59saniye.com: İlginç, komik ve heyecanlı anlar tek noktada buluşacak
Girişim

59saniye.com: İlginç, komik ve heyecanlı anlar tek noktada buluşacak

Alkışlarla Yaşıyorum‘un kurucusu Fatih Aker'in 59saniye.com ile yeni bir macerasına atıldığını henüz yolun başındayken paylaşmıştık. Yine bir video portalına imza atan Aker'in girişimi kısa süre önce kapalı test yayınına başladı ve detaylar ortaya çıkmaya başladı.

59saniye.com adından da anlaşılacağı gibi 59 saniye ve daha kısa süreli videoların yer aldığı bir video portalı. Kullanıcıların gönderdiği ve yöneticilerin girdiği içeriklerle besleniyor. Kullanıcıların gönderdiği videolar yöneticiler tarafından incelenerek 59 saniye puanı adı verilen bir değerlendirme notuyla yayına verilecek ancak bu puan kullanıcılar tarafından gözükmeyecek.

Yani telif hakkı vb. ihlaller dışındaki tüm videolar yayına verilecek. 59sn puanı da zaman içinde izlenme sayısına, beğenilme ve paylaşılma oranına göre anlık olarak sürekli güncellenirken videoların hangi bölümlerde (anasayfada, alt sayfalarda, aramalarda...) öncelikli olarak çıkacağını da belirleyecek.

Sosyal bir yönü olan 59sn'de kullanıcılar birbirini takip edebilecek, takip ettiği kişilerden bildirimler alabilecek. Bu sayede 59sn puanı düşük olduğu için öne çıkmayan ama arkadaşınızın yükseldiği bir videoyu görebileceksiniz.

Kes ve yükle

Video yüklemeleri de bilgisayardan veya Youtube bağlantısı ile yüklenebilecek. Eğer yüklediğiniz video 59 saniyeden uzunsa direkt site üzerinde başından veya sonundan kırpma yapabileceksiniz. Yani beğendiğiniz bir filmin içindeki 30 saniyelik bir bölümü siteye kolayca yükleyebileceksiniz.

Bu haliyle komik , eğlenceli ve ilginç 1 dakikadan kısa 'an'ların bir arşivi haline gelecek olan girişim sanırım bu haliyle farklı olmayı başaracak. Fatih Aker, uzun vadede kullanıcıların daha etkili olmasını bekledikleri de aktarıyor ve;

''Kullanıcıların 59 saniyede türkiye gündemi, 59 saniyede Oscar töreni, 59 saniyede x nasıl yapılır, 59 saniyede en iyi türk filmleri vb. videolar hazırlamasını teşvik etmeyi düşünüyoruz."

diyor. Tabii bir yandan kendilerinin de buna öncülük edeceğini aktarıyor.

TV modu

Basit blog görünümünden sıyrılan 59saniye.com'da bir de TV modu olacak. Kullanıcılar istediği niteliklere uygun (eğlenceli + animasyon + stop-motion + 39 saniye gibi..) videoları TV izler gibi üst üste izleyebilecek. Aynı zamanda kullanıcılar da kendi çalma listeleriyle kendi TV kanalını açabilecek. Sanırım bu model genel reklamların yanında 59 saniye için asıl kazanç kapısını da açmış olacak.

Eğer aklınıza bazı fikirler geldiyse şimdiden kullanıcı adınızı kayıt ettirebileceğinizi paylaşalım. Şimdiye kadar 4000 kişi üye adını rezerve etmiş bile...

Yorumlar (22)
 1. Berk Kerpiç Berk Kerpiç

  SS üzerinden alkislarlayasiyorum'a link verilmiş?

  1. Evet, bilerek verilmiş olabilir.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Yanlışlık olmuştu, kaldırdık.

 2. Ehliblog Ehliblog

  ilginç bir hareket ama başarılı olacağına inanıyorum

 3. Çağrı Çağrı

  Siteye girişteki üye ol kısmı kaldırılmalı .

  -Ben üye olmak zorundamıyım ?

