59saniye’ye Ekşi Sözlük’ten yatırım geldi
Arama
Girişim

59saniye’ye Ekşi Sözlük’ten yatırım geldi

59-saniye-logoAlkışlarlayaşıyorum.com’u Nokta AŞ’ye satan Fatih Aker‘in yeni projesi olan 59saniye‘ye Ekşi Sözlük‘ten yatırım geldi.

Ekşi Teknoloji A.Ş. tarafından yapılan yatırım sonrasında Ekşi Sözlük, 59 saniye’nin eşit ortağı konumuna geldi. 59saniye’ye yapılan yatırımda şirketin 400 bin TL olarak değerlendiği bize gelen bilgiler arasında.

Yatırım sonrası hisse paylaşımlarına baktığımızda ise Ekşi Teknoloji A.Ş. yüzde 45, Fatih Aker yüzde 45 ve Başak Purut ise yüzde 10‘luk paya sahip oldu.

Ekşi Sözlük’ün videoları 59saniye üzerinden yönetilecek

Yatırımdan sonra Ekşi Sözlük’ün tüm video envanteri 59saniye üzerinden yöneteceği aldığımız bilgiler arasında. Yönetilecek olan video envanteriyse Fatih Aker sorumluluğunda olacak.

59saniye’yi bilmeyenler için kısaca tanıtalım. Geçen sene Temmuz ayında açılan 59saniye, adından da anlaşılabileceği gibi kısa videoların yer aldığı bir paylaşım sitesi. Bilgisayardan veya Youtube bağlantısı ile yüklenebilen videolar, site üzerinden kısaltılabiliyor. 59saniye açılışın yaklaşık iki ay sonra 15 bin  tekil ziyaretçi sayısına ve 70 bin sayfa gösterimine ulaşmıştı.

Ekşi Teknoloji A.Ş., 59saniye anlaşmasıyla ilk yatırımını da gerçekleştirmiş oldu. 1999 yılında kurulan Ekşi Teknoloji A.Ş., hatırladığımız kadarıyla kuruluşundan bu yana herhangi bir yatırım gerçekleştirmemişti.

Ekşi Teknoloji A.Ş.’nin 59saniye’ye yatırım yapması klasik tarzın dışında yer alan video paylaşım sitelerinin yıldızının parladığının bir göstergesi. Öte yandan Ekşi Teknoloji A.Ş.’nin ilk yatırımını gerçekleştirmesi, şirketin gelecek dönemde internet şirketlerine yatırım yapabileceğinin sinyalini de vermiş oldu.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (44)
 1. Mehmet Uyar dedi ki:

  400bin tl video paylaşım sitesi için… Ne yatırıma ihtiyaci varmış datacenter dışında? Twitter bu ülkeden çıksaydı yatırım alamadan kapanıp giderdi.

  1. Şenol dedi ki:

   Twitter’ın kurucularının sadece adı yatırım almaya yeterdi. Burada da 59saniye’den önce Fatih Aker adı yatırım alıyor.

  2. mustafa yılmazer dedi ki:

   aynen katılıyorum okadar video paylaşım sitesi var ki keşke daha marka olabilecek güzel birşeye yatırıp yapsalarmış.

   1. yusuf dedi ki:

    size katılmıyorum. isabetli bir yatırım.

 2. Seçkin dedi ki:

  Bana pek inandırıcı gelmedi. Çok farklı bir proje olsa anlayacağım fakat istese ekşi sözlükte aynı konsepte bir site açarak kısa sürede aynı başarıya ulaşabilecek bir kitlesi var. 400.000 TL lik yatırımı hak etmiyor.

  1. serdar dedi ki:

   facebook tarzı hem video hem de foto yüklenebilinen bir web sitesi için ne kadar para lazım?
   hosting-web tasarım tümü dahil

  2. isa koç dedi ki:

   Yeni bir web sitesi açıp onu marka haline getirmek ve insanların aktif kullanmasını sağlamak maalesef parayla olmuyor.

