Hesapla Bakalim'dan girişimciler için "Startup Değeri Hesaplama" aracı
Araçlar

Hesapla Bakalim'dan girişimciler için "Startup Değeri Hesaplama" aracı

 • Geçen sene Mayıs ayında gerçekleşen Webrazzi Startup’12 etkinliğinde lansmanını yapan HesaplaBakalim.com'u duymuşsunuzdur.

hesaplabakalim.comGeçen sene Mayıs ayında gerçekleşen Webrazzi Startup’12 etkinliğinde lansmanını yapan HesaplaBakalim.com'u duymuşsunuzdur. Banka kredisi, YGS puanı, kalori miktarı ve emeklilik yaşı gibi çok sayıda konuda kullanıcılarına hesaplama araçları sunan girişim için yeni nesil reklam modeli platformu desek sanırım yanılmış olmayız.

Son olarak Webrazzi Ödülleri 2012'de sizlerin oylarıyla "En Yenilikçi Web Girişimi" seçilen girişimin kurucusu ise sektörün tanılan isimlerinden biri olan Özgür Alaz.

HesaplaBakalim.com'un teklifi sonrasında Webrazzi olarak Startup Değeri Hesaplama aracının içeriğini ve arkasındaki algoritmanın yaratılmasını üstlendik. Akademik örnekleri kadar detaylı olmasa da bu araç sayesinde 11 soruya yanıt vererek girişiminizin şirket değerlemesini öğrenmeniz mümkün.

Tabii ki bir internet girişiminin değerini hesaplarken çok sayıda değişken devreye giriyor. Henüz yeni kurulmuş bir şirketten, dengelerin oldukça hızlı değiştiği bir pazarda uzun vadeli hedeflerini tutturmasını beklemek çok da akılcı olmasa gerek. HesaplaBakalim.com'dan ulaşabileceğiniz araçta ise değerini hesaplayacağınız internet girişiminin geçtğimiz 6 aya ait, ve önümüzdeki 6 ay için tahmini gelirini belirtiyor olmanız gerekiyor. Ayrıca girişimle ilgili 9 adet genel nitelikte soru da form içerisinde yer alıyor.

Hesaplama aracında sonucun paylaşıldığı ekranda yazıyor olsa da bir kez daha hatırlatmakta fayda var... Aracın hesapladığı değer, bilimsel bir çalışmanın ürünü olmadığı gibi sadece insanların akıllarında fikir oluşması amaçlanmıştır.

HesaplaBakalim.com ile ilgili güncel rakamlara da yer vermek gerekirse platform üzerinde şu an 332 farklı araç bulunuyor. Günlük 10.000 civarında ziyaretçiye ulaşan HesaplaBakalim.com, farklı alanlarda uzmanlarla işbirliği yaparak daha zengin içerikli hesaplama araçları geliştirmeyi hedefliyor. Odak nokta ise iletişim planı ve işbirlikleri ile kullanıcı kazanımını hızlandırmak.

Son olarak yorumlarınızı beklediğimizi sanırım söylememe gerek yok. :)

Yorumlar (7)
 1. Erdem Maraloglu Erdem Maraloglu

  Ana gelir modelin nedir? sorusu, cloud hizmet veren startuplar gözönünde bulundurulmadan hazırlanmış.

 2. Mehmet Mehmet

  Ben şimdi 6 ayda 1 tl kazandım gelecek 6 ayda da 1.5 kazanıcam diyorum bana 2 yıllık karına sat diyor.

  Ayrıca aracı şirketlerin tamamını hiçe saymışsınız komisyon kazancı diye birşey yok.

  Ciddi bir yazı yazmayıp eğlencelik olduğunu belirtinde mileltin günahına girmeyin boşuna , zaten girişimciler dik durmayı bilmiyor...

