x

TomTom taksi çağırma servisi olan TomTomTaxi’yi kullanıma açtı

tomtomtaxi-logoNavigasyon ve harita servisleri içinde küresel çapta bilinen şirketler arasında olan TomTom, Apple’ın haritalarına destek vererek dikkat çekmişti. Şirket, şimdi de kullanıma açtığı yeni servisiyle kullanıcıların yardımına koşmaya devam ediyor.

Son zamanların en popüler kategorilerinden biri olan taksi çağırma servisi sunmaya başlayan şirket, TomTomTaxi uygulamasını yayınladı. Uygulama, tahmin edilebileceği üzere kullanıcıların mobil cihazları üzerinden taksi çağırmasını sağlıyor. Şehirlerdeki taksi duraklarıyla entegre olan TomTomTaxi, taksilerin hangi noktada olduğunu ve varış zamanının hesaplıyor.

Hollandalı bir şirket olan TomTom, yeni servisini ilk olarak Hollanda’daki kullanıcılara açtı. Amsterdam ve Roterdam için kullanılabilen TomTomTaxi uygulamasının şu anda sadece iPhone’lar için yayınlandığını belirtelim.

İşin aslına bakacak olursak TomTom, taksi servisi için bir şirket satın alarak yola çıkmıştı. Geçen sene Eylül ayında TXXI adındaki şirketi satın alan TomTom, taksi çağırma pazarına iddialı bir girişim yapacağının ilk sinyallerini vermişti.

tomtomtaxi-1 tomtomtaxi-2 tomtomtaxi-3

Taksi çağırma servisi kategorinde rekabet artıyor

Taksi çağırma pazarından bahsetmişken, rekabet ortamının hararetli olduğunu paylaşabiliriz. En çok bilinen taksi servislerinden biri olan Hailo; Londra, Dublin, Boston, Chicago ve Toronto’da hizmet veriyor. Servis yakın bir zamanda New York, Barcelona, Madrid ve Tokyo’da da kullanılabilecek. Hatta şirketin dün 30 milyon dolarlık yeni bir tur yatırım aldığını da paylaşalım. Öte yandan Avrupa’da hızla büyümeye devam eden biraz daha lüks Uber ve Click A Taxi gibi şirketlerin de olduğunu sözlerimize ekleyelim.

TomTomTaxi, Türkiye’ye geleceğini şimdiden söylemek zor. Ancak TomTom’un Türkiye’de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesinin olduğunu düşünürsek, taksi çağırma servisinin rakiplerinden daha önce Türkiye’ye gelebileceğini paylaşabiliriz.

TomTomTaxi için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)

  1. İstanbul’da yaşayanlar için vazgeçilmez olabilir yayılırsa.

    Cevapla
  2. http://www.taksirehberi.com açılmadan tarihe mi karışıyor ?

    Amerika’da görüp Türkiye’ye uyarlamayı düşündükleri bu uygulama için sanıyorum ki yeterli zaman olmadı.

    Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *