Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının sayısı 9.6 milyona ulaştı [infografik]
İstatistik

Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının sayısı 9.6 milyona ulaştı [infografik]

Sosyal medya takibi ve ölçümlemesi hizmeti sunan Monitera'nın geçtiğimiz yıl Webrazzi Dijital'de açıkladığı Twitter istatistikleri çok konuşulmuştu. Bu yıl da aynı çalışmayı Webrazzi'ye özel olarak olarak yapan şirket, topladığı verilerden elde ettiği istatistikleri "Twitter Türkiye 2013" başlıklı bir infografikle paylaştı.

Monitera'nın elindeki verilere göre Türkiye'de 9.6 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor, geçtiğimiz yıl aynı sayı 7.2 milyon olarak hesaplanmıştı. Buna göre bir yıl içerisinde Twitter'ın Türkiye'deki üye artışı %33.3 oranında gerçekleşmiş.

Bu kullanıcıların %53'ü kadın, %47'si ise erkek olarak belirlenmiş. Bu kullanıcılardan 6.2 milyonu aylık olarak Twitter'ı aktif kullanıyorken, 4.3 milyon kullanıcı ise haftalık olarak Twitter'ı aktif şekilde kullanıyor.

Şirketin paylaştığı istatistiklere göre Türkiye'de günde 8 milyon adet tweet atılırken geçtiğimiz yıla göre bu sayı %470 artış göstermiş. Yani Türk kullanıcılar geçen yıla oranla 4.7 kat daha fazla tweet atıyor. 

İnfografikte haftanın ve günün en çok tweetlenen saatleri de belirlenmiş. Buna göre Twitter kullanıcıları en çok Çarşamba günleri tweetlerken, günün en aktif saatleri ise 22:00 ve 23:00 arası olarak belirlemiş. En çok paylaşım yapılan şehir ise beklenildiği gibi İstanbul olmuş.

Tweetlerde yapılan paylaşımlarda ise %61 oranla resim ilk sırada gelirken sırasıyla video, lokasyon ve haber içerikleri geliyor. Resim paylaşımlarında birinci sırada günlük 279 bin resimle Twitter'ın kendi servisi ilk sırada gelirken, Instagram 25 bin resim ile ikincisi sırada yer alıyor.

Monitera'nın verilerine göre ortalama bir Twitter kullanıcısının 320 takipçisi bulunuyor. Haber paylaşımları kategorisinde Hürriyet en üstte yer alırken arkasından Radikal, Ntvmsnbc ve Habertürk geliyor. Dikkat çekici bir diğer istatistik ise mobil cihaz kullanımı kategorisinde. Monitera'nın incelediği tweetler arasında mobilden en çok Blackberry kullanıcıları tweet atıyor. İlk bakışta ilginç gelen bu istatistiğe göre Blackberry kullanıcıları diğer akıllı telefon kullanıcılarından fazla tweet atıyor. Aynı kategoride geçtiğimiz yıl yine Blackberry'nin %45 ile üstünlüğü olduğunu da paylaşalım.

Türkiye'deki Twitter kullanıcıları hakkında çok değerli istatistiki bilgilerin paylaşıldığı infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.

twitter-turkiye-2013-infografigi-640

Not: Bu infografik Monitera ile Webrazzi'nin ortak ve özel çalışmasıdır. Kaynak gösterilmeden yayınlanmamasını, infografik üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamasını rica ederiz.

Yorumlar (5)
 1. O zaman twitter ı artık güzel bir reklam mecrası olarak kullanmanın zamanı geldi .

  Ama bu konuda net bir bilgilendirme hala yok yani twitter geri dönüşlerinde durum nedir , satışları ne derece tetikliyor . Ücretlendirme nasıl oluyor , değişkenler nelerdir bla bla bla...

 2. Alman Ilan Alman Ilan

  Bizim toplumumuz facebook seviyor ama twitter daha yararlı 6 milyon kişiden başka kimse bilmiyor :)

 3. Selcuk Celik Selcuk Celik

  Hurriyet ve Haberturk twitter istatistikleri tamamen yanlış. haberturk un bendeki verilere gore 2013 su ana kadar haber ve yorumları cok daha fazla. ilgili grafikleri www.socialmediagent.com a koydum. Monitera daha dikkatli olmali.

 4. Emre Aydoğdu Emre Aydoğdu

  tamamen merakımdan soruyorum; monitera'nın, hatta twitter'ın kendisi dışındaki herhangi bir oluşumun bu istatistiği verebilmesi için yıl boyu bütün türkçe tweet'leri indeksliyor olması gerekmez mi? bu korkunç bir data demek, baş edilmesi çok düşük ihtimal. monitera atılmış bütün türkçe tweet'leri indekslediğini mi söylüyor şimdi? yoksa sadece kendi müşterilerinin sonuçlarından çıkardığı data mı bu? eğer tamamını indekslemişse (bravo) bir kütüphane olarak satmaları gerekir, inanılmaz kıymetli bir data demek. ha değilse, sadece müşterilerinin sonuçlarından çıkan data ise, belirtilmesi gerekmez mi? teşekkürler.

 5. Korhan Kurt Korhan Kurt

  Twitter'ın resmi satısıcı Genart'ın gecen hafta verdiği Twitter'ın orjinal sunumuna göre 6.000.000 Türk kullanıcısı var. Twitter 6 Milyon Türk var diyor. Burada +3.600.000 kişi var.