59 Saniye kapılarını açtı
Girişim

59 Saniye kapılarını açtı

Özgün bir video sitesi olarak geliştirdiği Alkışlarla Yaşıyorum'u Nokta'ya sattıktan sonra yeni bir maceraya atılan nam-ı diğer Mesut Bahtiyar, 59saniye.com'un kapılarını açtı.

Test sürecinde bazı bilgiler aldığımız girişim kişisel profillerinin de ön planda olduğu bir video sitesi görünümünde. Kullanıcılar arası etkileşimin önemsenmiş ve videolar sitenin adından da belli olduğu üzere 1 dakikanın altında süreye göre sıralanıyor. Videolar Alkışlarla Yaşıyorum'da olduğu gibi kısa açıklamalarla veriliyor.

59 Saniye henüz açıldı ama Fatih Aker ilk 12 saatin ziyaretçi istatistiklerini paylaştı. İlk 12 saatte 15.000 tekil ziyaretçi 59saniye.com'u ziyaret etmiş, sayfa gösterim 70.000'i bulmuş. En çok ziyaret edilen bölümde videoların ardarda gösterildiği TV bölümü olmuş. TV bölümünde toplam 4.000 tekil ziyaretçi ortalama 5 dakika video izlemiş. (bu bölümde kaç video izlenirse izlensin 1 sayfa gösterimi sayılıyormuş.)

59 Saniye'nin üye sayısı ise ön kayıtlar sayesinde 5000'i, Alkışlarla Yaşıyorum kitlesinin ön planda olduğunu düşündüğüm üyelerin gönderdiği videolar ise 200'ü geçmiş.

Sözü fazla uzatmadan sizin değerlendirmelerinizi almakta fayda var. Bana sorarsanız girişim şu anki haliyle video izleme bağımlılığımıza yeni bir tat getirmiş durumda. Yeni bir başarı hikayesinin gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek ama siteye girdikten sonra kaç video izlediğinizi düşünerek bir tahmin yapabilirsiniz. :)

Yorumlar (25)
 1. Mert Bulan Mert Bulan

  59 saniye ile ilgili 3. haber oldu bu. Altı üstü sadece bir video sitesi bu kadar çok yazı yazmanızın ne anlamı var?

  Böyle basit girişimler için 3 haber yazıyorsunuz önemli girişimler için bazen hiç haber bile yazmıyorsunuz.

  Branch.com hakkında bir yazı bile yazmadınız. Twitter'ın kurucuları tarafından desteklenen önemli ve ileride oldukça popüler olacak bir girişim. Hatta kurucuları arasında bir Türk bile var. Ama siz gidip basit bir video sitesi hakkında 3 haber yazıyorsunuz.

  Büyük ihtimal kurucusu arkadaşınız ki bu kadar çok yazı yazıp ayrımcılık yapıyorsunuz.

  Bravo Webrazzi böyle gitmeye devam et sen.

  1. Cenk Eraslan Cenk Eraslan

   Webrazzide yayınlanan pardon reklamı yapılan hiç bir girişimin başarılı olduğunu görmedim!!

   1. ben sana katilmiyorum.Webrazzi de yayinlanan her girisim bararili olacak diye bir kaide yok.Basarili olan da var olmayan da...

  2. Adamım; tüm haber stoğu google + fb + twitter + apple ve microsoft'un yeni çıkardığı mouse'lar olan bissürü blog var memlekette. Webrazzi'de olay o değil. Bizde ondan burdayız.

   Ben ve benim gibiler için 59saniye haber değeri yüksek bir girişim. Sana uymuyorsa es geçebilirsin. Sitede her haber sana hitap edecek diye birşey yok. Unutma mouse senin elinde.

   Bu arada madem bahsettin; Branch websitesine bakıyorum 2 dakikadır ve halen ne olduğunu anlamadım. Google Wave vardı bilmem duydun mu hiç... Bu da o yolun yolcusu. Bu sitenin bir habere değil dedektife ihtiyacı var. "... a team of eight, whose mission is to empower people to talk about the world around them." Say what!?

   1. Hasan Çolak Hasan Çolak

    İngilizceniz yetersiz sanırım anlamayacak birşey yok adamlar gayet güzel intro yapmışlar net şekilde anlatılıyor. Ayrıca arkadaşın dediğinide anlamamışınız 59 sn tarzı yüzlerce site var benzer işler yapan branch gibi bir proje daha önce görmediğine eminim olay bu farklılık orjinal girişim. Eminim twitter ünlü olmasa onada bu ne yeaaa 160 karakter mesaj yazıp atılan site tutar mıaa derdiniz.

