Balsamiq'de hazırladığınız wireframeleri Napkee ile çalışan çıktılara dönüştürebilirsiniz

Balsamiq'de hazırladığınız wireframeleri Napkee ile çalışan çıktılara dönüştürebilirsiniz

Geçtiğimiz haftalarda sizlere POP isimli bir uygulamadan bahsetmiştik. POP’u kısaca hatırlatmak gerekirse, Paper uygulaması vasıtasıyla prototip oluşturmanıza olanak sağladığını söyleyebiliriz. Bugün sizlere tanıtacağımız uygulama ise Balsamiq üzerinde hazırlanan wireframe’lerin çıktısını almaya yarayan Napkee. Napkee sayesinde Balsamiq üzerinde hazırlanmış wireframe’leri HTML/CSS/JS ya da Adobe Flex 3’e tek tuşla çevirebiliyorsunuz.

Wireframe’ler için yeni bir web sitesi ya da mobil uygulamanın geliştirme süreci öncesinde hazırlanan, projenin detaylarının ve fonksiyonlarının ortaya çıktığı taslak çalışmalar diyebiliriz. Wireframe hazırlamak için çok sayıda araç olsa da normal bir kalem ile kağıt üzerinde hazırlanan çizim bile aslında yeterli. Balsamiq ise var olan wireframe hazırlama araçlarının en çok kullanılanlardan biri durumunda.

Napkee vasıtasıyla Balsamiq ile hazırlanmış wireframe’lerin .bmml tipindeki çıktılarını, çalışır haldeki HTML/CSS/JS’e veya Adobe Flex’e dönüştürmeniz mümkün. Böylelikle hem prototip hazırlama süreci oldukça hızlı bir hal alırken, projenin erken aşamada çok daha gerçekçi bir ortamda test edilmesi hatta kullanılması mümkün hale geliyor. Aynı Balsamiq gibi Napkee de bir Adobe Air uygulaması yani Linux, Windows ve Mac’lerde çalışabiliyor. Fiyatı ise 49 (üst versiyonu 79) dolar.

Daha önce Webrazzi’de bahsettiğimiz önyüz geliştirme araçları da benzer bir amaçla kullanılabilirlerdi ancak Napkee’nin çok daha kolay ve hızlı olduğunu zannediyorum söylemeye gerek yok. Napkee kullanımı için şu an herhangi bir kod bilgisi gerekmiyor ancak çok küçük dokunuşlarla Napkee çıktılarına önemli müdahalelerde bulunabiliyorsunuz.

Özellikle sayfalar arasında fazlaca bağlantı bulunan karışık projelerde Napkee hayat kurtarıcı bir rol üstlenerek hem zamandan hem de verimden fazlaca kazandırabilir. 2009 yılında Hollanda’da kurulan Napkee Labs’ın bir ürünü olan Napkee, dışarıdan baktığınızda iyi ki de yapmışlar diyeceğiniz türden bir girişim. Zamanla oldukça gelişmiş kullanım olanaklarıyla birlikte bünyesinde daha çok bileşen bulunduran bir hale bürüneceğini tahmin ediyorum. Napkee ve Napkee gibi projeler hakkında Webrazzi’de yazmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.