San Francisco'ya taşınan Befunky Instagram'a rakip oldu
Mobil

San Francisco'ya taşınan Befunky Instagram'a rakip oldu

Fotoğraf düzenleme hizmeti olarak yayına başlayan ve dünyaya açılan yerli girişimlerimizden Befunky, kısa süre önce popüler bir alana adım attı. iPhone, iPad ve Android için Instagram benzeri fotoğraf paylaşım uygulamalarını hizmete sundu.

Befunky mobile 2 platformda toplam 6 uygulama ile adım atmış. Akıllı telefonlar için için ücretsiz ve ücretli uygulamalarının yanına birer de tablet uygulaması eklemiş ve şu anda 500 bin günlük, 5 milyon aylık aktif kullanıcıya, aylık paylaşılan fotoğraf sayısı ise 50 milyona ulaşmış.

Kısaca uygulamadan da bahsetmek gerekirse, fotoğraflara çeşitli hazır efektler ekleyebildiğiniz, bu efektleri istediğiniz oranda elle kontrol edebildiğini ve sosyal ağlarda paylaşabildiğimiz bir hale gelmiş. 

Befunky'nin ücretsiz uygulaması herkese hitap ederken, ücretli uygulamalar sunması da App Store'da 4.99 dolara satılan SnapSpeed (ileri düzey düzenlemeler sunuyor) gibi uygulamalara karşı yeni bir seçenek oluyor.

Yeni merkez San Francisco

2007'den beri aktif olan girişim Cem Ülkü'den aldığımız bilgiye göre tescilli fotoğraf düzenleme algoritmalarıyla bu alandaki benzer girişimlerden ayrılmak istiyor ve popüleritesini artırmak için Befunky'nin topluluk yönetimi ve halkla ilişkiler ekibi San Francisco'ya taşımış. Befunky, zamanında Zazzle ile işbirliği yaparak da yüzünün ABD pazarına dönük olduğunu göstermişti.

Golden Horn Ventures'dan 1.6 milyon dolar yatırım alan BeFunky'nin bu adımı geç kabul edilebilir ama teknoloji olarak doğru bir adım atıldığı su götürmez bir gerçek. Yayınlanmasının ardından App Store'daki fotoğraf uygulaması kategorisinde bir çok ülkede ilk 10'a girmesi de Befunky'nin kendi alanında şansının olduğunu ve yeni yatırımların kapısını aralayabileceğini gösteriyor.

Befunky.com'dan uygulamalara göz atabilir, çekilen fotoğraflara da galeri sayfasından ulaşabilirsiniz. Evet, Befunky Instagram'ın tersine kendi galeri bölümünü oluşturmuş durumda.

Yorumlar (17)
 1. Webrazzi gibi bir sitenin Befunky'nin Instagrama rakip olabileceğini düşünmesi utanç verici. İki uygulamada resimleri filtreleme özelliği olması onları birbirine rakip yapmaz. Yaptığınız ezbere habercilikden başka bir şey değil.

  1. Rakip = Herhangi bir işte, bir yarışta, birbirini geçmeye çalışan, aynı şeyi elde etmeye uğraşan kimse. (kaynak: tdk.gov.tr)

   Soru: Aynı pazarda aynı kitleye aynı tür hizmeti veren iki girişim birbirinin nesi oluyor?

   A: Baldız

   B: Kanka

   C: Eküri

   D: Rakip

   1. arda kutsal, "baldız, kanka" gibi sözcükler çizgiyi aşağı çeker, okuyucuya açıklama yapılması gereksinimi varsa -ki bence yok- tdk açıklaması yeterli olabilirdi, bu heyecanınız sanırım genç olmanızdan kaynaklı. Rakip sözcüğü uluslararası yayıncılarca sık kullanılmıyor, şirketlerin değeri, kullanıcı sayısı gibi kriterler de göz önüne alınıyor. oguz'un yorumuna tepki göstermek yerine, bu okuyucunuzun sizi takip etmesinden, -doğru ya da yanlış- yorumları ile düşüncesini paylaşmasından ve yukarıdaki yorumu ile alışmış olduğu kaliteli hizmetinizi bu haberde göremediğini belirtmesinden memnuniyet duymalısınız.

