğu gibi bunun yanı sıra birçok alışveriş siteside kapıda ödeme seçeneklerinden yararlanmanızı sağlamaktadır.

  Böylece ürün elinize ulaştığında ödeme yaparsınız ve rahat bir şekilde aradığınız ürünlere internet siteleri dahilinde ulaşma imkanına sahip olursunuz.

 7. bizim de bu konuyla ilgili projemiz var tutacağına eminiz çok yakında :)