  - Hayır

  Madem ki test aşamasındasın siteyi nmormal aç kullanıcılarda ona göre bir değerlendirmede bulunsunlar

  1. Katılıyorum. Webrazzide bu konu birçok proje için konuşuldu, fakat herhalde site sahipleri içeriyi dolaşmadan üye olmayı kabul eden ziyaretçi sayılarından mennunlar ki, aynı uygulamalara devam ediyorlar.

 4. Cenk İşler Cenk İşler

  Webrazzi destek çıksa dahi başarılı olacağını sanmıyorum.

  Hele ki kişileri üye olmaya zorlayan bir uygulama ile ne seo 'da başarılı olurlar ne de içerik bazında kaliteli bir içeriğe sahip olurlar

  1. Fatih Aker Fatih Aker

   iyi günler

   kişileri üyeliğe zorlayan bir sistem yok. şu an site sadece kullanıcı adını şimdiden rezerve etmek isteyenler ve site genel kullanıma açılmadan önce davetiye ile test kullanıcıları arasında olmak isteyenler için üyeliğe açık durumda. eylül ayı içersinde site herkesin kullanımına açıldığı zaman dileyenler siteyi üye olmadan da kullanabilecekler. fakat video göndermek, yorum ve beğeni yapmak vb. isteyenler üye olacaklar.

   1. Canım kardeşim ben kullanıcı adı rezerve etmek istemiyorum. Siteyi göremeyecek miyim? Amaç ne?

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Biz tüm girişimlere destek olmaya çalışıyoruz ama şu anki kayıt sisteminin sadece kullanıcı adı talebi için varolduğunu sanırım farketmediniz.

   1. Siteye girişte karşılaştığımız bu panel sadece kayıt sistemi içinse ve ben kayıt olmak istemiyorsam ne olacak? Siteyi gezemeyeceksem ve hakkınızda, yaptıklarınız konusunda değerlendirme yapamayacaksam ne işe yarıyor bu site? Amacınız kapalı devre bir sistem oluşturmaksa ona diyeceğim yok. Eyvallah o zaman..

 5. Bunun tıpkısının aynısı bir proje zaten project 59 Seconds diye ar yurtdisinda, adresi de: http://www.project59.org/59seconds/

  Logosu da çok benzer, tema zaten birebir ayni

  Bu topraklardan bir gün inşallah özgün iş çıkacak internet üzerinden

  1. Fatih Aker Fatih Aker

   logolar bence birbirine hiç benzemese de o konuda bir şey diyemiyorum çünkü tamamen subjektif algılarla ilgili bir değerlendirme olur. tek diyebileceğim logo ve proje ilk hazırlandığında bu bahsettiğiniz siteden haberdar olmadığımızdır.

   temanın bire bir aynı olması noktasında ise size katılmıyorum. birisi 59 saniyelik kısa filmlerden oluşan bir festival, bizim projemiz ise maksimum 59 saniye süren her türlü video içeriğinden oluşan bir video sitesi.

   bizim projemizde böyle bir durum söz konusu değil fakat öyle olsa bile başarılı projelerin klonlarının, geliştirilmişlerinin ya da yerli uygulamalarının yanlış olduğunu da düşünmüyorum. dünyada bir çok başarılı proje de zaten bir başka projeden ilham alınmış projelerdir. eğer 59 saniye film festivali diye bir şey dünyada varolduğu için bizim sitemiz özgün olmaktan çıkıyorsa yahoo varken google'ın, bir sürü arkadaşlık sitesi varken facebook'un (hatta yonja'dan çalıntı fikir diyebiliriz) çıkması o projelerin de özgün olmadıklarını gösterir. (bence özgün)

   bana kalırsa asıl büyük sorun bu topraklardan özgün projeler çıkmasından önce, bu topraklarda birisi twitter'ı bile kursa çoğu kişinin ''zaten bloglar vardı, sen bu fikri arakladın, tek farkı 140 karaktere indirip mikro-blog yaptın'' diyecek olması.

   eğer dünyada 59saniye'ye sizin örnek verdiğiniz siteden çok daha fazla benzeyen siteler ya da logolar varsa bile emin olmanızı isterim ki hiçbirinden haberim yoktu. bu festival sitesinden çok önceden haberim olsa ve buradan ilham almış olsam da bunu açıkça söylerdim çünkü bana göre bunda bir sıkıntı yok. tabi buna inanmak ya da inanmamak sizin kendi tercihiniz.

   not: daha önce fikri ve logoyu 59 saniye adlı bir kitaptan çaldığımız ile ilgili de eleştiriler aldık.

