Twitter reklam fiyatlarını artırıyor

Halka arz öncesi reklamlara ağırlık veren Twitter, şimdi de reklam ücretlerine zam yaparak markaları daha fazla markaja aldı. Şirketin zam yaptığı reklam modeliyse 'Promoted Trends' yani sponsorlu trendler oldu.

All Things Digital'de yer alan habere göre Twitter, sponsorlu trendler kategorisine yüzde 33'lük zam yapmış bulunuyor. Bu zam oranıyla 150 bin dolar olan reklam modelinin günlüğü, 200 bin dolara ulaşmış oldu. 2010 yılındaysa bu rakam 80 bin dolar civarındaydı. Yani 2010 yılından bu yana yüzde 150'lik bir zam söz konusu.

Paylaşılan bu rakamların şu anda sadece ABD için geçerli olduğunu belirtelim. Geçen hafta Türkiye pazarına iş ortağını seçerek giriş yapan Twitter, Türkiye ve diğer ülkeler için bu zam oranlarını ne zaman hayata geçireceği konusunda şu ana kadar herhangi bir bilgi paylaşmış durumda değil.

Türkiye'de fiyatlar 10 bin dolardan başlıyor

İşin aslına bakacak olursak reklam servislerini birçok ülke için açmaya başlamıştı. Daha önce ABD, Japonya, İngiltere gibi ülkelerde reklam hizmetlerini sunan Twitter, reklam faaliyetlerini içinde Türkiye'nin de bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Mısır, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelere taşımıştı.

Türkiye'de GenArt Medya ile anlaşan Twitter, ilk etapta büyük reklamverenlere yönelmesi bekleniyor. Açıklanan rakamlara göre sponsorlu trendler için minumum 15 bin dolar, Promoted Tweets ve Promoted Account için minumum 10 bin dolarlık bütçeler söz konusu.

Twitter, içerisinde Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye giriş yaptığı için zam yapmasının kısa vadede mümkün olmadığını düşünüyoruz. Ancak Twitter, üç yılda yüzde 150'lık zam politikasını devam ettirirse, ABD dışındaki ülkelerdeki reklam ücretlerinin üç yıl için yüzde 150 oranlarında yükselebileceğini belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.