  3. Son zamanlarda yapılan haberlere yeni bir tanesi daha eklenmiş.Sanki bir teknoloji sitesi değil de facebook listemde, arkadaşının açtığı işyerinin reklamını yapan bir arkadaşımın "arkadaşlar lütfen beğenelim" yazısını okuyorum(takdir edersiniz ki burada yapılan da arkadaşlar lütfen tıklayalım,popülaritesi artsın oluyor).Gittikçe kendinden soğutuyorsun webrazzi.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  evet webrazzi'ye yakışmayan bir haber. bunaldık artık paralı mı haber yapıyorsunuz yoksa başka bir nedeni varsa açıklayın lütfen.

  1. Ramazan Ramazan

   webrazzi para kazanmalı, 59saniye reklam vermeli.. ortak payda'da bu haberleri görmemiz normaldir.

   Bence çok normal, adamlar hayrına yapmıyorlar bu işi.. ama şu da var ki fırat demirel'le fatih aker arasında var bir şeyler :)

 3. reklamlar :))

 4. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Hakikaten arkadaşım bu 3. haber oldu. Bu para ile yapılmış haber olduğuna inanmıyorum çünki o sitenin milyon doları olsa bile Yeni birşeyi yada farklı yönü yok değmez reklam için webrazziye para vermeye değmez. Arkadaş veya tanıdık kontejyanı olabilir. Tabi bu site webrazzinin kendileri bilir fakat orjinal olan webrazzi gibi bir kuruluşun devasa summitler yapan bir kuruluşun nasıl olurda böyle küçük hesaplar peşinde dolaşırlar ?

 5. Haber içinde (''İlk 12 saatte 15.000 tekil ziyaretçi 59saniye.com’u ziyaret etmiş'') ibaresi kullanılmış acaba hitler hangi kaynaktan gelmiş onuda açıklarsanız insanları yanıltmamış oluruz. Hitin kaynağı nerden acaba?

 6. Ben gayet beğendim ve sitede kalma süresi çok yüksek ziyaretçi başına.

  Tebrik ediyorum girişimci arkadaşımızı.

 7. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Bütün yorumlara katılıyorum. Aynı sitenin 3. haberi vs. Ancak eklemek istediğim bir şey var. Webrazzi haberlerine yazılan kullanıcı yorumları ağırlıklı olarak olumsuz, eleştiri niteliğinde. Ancak bunlara yönelik sansür uyguladıklarını, onay vermemezlik etmediklerini düşünüyorum. Webrazzi'yi yerden yere vuran yorumları okuyoruz ve bu yorumları onaylama cüretini de gösteriyorlar. Yiğidi öldür, hakkını yeme hesabı bir yorum benimkisi de işte...

  1. o senin görüşün benim yorumlarımın genel olarak yarısı yayınlanmıyor hergün takip ediyorum yorum yaptığım sayfaları.

   webrazzi ne zaman gerçek bir sansürsüz yorum sistemine geçer o zaman bir kaç adım daha techcrunch a yaklaşır.

 8. Site yeni açıldı o yüzden bu yazı anlamlı fakat önceki 2 yazıya gerek yoktu. Galiba önceki 2 yazı böyle birşey yapsak millet ne der diye ön kamuoyu araştırması idi.

  Site güzel bu arada, iş görür.

 9. Koray Gözaçan Koray Gözaçan

  Arkadaşlar webrazzi haberleri için algıda problem olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla webrazzi'nin "her yeni girişimi ve girişimciyi desteklerim yürü be koçum arkandayız, bu proje tutar. hemen demoyu çıkar. biz kamuoyu yaratırız, aslansın" gibisinden bir manifestosu yok*. sen de girişimci olarak, projeni webrazzide yayınlanması için yapmıyorsun heralde? eğer öyleyse bir sıkıntı var demektir.

  Sonuç olarak, geldiği konum itibariyle webrazzi iyi paralar kazanan ticari bir kuruluş. Gün içerisinde yurt dışından takip ettiği belli yayın organlarından derlediği haberleri kendi yorumlarıyla sunuyor. yurt içinde dirsek temasında olduğu firmaların haberlerini yapıyor. İstediği haberi istediği kadar yayınlar, destek olur.

  Adil mi? DEĞİL!

  Ama kimse de bu oyunun adil olacağını söylemedi ki sana.

  Onun için arkadaşlarım motivasyonumuzu kırmamalı, girişimimize kafa yormaya devam etmeliyiz. Sen ortaya projeni çıkar, aslanlar gibi boşver webrazzi haber yapmış yapmamış takma bu kadar o düşünsün!

  (yorumum buradaki arkadaşlara cevap niteliğinde düşünülmesin. iki senedir takip ettiğim ve bir çok yorumdan çıkardım izlenimim.)

  *Bence de bir manifestosu olmalı ve genç girişimleri desteklemeli. ama bunu yapmıyorsa da sızlanmak yerine bir alternatif çıkarabilmeliyiz.

  İyi çalışmalar dilerim.

 10. Osman1980 Osman1980

  Sonuç olarak bu bir yerli girişim e her gün bu ülkeden binlerce girişim çıkmıyor, bırakın da 3-5 tane haberi olsun.