   Bir bu alanda deneyimsiz olmak en büyük eksiklik, 3 marka değeri, üç kullanım oranı ve arşivi.

   Hatırlarmısın bilmiyorum ama Google, Google Video ile Youtube’a rakip olmuştu. Youtube’a 10 dkdan uzun videolar yüklenemiyordu, Google Video ise süre sınırlamasını kaldırmış ve video boyutunu 1 gb olarak belirlemişti. Ama tutmadı, çok büyük özellik avantajlarına rağmen tutmadı, millet youtube’dan vazgeçmedi.. O da mecbur gitti youtube’u satın almak zorunda kaldı.

   Birde satın alma yada ortak olası rakibini devre dışı bırakma oluyor.

   59saniye ise sektorde alkislarlayasiyorum.com gibi bir proje çıkarmış kişi tarafından yapılan bir proje.

   1. serdar dedi ki:

    benim çk iyi bir fikrim var ama.
    sadece belli bir grubu içeren sosyal paylaşım sitesi türünde.en az 3 -5 milyondan fazla kayıtlı üye bekliyorum.
    ama hem video paylaşılan hem de resim yüklenebilen bir site olacak.ama videolar çok yer kaplayacağı için youtube yada benzeri kaynaklı sitelerden faydalanacağım.
    yani direkt video yükleme yapılamayacak.
    ne kadara ma olur sizce ?
    web siteminbütün detayları hazır.

 3. Azra Biliktuğ dedi ki:

  Bana hiç gerçekçi gelmedi bu yatırım. Yani olabilir fakat 400 BİN TL gibi bir para yatırım alması garip. Çok ahım şahım bir proje değil.

  Piyasada o kadar yatırım alması gereken projeler varken bu projenin yatırım almış olması zaten bambaşka bir olay.

  1. celal dedi ki:

   gerçekçi gelmeyen nedir? bir video sitesinin 400k etmesi çok enteresan bir durum değil. şu an en iyi reklam gelirleri video sitelerinden kazanılıyor. hali hazırdaki durumu ile bile 400k’yı 2 senede çıkarır. ve 2 senede paranın geri dönmesi iyi bir yatırımdır. ve ekşinin gücü şu anki duruma eklendiğinde, ayrıca site yeni bir site olmaktan çıkıp tanınan bir site olduğunda (henüz 4 aylıkmış) bu süreç daha da hızlı işler. piyasada bir sürü video sitesi var ve benim bildiğim farklı bir şey sunan tek video sitesi bu. uzun vadede çok enteresan yönlere gidebilir kısa video olayı. kısa sürede çok yaratıcı işler çıkartılabilir. çoğu zaman 4-5 dakikalık bir video izliyorum ama aslında olay 30-40 saniyede bitiyor. gerisi gereksiz uzatmalar oluyor. bloglar varken twitter’a ne gerek var demek gibi geliyor bana. ama artık insanlar kısa kısa bir sürü içerik görmek istiyorlar.

   1. Yusuf dedi ki:

    Celal bey cebinizden 1 adet 200 TL’lik banknot çıkarabilir misiniz ? 400 TL değil 400k TL dikkatinizi çekerim

 4. Çağrı dedi ki:

  ssg reyiz sonunda paraya kıymaya başlamış 🙂

 5. Burak dedi ki:

  400 bin TL bir de %45 hisse için. Nasıl bir değeri varmış bu sitenin böyle. Çok büyük planları var sanırım.

 6. Ulas dedi ki:

  Degerleme :400 bin =%100
  Hisse %45 = 190 bin

  1. Ahmet dedi ki:

   hesap da şahaneymiş Ulas, hesaba göre 180 bin ediyor, 40 bin de purutbey vermiş habere göre.

 7. Erdem dedi ki:

  Şu saçma sapan fikirlere para yatırıyorlar. Balonunu sevdiklerim.

  1. Özgün dedi ki:

   Kiimse fikre para yatırmaz dostum.

 8. Çağla Aytaç dedi ki:

  Çok gereksiz bir iş olmuş.