  1. 1 TL kazancı olmayan bir şirketin değerlemesini böyle bir algoritmayla hesaplamak tabii ki mümkün değildir. Daha doğrusu bu tip araçlar üzerinden çıkan değerlerle yatırım veya satın alma görüşmeleri tabii ki yapılamaz. Ancak bu yıl içerisinde yatırım almış şirketleri algoritmada denerseniz yaklaşık olarak doğru sonuçlar ortaya çıktığını görebilirsiniz :)

 3. Maruf Maruf

  Bence bu tür hesaplamaları bu şekilde formülüze etmek* hiç doğru değil. İnsanların aklında fikir oluşsun diye yapılan bazı bu tür çalışmalar çok daha derinlemesine ve daha çok veriye dayanarak yapılması gerekir. Sonuç olarak faydasız bir araç olduğu gibi Hesapla bakalım sırf araç sayısını arttırmak için yapılan bu tür çalışmalar Hesapla bakalım'ın kullanıcıları gözündeki yerini sarsıyor. Bence mevcut araçları iyileştirmeleri ve farklı platformlara taşımaları daha çok hayati önem taşıyor. Bundan dolayı daha az değişken taşıyan hesaplamalara yoğunlaşmaları daha isabetli olur.

  *Bilimsel bir değer olmadığını zaten biliyorum. Ama zaten yapmış olduğum denemelerde çok yüzeysel ve basit bir şekillerde yapılmış izlenimi uyandırdı. Ve bende hiç bir hesaplamamda gerçekci bir fikir bile veremedi. Zaten gelir-gider dengesi ile biçtiği değer ve verdiği sonuç çok ciddi mantık hatası olduğunu gösteriyor. Madem mantıksız ve yanlış değer verecek, olmaması daha iyi.

 4. Hakan Taşova Hakan Taşova

  Instagram'ı hesapladım CrunchBase verilerine göre 29 TL çıktı.

 5. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Siteyi incelerken "Menopoz Hesaplama" aracını gördüm.

  Tıpçı olarak ilgimi çekti.

  Evet sorular tıbbi temeller üzerine kurulmuş. Kaba taslak menopoz tanısını koymak için yeterli görünüyor.

  Ancak sonuç kısmında;

  " Menopoz tanısı kesinleşirse hormon yerine koyma tedavisi yapılabilir. Diyetinizde de bazı değişiklikler yapmalısınız"

  yazmak doğru değil. İnsanları bu şekilde yönlendiremezsiniz.

  Menopozda olsa dahi replasman endikasyonuna karar veremezsiniz. Replasman tedavisinin kontrendikasyonlarını ekarte ettiniz mi? Hasta belki size danışıp kafasına göre iş yapacak?

  Hormon replasman tedavisinin bütün yan etkilerini incelediniz mi?

  Bu tür siteler bana her zaman insanların boş zamanlarında "hele ne çıkacak?" sorusuna yanıt veren ve can sıkıntısını gideren siteler olarak gelir

  Sitenizin referans olarak kullanılabileceğinden eminseniz;

  Ya sitenizdeki içerikleri gözden geçirin insanları yanlış yönlendirmeyin.

  Ya da sitenin orasına burasına "şaka şaka" yazında insanlar ciddiye almasın.

  1. Hesaplabakalim Hesaplabakalim

   Yusuf bey öncelikle tıpçı olarak hassasiyetinizi anlıyoruz ve yorumunuzu dikkate alacağımızı iletmek isteriz.

   Hesaplama araçlarımızı kullanan kişiler kullanım koşullarını kabul etmiş oluyor. Kullanım koşullarında da belirtiğimiz gibi "HESAPLA BAKALIM, kullanıcının bilgilenmesi amacıyla sunulan hesaplama araçlarının, formüllerin ve algoritmaların kesin doğru olduğunu garanti ve taahhüt etmemekte ve bu araçların sadece tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olduğunu beyan etmektedir." hesaplamalarda gerçek ve bilimsel sonuç vaad etmiyoruz. Aynı zamanda sitenin en altında da taahhütnamemizde de bunu beyan ediyoruz.

   Menopoz hesaplama aracını spesifik olarak alırsak da çıkan sonuç metnindeki cümlelerin hepsi bir olasılık bildiren cümleler. Bahsettiğiniz cümlelerin önünde, bunun kesin anlaşılabilmesi için hormon tetkikleri yapılması gerektiğini belirttikten sonra neler olabileceğini yani riskleri de belirttik.

   "Büyük olasılıkla menopoza girmişsiniz. Bunun kesin olarak anlaşılabilmesi için hormon tetkikleri yapılabilir. Menopoz tanısı kesinleşirse hormon yerine koyma tedavisi yapılabilir. Diyetinizde de bazı değişiklikler yapmalısınız"

   Yine de tavsiyeniz ile sitemizdeki içerikleri gözden geçireceğiz, durumun hassasiyetinin farkındayız.