 6. Serkan İnce Serkan İnce

  Yorumları okuyorum da siteyi hangi taraftan karalasak diye uğraşıyorlar.Adamlar kullanıcı adını şimdiden rezerve etmeniz için üyelik sistemini açmış söylenen ise "zorla üye olmaya zorlıyorlar",diğeri temayı,logoyu ve proje fikrinin çalıntı olduğunu savunuyor ki alakası yok.Diğeri seo ve içerik bazında asla başarılı olamazlar diyor.Daha kullanmadığınız,görmediğiniz,test etmediğiniz bir girişime bu kadar önyargılı davranmak neyin nesi ? ya bu girişimi çekemiyor,kıskanıyor ya kapalı görüşlü ya da ayrı bir nefreti var.Tuhaf gerçekten.Başarılar dilerim,alkışlarla yaşıyorum harika bir projeydi bu da aynen öyle olacaktır.

  1. Alkışlarla yaşıyorum projesi gerçekten harika bir proje, yürekten katılıyorum.

   59saniye.com'a gelince... Üye olup olmamak bana kalmış bir şey ve bunu ancak siteyi gördükten sonra karar verebilirim. Bu yüzden peşinen eposta adresimi oraya buraya dağıtmak istemiyorum. Rezerve etmeden ve kullanıcı adı talebinde bulunmadan siteyi inceleyemiyorsam o zaman eyvallah... Alkışlarla tebrik ediyorum kendilerini..

   1. Alperen Alperen

    Sen anlamıyorsun galiba site daha yapım aşamasında kapalı beta gibi bir şey yani görmek isteyen üye olup inceleyebiliyor eylül ayında herkes kullanabilecek diyorlar.Ve üyelik zorunda değil diyorlar.

 7. Serkan Öner Serkan Öner

  Bu siteyi baska bir ülkenin insanı kursa herkes destek olurdu,yapmayin boyle arkadaşlar destek olalim Fatih beye ülke insanina guveniniz olsun,adamlar daha diteyi kurmadan arastirmayalim nerden çalınmış diye.Lutfen destek olun yurdum insani başarılı olsun.

 8. Kahvehane kültürüyle yetişmiş bir neslin çocuklarının kahvehanede memleket kurtarmasına eşdeğer yorum yaparak bu tip girişimleri yerin dibine sokmayı amaçlaması kaçınılmazdır bence. Onlar hakim, girişimciler Sadri Alışık. "Bu da mı gol değil hakim bey ?"

 9. Rezerve etmek istemiyorum, kullanıcı adı almak istemiyorum bu nedenle de siteyi incelemiyorum. Siteyi gezebilmek için KAYIT OLMAK ZORUNLU. Köşesinde çarpı işareti de yok kapatmaya dair. Saçma.

 10. Yukarıda görülen bazı yorumlar için, fazla söze ve cevaba ihtiyaç yok, çok başarılı bir proje olacağına benimsenen modelden dolayı (iyi bir internet gezgini ve kullanıcı olarak, daha önce benzeri bir siteyi takip etmedim) içten katılıyorum. Başarılar.

 11. İş olarak aceleye gelmiş bir iş gibi duruyor. Fikir olarak da beni çok da içine çeken farklı bir heycan bulamıyorum. Üretilen içerik bunu değiştirebilir. Ne var ki aynı fikir, vimeo yada youtube gibi çok daha geniş kitleye alıştığı platformlardan tek bir kanal üstüne kurulup ta işletilebilir.

 12. Lütfi Lütfi

  saçma bir 59 saniye bence