 9. fatih dedi ki:

  yapmayın arkadaşlar, ekşi sözlük o kadar para kazanıyor mu ki o yatırımı yapabilsin, balon haber gibime geldi 🙂

 10. Mustafa dedi ki:

  Bende bir anlam veremedim, yeni bir siteye neden bukadar yatirim yapilir. Yani o para ile zaten o tarz bir site ortaya cikabilirdi. Ilginc.

 11. Sezer dedi ki:

  Son derece gereksiz bir yatırım bence bu. Daha önce 59 saniye isimli siteye bir defa girdim ama bende hiç öyle “aman tanrım bütün videolar 59 saniye ne süper bir fikir” durumları olmadı. Aksine sıkıcı geldi böyle bir kısıtlama. Ayrıca bir arkadaşın yaptığı yorum da hoşuma gitti. Adam demiş ki Ekşi Sözlük sıfırdan da böyle bir proje yapsa 59 saniye’nin tuttuğu kadar tutardı zaten. Beyin bedelsiz bir organ.

  1. Yusuf dedi ki:

   Bu haber ya balon yada ekşi sözlük maksat haber olsun satın alma havalı birşey diye yapmış olabilir diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi ekşi sözlük kendi üretse bu tarz bir site verdiği 400bin TL ile zaten yazılımıda, içeriğide, grafiğide çok daha iyisini yapardı.

 12. Çağrı dedi ki:

  Ne adamlarsınız ya adam yatırımını almış sizde boş boş konuşuyorsunuz.Helal olsun adama .Hiç sevmiyorsunuz birilerini ilerlemesini .Sorsam size hiç yatırım aldınız mı diye eminim almamışınızdır .Kıskanmayın Destekleyin 😉

  1. akif dedi ki:

   Bir tavsiyem olacak önce yazıyı oku sonra yorumunu tekrar oku. Eğer eleştiri yeteneğin ya da tahammülün yoksa yorumları hiç okuma. Alakası olmayan bir şey yazdın çünkü. Yazıyorsan bari insanları eleştirme yazı hakkında olumlu ya da olumsuz eleştiri yap.

   1. Çağrı dedi ki:

    herkes eleştirdi diye benimde eleştirmem gerekmiyor

 13. Ozkan dedi ki:

  Ortak olunması ve yatırım yapılması gereken ne projeler var aslında.. Farkedene…

 14. Mustafa dedi ki:

  Simdi %45 ortaklığa 190 bin gibi bir para düsüyor. bu parayı verene kadar en fazla 15 bin lira harcayarak ekşisözlük yeni bir video sitesi yapıp reklamını da gayet iyi yapabilir. bu nasıl bir kafa anlamıyorum ki. yatırım olsa ne olur. sanırsınız ki muhteşem bir proje 59saniye.

  1. caner seren dedi ki:

   twitter da vine’ı almak yerine hiç para vermeden, kendi yazılımcılarına bile yazdırabilirdi kısa video aplikasyonunu ama yapmadı. bu soruların cevapları çok önemli. üstüne düşünmek lazım. bazen bazı işler o işi bilene yaptırılır. ben zaten büyüğüm her şeyi ben kendim yapabilirim demezler. bir video sitesi yürütmek ayrı bir bilgi, zaman, ekip gerektiriyor. demek ki bu şirketler hali hazırda işleri yürütmüş şirketleri tercih edebiliyorlar.

   1. Yusuf dedi ki:

    yani diyorsunki Twitter gibi bir dev yazılım ekibi olan bir şirket video sitesi yapamadı çunki uzmanı değiller öyle mi ? acıdım şimdi twittere 🙂

 15. Başar dedi ki:

  Çok güzel bir birliktelik olmuş. Özellikle yatırımın başarılı türk girişimciler olması sektör açısından çok önemli. Ekşisözlük konseptini yenilemeye kararlı. Artık sözlüklerin evrilip video dünyasında da varlığını hissettirmesi kararı bence dönüm noktası. Tekrar hayırlı olsun.