 11. site güzel olmuş. Başlığı okuyup siteyi açıp yazıyı okumama geçen sürede 8 video izlemişim :) Ama tv-deki playerde bir sorun var galiba. Sesi tam ve kısamadım. Google Chromedan denedim. Fullscreen özelliği de çalışmadı. Videoların saniyelere göre bölünmesi de güzel olmuş.

 12. Bizim girişimimizi hiç bir ücret almadan, hatta bizim haberimiz olmadan yayınladı webrazzi.

  Tek yaptığımız girişimizden webrazziyi haberdar etmek oldu. Aklımızdan çıktığı sırada -yaklaşık 1 ay sonra- bir inceleme yazısı yayınlandı. Bu arada "yüksek yerlerde" tanıdıklamız da yoktu...

  Yerden yere vurulan, basit bir site dediğiniz 59saniye.com oldukça başarılı olacağa benziyor bana göre ve arkasında harcanan azımsanamayacak bir emek olduğu da belli.

 13. 50 saniyelik videoyu izlemek için 1 dakika bekledim.

  1 dakika ÇOK UZUN!

 14. Cem Kongur Cem Kongur

  Son söze ve yorumlara bakarak video sitelerinin getirisinin ve başarısının yüksek olmadığı gözler önünde. Örnek timsah.com, vidivodo gibi kendini bile çeviremeyen siteler misali.

  Sadece 1 banner yaparak 5 saat içinde 13.300 kişiyi siteye çekmiş olarak o zaman benimde " Bu büyük başarımla kimse yarışamaz. Tahmin edeceğiniz gibi web'in en başarılısı ve en ilgi çeken bannerlarını yaptım" süper bir adam olarak her yerde adımın geçmesi gerekirdi.

  Site öyle yeniliklere yol açmıştırki 1 milyon kişi girmiştir 1 günde hah işte o zaman bu gerçekten başarıdır, yazılması, konuşulması gereken ve bilinmesi gereken bir sitedir.

  Reklam soru, merak, tık üçlüsünü tamamladığında bir işe yarar derim.

 15. Bence bu siteyi ve istatistiklerini haber yapmasında sorun yok ama arka planda siteyi tasarlayan kaç kişi var, kaç kodlayıcı var, Kaç terabayt yer tutuyor, güvenliği hangi yöntemle sağlıyorlar gibi teknik detayların da verilmesi lazımdı.

 16. Gökhan Gökhan

  Sıradan basit bir video sitesi. Ve videoları sürelerine göre kategori etmekde mantıksız geldi. Yeni bir başarı hikayesi gelmez kısacası.

 17. Yap Islet devret

 18. Cihan Aksu Cihan Aksu

  Öncelikle 59saniye hakkında;

  Site gerek tasarım gerekse kodlama açısından çok iyi. Şuradan araklanmış, şurda aynısı var diyemiyorum ve çok beğendim. jQuery sıkça kullanılmış; renkler, yumuşaklık, kolay kullanım çok hoşuma gitti. Fikir derseniz evet "yet another video site" ona itirazım yok ama alkışlarlayaşıyorum gibi bu siteyi de büyütecek olan içeriğidir. Keza ben satılsa bile aklışlarlayaşıyorum hatrına bu siteye sıkça gireceğim. Özetle bu işin içinde tecrübeli bir göz olarak siteye çok emek verilmiş diyorum.

  Webrazzi hakkında;

  Ben de yıllardır takip ederim webrazzi'yi. Ara ara arkadaş sitesi yayınlamaları ya da para ile reklam yapmaları neden kötü bir şey olsun ki. Zamanında zevkle bu adamların video röportajlarını izliyorduk, para mı koyduk ceplerine? O zaman o hizmeti alırken gel kardeşim sen çok çalıştın al sana para mı dedik. Site tabiki bir şekilde para kazanmalı. Ben Mert Bulan'ın yorumuna da kızmıyorum haklı sadece fazla sert yazmış. Yani ben gizli reklam görmüyorum deme hakkı var tabiki , buna ben katılmıyorum ama bunu söyleme hakkı var. Tek kafamı karıştıran Mert'in sitesine baktım, güzel sade hoş ama şunu okuyunca bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demek geldi içimden. Aşağıda alıntıladığım şeyiy azabilen biri nasıl olur da burada bunları yazar?

  "İşte ben bu sebeplerden dolayı AdBlock’u iyi bir internet deneyimi yaşamak isteyen herkesin kullanması taraftarıyım. Web site sahipleri hiç kusura bakmasın ama artık devir değişti banner reklamlar bi işe yaramıyor önün yerine içerik reklamına yönelmeleri lazım. Kullanıcılara reklamları fark ettirmemeleri lazım. Bu sayede iki tarafta mutlu olur."

  Özetle, Türk internetinin gelişimi önemli. Gün geçtikçe her şey güzelleşiyor. Sadece bazen gaza gelip abartıyoruz eleştiriyi. 13 yıldır sektörün içindeyim, iyiye gidiyor her şey merak etmeyin.