Türk markalar, Twitter reklamlarında daha çok görünecek
Reklam Servisleri

Türk markalar, Twitter reklamlarında daha çok görünecek

Daha önce sizlere Twitter'ın reklam satışı ortaklığı anlamında Türkiye'den bir iş ortağı seçtiğini duyurmuş ve detayları aktarmıştık.

Bugün yapılan Twitter Türkiye lansmanı ile birlikte, GenArt Medya kurucu ortaklardan Burak Yılmaz, Twitter Ajans ve Marka İlişkileri Başkanı Melissa Barnes ile birlikte Twitter'ın Lokalizasyon Yöneticisi Aslı Sayitoğlu da Twitter'ın Türkiye'de kullanacağı reklam ürünlerini anlatıp, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Uzun vadeli süreçte küçük ya da orta ölçekli firmaların da reklam vermesini sağladığını hedefleyen GenArt Medya, ilk etapta büyük reklamverenlere yönelecek. Basın toplantısında açıklanan verilere göre Promoted Trends için minumum 15 bin dolar, Promoted Tweets ve Promoted Account için minumum 10 bin dolarlık bütçeler söz konusu olacak.

Twitter'ın Türkiye'de bir reklam iş ortağı seçmiş olması aslında Türkiye'de resmi bir ofis açtığı anlamına gelmiyor. Ancak vergilendirme, GenArt Medya üzerinden ülkemiz vergi sistemine tabi olarak gerçekleşecek.

GenArt Medya, Twitter'daki hesapların yönetimi, Verified Account'lar ya da diğer Twitter hizmetleri ile ilgilenmeyip, sadece reklam satışı anlamında Türk markalara hizmet verecek. Twitter bildiğiniz gibi, olası halka arzı öncesi Twitter reklamlarına ağırlık vermeye başlamış ve tüm dünyada pek çok iş ortaklığına imza atmıştı.

Meliss Barnes'a yöneltilen sorulardan birisi de neden az takipçisi olduğu yönündeydi. Melissa Barnes, bu soruyu Twitter'ın yüzde 40'ının tweet'lemediğini söylerek esprili bir dille cevapladı.

Twitter'ın Bluefin Labs satın alması ile ilgili yöneltilen soruya ise özel bir şirket olduklarından dolayı cevap veremeyeceklerini söyleyen Melissa Barnes, kullanıcıların televizyon izledikleri esnada yoğun şekilde tweet attıklarını da belirtti.

Yapılan iş ortaklığı anlaşması ülkemiz açısından çok önemli ve güzel bir gelişme. Yakın gelecekte çok daha fazla Türk markasını Twitter reklamlarını verirken görebileceğiz gibi gözüküyor.

Yorumlar (1)
  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Vergilenme ile ilglili kismi "bold" olmasi hosuma gitti :) Fakat soyle bir soru isareti var, (sanirim burada google'a gonderme oldugunu dusunerek konusuyorum) google ile calisan butun ajanslar kdv kesmek zorunda, kesmiyorlarsa vergi kaciriyor demektir. Ama, fatura keserken, danismanlik ucreti uzerinden mi, yoksa genel reklam butcesi uzerinden mi kestikleri onemli.

    Diyelimki ben 100k dolarlik reklam yapacagim, bana twitterin tr isleriyle iglilenen ajans, 100k+KDV mi kesecek yoksa, 90k'yi twittera odememizi isteyip, geriye kalan kendi karlari olan 10k'nin KDV'sini mi isteyecek. Ucu acik bir konu, sirf bu haberi bu vergilendirme olayi icin okudugumu soylebilriim.

    Merakimi gideren olur umarim :)