   2. Görüşünüz için teşekkürler ama inanın kime nasıl cevap vereceğimi çok iyi biliyorum, malum Webrazzi'yi ben kurdum ya, biraz hakimim konuya.

    "Gençlik heyecanı" ile ilgili de teşekkürler iltifat etmişsiniz. Ama gençlik sanırım biraz gerilerde kaldı. Literatüre göre orta yaşlı sayılıyorum, sektöre göre ise oldukça yaşlı.

    Yorumunuzun "Rekabet" ile ilgili kısmı ise göreceli. Kişiden kişiye, yayından yayına konumlandırma değişebilir. Fırat Demirel bu şekilde uygun görmüş, böyle yazmış. Ben de büyük olasılıkla böyle yazardım.

   3. Haber başlığınız; San Francisco’ya taşınan Befunky Instagram’a rakip oldu.

    San Francisco'ya taşınmasıyla birlikte Instagram'a rakip olduğunu söylemişsiniz, fakat ikisi korelasyon göremiyorum yazınızda. Ayrıca BeFunky'de ne değiştide Instagram'a rakip oldu? Yazıda Instagram kelimesi iki kere geçiyor. Birincisinde BeFunky benzeri olduğu söyleniyor. İkincisinde BeFunky'den farkını bir satıra sığmayacak şekilde bir cümlede anlatılmış;

    "Evet, Befunky Instagram’ın tersine kendi galeri bölümünü oluşturmuş durumda."

    Arada o kadar çok fark var ki bunlara bir paragraf ayırılabilrdi, okuyucuyu bilgilendirmesi açısından. Rakip diyorsanız, benzerliklerini yazın. Benzer demekle yetiniyorsanız, bu konuda bilgisiz olduğunuzu, yaptığınız işe emek vermediğinizi gösterir.

    Bunun dışında zaman ayırıp okuyucunuza düzgün bir cevap vermek yerine, okuyucunuza laf sokmaya çalışmanız hoş değil. Biz kullanıcılar sayesinde bu site dönüyor. Kullanıcılar yerine kendi egonuzu korumaya çalışmanız en çok size zarar verir. İyi Çalışmalar

   4. Oğuz, ya aynı haberi okumuyoruz ya da çok farklı yorumluyoruz. Bu haberin neresi okuyucuyu bilgilendirmiyor ya da işe emek vermediğimizi gösteriyor. BeFunky yetkilisinden bilgi alınmış, benzer uygulamalardan bahsedilmiş ve tüm bunlar olabildiğince uzatmadan temiz bir şekilde paylaşılmış.

    Okuyucuya düzgün cevap vermek konusunda ise düzgün yorum yazan herkese çok düzgün cevap veririm. Ama bu yoruma değil:

    Webrazzi gibi bir sitenin Befunky’nin Instagrama rakip olabileceğini düşünmesi utanç verici. İki uygulamada resimleri filtreleme özelliği olması onları birbirine rakip yapmaz. Yaptığınız ezbere habercilikden başka bir şey değil.

   5. Yeterli bilgi verilmedigini ve emek harcanmadigini ben nedenleriyle birlikte belirtmeme ragmen "neresi oyle?" diyorsunuz.

    İlk yorumumda neyi duzgun bulmadiniz merak ediyorum. Sizin gibi tdk kullanan bir insan nasil olurda yorum kelimesinin anlamini bilmez hayret verici gercekten. Konuyla alakali bir yorum girdim ve haberin kalitesini utanc verici buldugumu soyledim. Geribildirim istemiyorsaniz yapmayiz bir daha.

  2. Hakan G Hakan G

   @Arda Bey,

   Biraz sert yazdınız gibi.

   Daha genç insanlar bunlar. Heveslerini kırmamak lazım.

   @Oguz

   Sende niye çılgın çılgın yazıyorsun. Keşke rakip olup geçseler. Niye bu kadar düşmanız ki başarıya.

   Türk bişey başaramaz olayın kafanızdan silin.

   Ben şahsen başarılı olmalarını isterim. Sonuçta Türk bunlar. Ama iPhone ve Android uyugulamasını biraz geç çıkardıları gibi. Keşke daha erken çıkarsaydılar.