 16. Rüstik dedi ki:

  Çok ilginç Manipüle mi ediliyor, yoksa gerçekten piaysası mı böyle? Anlamak çok güç. Tasarımı zayıf, içerik açısından sunduğu bir nitelik yok. tüm bunlar karşın 400 bin tl yatırım! Hayat ne güzel vapurlar falan

 17. Mert dedi ki:

  Ülkemizde internet isleri ne yazik halen gerektigi ilgiyi gormemekte ve yatirim almakta ciddi sorunlar yasamakta. Bu acidan eksisozluk’un hamlesi hem internet yatirimlari icin hem de 59saniye ve sozlugun gelecegi icin oldukca onemli bir hamle.

 18. cem dedi ki:

  Harbiden çok güldüm. Adam cebinden çıkarıp 400 bintl vermiş. Bu ücreti veren bence Türkiye’nin tek bilgi içerik üreten sitesi. Bildiği bir şey vardır heralde. Zenginin parası bizim çenemizi yorar çok kafa yormayın. Biliyorum hepiniz hayal kuruyorsunuz bizde o para olsa bizde yatırım alsak diye ama olmuyor işte. Bu işler sadece çok iyi projeye bakmıyor insan ilişkileri projeyi doğru şekilde ifade etmekte çok önemli.

 19. Pelin Başaran dedi ki:

  Geçenlerde yeni bir video sitesinin açılacağını duydum site ismi izleyin.com domain gerçekten akılda kalıcı sizce nasıl arkadaşlar?

  1. berk kerpiç dedi ki:

   “başarısız viral reklam denemesi” detected.

   1. Pelin Başaran dedi ki:

    Neyin reklam denemesi pardon anlayamadım?

 20. Vedat dedi ki:

  50 liraya web sitesi kavramı herkesi sarmış. Adam alsın hatta daha fazla alsın. Herkes normamiş gibi yok ekşi sözlük isteseydi kendi bünyesinde yapardı falan, zaten bu kafayla sektör bu hale geldi. Veririm 2000 lira yaptırırım birine oh mis. Oldu…

 21. blog sitesi dedi ki:

  Öncelikle ”Zenginin malı seninki benden kara…” Atasözüyle başlamak istiyorum… Alan razı veren razı buna kimsenin lafı yok. Ben olsam ne yapardım diye bir soru sordum kendime…

  *Önce marka bir domain şart (domain bence vasat)
  -100k tl ye kadar sağlam bir domain alırdım.
  *100l tl de altyapısı sağlam bir kodlama ve içerik yaptırırdım.
  *100k tl içerik eklicek sosyal medya konusunda sağlam iş yapan şirket veya şahıslara ödenek ayırırdım.
  *100k tl ilede reklam tanıtım vs…

  Şu durumda bu isim ve bu içerike bence tutmaz ölü yatırım…

 22. Guru fasulye dedi ki:

  Yatirim nakit olarak mi yapilmis, yoksa eksi sozluk hissesi m iverilmis acaba. 15bin tekil hitli siteler 4-5 milyara webmaster forumlarda satiliyor. Benim anladigim kadariyla, 59saniye ile icerik ortakligi yaparak eksi, hem kendi bir video alt yapisi yapmaktan kurtuldu, hem de markayi kendi sitesinde kullanarak buyutmeyi sagladi. Yoksa bu rakam mantikli gelmedi pek.

 23. Recep dedi ki:

  Yatırım geldiğini zannetmiyorum.Eksisozluk kendi trafiğinden gösterim yapacağını söylemesi yeterli %45 ini almak için neden bir de para ödesin arkadaş ? Düşün günde milyon tane video izletme gücüne sahip bir şirket..Bence fatih aker üzerine para vermediyse iyiymiş.Yoksa ekşisözlük ün para verdiğini hiç sanmıyorum.

  1. ahmet kara dedi ki:

   Sonunda bir allahın kuluda çıkıp mantıklı birşey söyledi.

Bir Yorum Yazın