Viber hem S40 hem de Symbian'lar için yayınlanmaya hazırlanıyor
Mobil

Viber hem S40 hem de Symbian'lar için yayınlanmaya hazırlanıyor

50, 70 ve sonunda 100 milyon kullanıcı. Viber hem servislerini hem de kullanıcı sayısını olduğu kadar yer aldığı işletim sistemi sayısını da büyütüyor. Geçen aylarda Windows Phone işletim sistemleri için yayınlanan Viber, şimdi de S40, Symbian ve Bada'da da yerini almaya hazıralnıyor.

Viber, bu adımla beraber Blackberry, iOS ve Android başta olmak üzere neredeyse tüm işletim sistemlerinde yerini almış oldu.  Viber benzeri uygulamaların bunu başaramadığını belirtelim.

Symbian, S40 ve Bada'lar için yayınlanacak olan Viber uygulamasının özellikleri, diğer işletim sistemleri için tasarlanan Viber uygulamalarıyla hemen hemen aynı. 3G ve Wi-Fi üzerinden ağa bağlanan Symbian, S40 ve Bada Viber uygulamasıyla sesli görüşme ve mesaj gönderimi ücretsiz olarak yapılabiliyor. Öte yandan fotoğraf, video gibi paylaşımları Symbian, S40 ve Bada'da yer alan Viber ile yapmak mümkün.

1.5 milyon S40 kullanıcısı var

Viber'ın açıkladığı rakamlara göre sadece s40 işletim sistemi kullanan 1.5 milyon Nokia sahibi bulunuyor. Bu rakamı baz aldığımızda Viber'ın ne kadar yerinde bir adım attığını söylemek mümkün. Symbian işletim sistemi diğer işletim sistemleri kadar fazla kullanıcıya ulaşmamış olsa da özellikle Çin gibi pazarlarda oldukça fazla kullanılıyor. Bu iki veriyi alt alta topladığımızda Viber'ın hatırı sayılır yeni bir kullanıcı kitlesine ulaşacağını söylemek mümkün.

  

Günde 10 milyon arama yapılıyor

Biraz da Viber'ın ulaştığı rakamlardan bahsedelim. 2012 yılı Şubat ayında 50 milyon kullanıcıya sahip olan Viber, çok değil 3 ay sonra 20 milyon yeni kullanıcıya ulaşarak toplam abonesi sayısını 70 milyona çıkardı. Ancak son açıklanan rakamlara göre şu anki Viber kullanıcı sayısı 100 milyona ulaşmış durumda. Yani Viber, dört ay gibi kısa bir sürede 30 milyon yeni kullanıcıyı elde etmiş durumda.

Viber'ın kullanım rakamlarına baktığımızda günlük 10 milyon arama yapıldığını görüyoruz. Mesajlaşma servisini yenileyen platform üzerinden kullanıcılar, her ay 6 milyar adet metin mesajı gönderimi gerçekleştiriyor.

Uygulama şu anda Nokia Ovi Store ve Bada uygulama mağazasında değil. Ancak uygulamanın birkaç saat içerisinde uygulama mağazalarındaki yerini alacağını belirtelim.

Yorumlar (7)
 1. Ali Eroğlu Ali Eroğlu

  bayak büyük bir sistemmiş

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  şu badalar ve Symbian'lardan artık kurtulsak çok güzel olacak ama hala pazar payları var.

 3. Kralizasyon Kralizasyon

  S60 için bekliyorum :)

 4. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Viber'ı bir kaç aydır iPhone'umda ve listemde çok sayıda kullanıcı da mevcut ama bugüne kadar hiç kimse ile kullanmadım. Whatsapp alışkanlığı hala geçmedi. Yukarıdaki rakamları whatsapp ile kıyaslama imkanı var mı acaba?? Ayrıca skype'ı da göz önünde bulundurmamız gerekiyor sanırım.

 5. Yaa ben merak ediyorum, bu elemanlar babasının hayrınamı yapıyor bu işi? Aktif olarak 3 aydır kullanıyorum ama her seferinde sorduğum soru bu adamların kazancı nedir bu işten? Sonuçta bir sunucu üzerinden görüşme yapılıyor bunlara iyide maliyet çıkırıyordur. Aklıma istihbarat amaçlı CAI ve FBI gelmiyor değil hani :)

 6. Sercan Burak Ağir Sercan Burak Ağir

  Sanırım Symbian için sadece mesajlaşma özelliği mevcut

 7. Hello,

  This is a member of the Viber Development Team!

  Excuse me, my English is not so good, so I will write in English :)

  Thank you for your review of Viber. we are very happy that so many people worldwide are interested in our application.

  If you have any question about Viber - please feel free to ask.

  Thank you,

  Viber Team