   Ben şahsen Webrazzi de gördüğüm bir girşim ilanı sayesinde kendi ürünümü tamamlayacak platforma ulaştım. Reklam olmasın diye ayrıntıları vermiyorum, ama Webrazzi çok büyük bir işin sonuçlanmasına vesile oldu. Onun için site ve yazarlarına saygısızlık yapmak günah ve ayıptır.

   Webrazzi yazarları Türk girişimlerin gerçekten başarılı olmasını istiyor.

   Saygılarımla...

   1. Hakan bey, genç diyosunuz güzel diyosunuz da. Böyle yorum yazanın bırakın hevesi kırılsın. Sanki kırılmasa bu düşünceyle bir vizyon sahibi olacak da

   2. Ben türkler bir şey başaramaz demedim siz ezbere konuşmayın. Webrazzi'yi yerden yerede vurmadım ben sadece haberi kalitesiz buldum ve emek harcanmadığını düşünüyorum. Ama siz hiç bir eleştiriyi kabule edemiyorsunuz.

    Siz anca "genç bunlar" gibi etiketlemeye çalışın. Hiç bir şey bilmeden yazıp çizmeye devam edin. Vasat bir sitenin eleştiri kabul etmeyen "Webrazzi'yi ben kurdum ya" kafasında olan sahibi kimsenin hevesini kıramaz.

    He bu arada olgunluk daha önemli, eleştiriyi kabul etme, okuyucuya düzgün cevap verebilme yetisi önemli. Sizin "Hadi len oradan" kafasında olmanız sizi olgunluk skalasında nereye yerleştiriyor çok açık.

 2. Mustafa Mustafa

  Turkler tarafindan yapilmis ve dunyaya acilmayi basarmis projeleri gormek cok guzel. Olmasi gereken de bu. Artik kabugumuzun disina cikma zamani.

 3. Bak şimdi Arda üstadımıza böyle şeyler söylemek cüretini göstermek çok çok ayıp. Koskoca Webrazziyi kurmuş, yöneten bir duayendir kendileri...

 4. Hasan İbrahimov Hasan İbrahimov

  Arkadaşları tebrik ederim. Seneler önce birlikte çalışmıştık. Kısaca inandılar başardılar. Bu haberle iftihar edileceğine bir arkadaş gereksiz bir tartışma başlatmış. Bence befunky instagrama göre daha kalitelidir. Fazlası var eksiği yok. İsteyen detaylı incelemede bulunabilir.

 5. Çok ilginç bir durum bu. Normalde teknik özellikleriyle befunky Instagram dan daha kaliteli bir yazılımdır.

  Ama gel gör ki ekosistemin içinde olmadın mı olmuyor..

  başka bir husus ta befunky nin mobile webden sonra geçiş yapmasıdır sanırım.

  Gecikmiş bir Californiya çıkartması ama umarım kısa zamanda duyulurlar ve farkı kapatırlar

  1. befunky'i ilk açıldığı senelerden bilirim (2007). o tarihlerde mobile diye birşey yoktu doğal olarak :) instagram ile tabiki çook farklı mecralarda. son duyurularında sadece instagram ile kıyaslanan şey fotograf paylaşma ve galeri olayı. zaten biraz araştırırsanız hem web de hemde mobile tarafında tescilli ve kaliteli effectleri üreten yegane mecradır. benzerleri ve fotograf filtre uygulamaları daha sonralardan sadece filtre özellıkleri ile paylaşım olayına renk katmak isteniliyor bu artık bir standart gibi birşey oldu. geçmişe yönelik araştırırsanız photo effect ve artistik fotograf oluşturma işinde befunky. ve daha basit fotograf filtresi yapan picnik var idi tabi picnik kapandi ve oradan ayrılanlar picmonkey sitesini açti vs... 

 6. Ahmet Erdem Ahmet Erdem

  Azer Bulbul, Befunky'de Lead Enginee olarak görünüyor. Ne büyük tesadüf...

 7. Burak Aydın Burak Aydın

  "1.6 milyon dolar yatırım alan" "aylık paylaşılan fotoğraf sayısı ise 50 milyona ulaşmış" Sistemi iste gördükten sonra instangramın çocuk oyuncağı olduğunu anlayıp bıraktım. bence rakip değilse bile olma yolunda.