202 milyon kullanıcıya ulaşan LinkedIn son çeyrekte gelirlerini yüzde 81 arttırdı

202 milyon kullanıcıya ulaşan LinkedIn son çeyrekte gelirlerini yüzde 81 arttırdı

linkedin-2012-q4-logoİnternet şirketleri arasında olumlu mali tablolarıyla dikkat çeken profesyonel iş ağı LinkedIn, 2012 yılı dördüncü çeyrek raporunu açıkladı. Daha önceki mali dönemlerde olduğu gibi şirket, son çeyreği de olumlu bir tablo ile tamamladı.

LinkedIn paylaştığı mali tablolara göre şirket 2012 yılı dördüncü çeyrekte 304 milyon dolar gelir ve 11.5 milyon dolar net kârın sahibi oldu. Şirket bir önceki çeyrekte 252 milyon dolar gelir sağlarken, geçen sene aynı dönemde 168 milyon dolar ciro elde etmişti.

Şirketin böylece geçen seneye göre gelirini yüzde 81 arttırdığını paylaşalım. 2012 yılı üçüncü çeyrekte 2.3 milyon dolar net kâr eden LinkedIn, bu rakamı geçen sene aynı dönemde yüzde 66 arttırmış oldu. Şirketin, 2012 yılı toplamında 972 milyon dolar ciro ve 22.5 milyon dolar kâr elde ettiğini belirtelim.

Her saniye iki kullanıcı kayıt oluyor

Gelelim LinkedIn'in sahip olduğu kullanıcı sayısına. Ocak ayı başında 200 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıklayan şirketin, aradan geçen bir ayda kullanıcı sayısı bakımından hızla büyümeye devam ettiğini görüyoruz. Mali tablolarla beraber açıklanan rakamlara şu anda 202 milyon LinkedIn kullanıcı bulunuyor. Bu rakam geçen sene göre yüzde 39 artış göstermiş durumda. Bu rakamlarla birlikte LinkedIn'in her saniye iki kullanıcıya sahip olduğunu belirtebiliriz.

'Talent Solutions', 'Marketing Solutions' ve 'Premium Subscriptions' gibi üç ana gelir modeline sahip olan LinkedIn, Talent Solutions ile 161 milyon dolar, Marketing Solutions ile 83.2 milyon dolar ve Premium Subscriptions ile 59.4 milyon dolar gelire sahip oldu. En fazla büyümenin ise yüzde 90 oranla Talent Solutions'ın gerçekleştirdiğini söyleyelim.

Piyasa değerini arttırıyor

Beklentilerin üzerinde bir mali tabloya imza atan LinkedIn'in, seans sonrası işlemlerde piyasa değeri yükseldi. Yüzde 9.4'lük artış kaydeden şirket, hisse başı yaklaşık 135 dolar değerle toplamda 13.3 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

LinkedIn'in mali tabloları uzun zamandan beri hem yatırımcılar hem de şirket hissedarları tarafından olumlu karşılanıyordu. 2012 yılı dördüncü çeyrek ile LinkedIn, şirket çıtasını bir kademe daha yükseğe çıkartmış oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.